Auktion söndag 24/9 klockan 16

Fredag 22/9 klockan 12 - 19

Lördag 23/9 klockan 12 - 17

Söndag 24/9 klockan 12 - 16

Löfgren, Helga, handskrift, Sverige, Sverige, Fosterland, 1900-talets början, synlig pappersstorlek 26 x 28 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Balechou, Jean Joseph efter Jeaurat, Étienne, kopparstick, Le Goutér (1744), synlig pappersstorlek 39 x 29 cm
Est600 - 700 SEK
Skulptur, skuren soapstone, Kina, Qing/republik, 1900-talets 1 hälft, dekor av apor mm, h 18, b 25 cm
Est300 - 400 SEK
Est500 - 600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est600 - 700 SEK
UTGÅR
Est1,100 - 1,200 SEK
Est600 - 700 SEK
Tallrik, porslin, Meissen, cirka 1740-73, dekor i Neu Marseille Watteau, dia 24,5 cm
Final bid3,200 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Tallrik, porslin, Meissen, Marcolinis period (1774-1814), dekor i Neu Marseille Watteau, dia 24,5 cm
Final bid3,600 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Tallrikar, 6 st, porslin, Kina, antagligen Yongzheng (1722-35), Fencai-dekor i famille rosefärger av urna med pioner mm, dia 23 cm, smärre nagg
Final bid11,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Tallrikar, 3 st, porslin, Kina, antagligen Yongzheng (1722-35), Fencai-dekor i famille rosefärger av urna med pioner mm, dia 23 cm, smärre nagg
Final bid5,500 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Köksur, porslin, Junghans, Ato-Mat, 1950-60-tal, 21 x 21 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Matsked, silver dobbeltriflet modell, stämplad hans Peter Lindberg Helsingör, guardeinstämpel för Fredrik Fabricius (Köpenhamns Skrå) och med oxens månadsmärke, l 21 cm, vikt 70 gram
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Matta, old Kirman, 185 x 85 cm
Est300 - 400 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid2,400 SEK
Est2,400 - 2,600 SEK
Final bid2,600 SEK
Est2,400 - 2,600 SEK
Est2,400 - 2,600 SEK
Est2,400 - 2,600 SEK
Sabel i balja, Österrike-Ungern M/1889, Franz Josefs I krönta namnchiffer, klinga signerad Weyersberg & Co Solingen, total l 96 cm, normalt slitage
Final bid5,500 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Sabel i balja, Danmark, M/1858 för infanteriofficer, total l 99 cm
Final bid1,600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Värja för infanteriofficer, möjligen Österrike-Ungern, 17-1800-tal, fäste och parerplåt i mässing, kavellindning i stål, etsad klinga med dekor av troféer samt text "Feldwebel v Ottenfeld", l 96 cm,
Final bid1,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Flintlåspistoler, 1 par, så kallade Kubur, Osmanska riket, Balkan, 1800-tal, mässingsklädda, lås och pipor med graverad dekor, l  52 cm
Final bid14,000 SEK
Est6,500 - 7,000 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Hafström, Tomas, färglitografi, festmåltid, signerad och numrerad EA, synlig pappersstorlek 55 x 43 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Sanzio, Raffaello (Rafael), efter honom, olja, 1800-tal, Madonnan med Barnet, 52 x 41 cm, mindre dukskada
Final bid5,500 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Oppenheimer, Johnny, olja, "Bröd", signerad och daterad 1991, 60 x 73 cm
Final bid11,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Bricka, lackarbete, Japan, 1900-talets början, diameter 55 cm
Est300 - 400 SEK
Takkrona/viltkrok, svärtat smide, 1900-tal, dia 60 cm
Final bid1,100 SEK
Est1,200 - 1,300 SEK
Est3,000 - 3,200 SEK
Borglind, Stig, torrnål, "Akropolis", signerad, synlig pappersstorlek 34 x 34 cm
Est400 - 500 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est7,000 - 7,500 SEK
Tallrikar, 1 par, porslin, Kina, antagligen Yongzheng (1722-35), Fencai-dekor i famille rosefärger av urna med pioner mm, dia 23 cm, smärre nagg
Final bid5,500 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Andreasson, Kurt, olja, "Kyrkogatan från Karl XI:s väg 1911, signerad, 16 x 25 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Andreasson, Kurt, olja, "Hörnan Brogatan/Karl XI:s väg 1922, Cafe Hvilan", signerad och daterad 1983, 18 x 28 cm
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Andreasson, Kurt, olja, "Vägen förbi Hallandsgården - Sofiavägen, 1930-talet, signerad och daterad 1982, 28 x 39 cm
Est400 - 500 SEK
Parti frimärken samt mynt, dessa delvis silver
Final bid600 SEK
Est300 - 400 SEK
Olson, Axel, färglito, Strandbild, signerad, numrerad HC X/XXX, synlig pappersstorlek 37 x 60 cm
Est400 - 500 SEK