Auktion söndag 24/9 klockan 16
Fredag 22/9 klockan 12 - 19
Lördag 23/9 klockan 12 - 17
Söndag 24/9 klockan 12 - 16
Lowest lot number
Örn, Bo, olja, komposition, signerad, 27 x 41 cm
Est500 - 600 SEK
Strüwer, Ardy, färglitografi, komposition, signerad och numrerad 123/150, synlig pappersstorlek 76 x 56 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Nerman, Einar, litografi, "The Windsors" (Hertigen av Windsor och Wallis Simpson), synlig pappersstorlek 42 x 29 cm,
Est400 - 500 SEK
Ekström, Yngve för Swedese, fåtölj, ek, "Mingo", design 1956, stoppning torkad
Final bid1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Reuterswärd, Patrik, olja, landskap, signerad, 39 x 46 cm
Est500 - 600 SEK
Jansson, Knut, olja, landskap Bohuslän, signerad, 39 x 55 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Örn, Bo, olja, komposition, signerad och daterad 2009, 61x 46 cm
Est1,100 - 1,200 SEK
Strüwer, Ardy, färglitografi, komposition, signerad och numrerad 47/100, synlig pappersstorlek 75 x 56 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Örn, Bo, olja, komposition, signerad och daterad 2009, 46 x 61 cm
Est1,100 - 1,200 SEK
Örn, Bo, olja, "Kosmos-1", signerad, 65 x 54 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Billgren, Ernst, färglitografi, "Ekorren", signerad och numrerad 90/175, synlig pappersstorlek 49 x 64 cm
Est4,200 - 4,400 SEK
Billgren, Ernst, färglitografi, "Järv i röd kostym", signerad och numrerad 79/90, synlig pappersstorlek 63 x 60 cm
Final bid4,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Kellerman, Martin, giclèetryck, "Rockys kök", signerad och numrerad 112/250, synlig pappersstorlek 59 x 59 cm
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est500 - 600 SEK
Strid, Hardy, tempera, "Stadsplan", signerad och daterad 1955, synlig pappersstorlek 57 x 39 cm
Est600 - 700 SEK
Kandelabrar till 5 ljus, 1 par, mässing, höjd 40 cm
Est1,100 - 1,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, kaffeservisdelar, porslin, 1960-tal, "Johanna", 3 assietter, 6 underfat samt 1 kopp
Final bid800 SEK
Est400 - 500 SEK
Clarky, Steven, litografi, "Nionde hålet", signerad och numrerad 253/290, synlig pappersstorlek 48 x 70 cm
Est400 - 500 SEK
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Andersson Bjönni, Lars, färglitografi, kustvy, signerad, daterad -81 och numrerad 44/280, synlig pappersstorlek 53 x 73 cm
Est300 - 400 SEK
Levy, Mabel, gouache, stilleben med luta, signerad och daterad 1910, synlig pappersstorlek 50 x 60 cm
Est400 - 400 SEK
Ålljuster, 2 st, smide, 18-1900-tal, längd 40-42 cm
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Hallström, Pamela, seriegrafi, liggande kvinna, signerad och numrerad 74/125, synlig pappersstorlek 64 x 80 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Est500 - 600 SEK
Okänd konstnär, möjligen Frederick Coulson-Davies, akvarell, stenlada, otydligt signerad, synlig pappersstorlek 23 x 38 cm
Est300 - 400 SEK
Est400 - 500 SEK
Wiinblad, Björn för Rosenthal, 3 delar porslin, "Zauberflöte", gräddkanna, sockerskål samt fat, sockerskål med spricka
Est300 - 400 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Jordglob med belysning, Krauses Politiska, 1900-talets mitt, total h 50 cm
Est400 - 500 SEK
Svensson, Roland, färglito, skärgårdsbild, signerad och numrerad 5/360, synlig pappersstorlek 36 x 55 cm
Est500 - 600 SEK
Okänd designer för Svensk Metallindustri, bordslampa, metall, art-déco, 1920-tal, fötter i form av lejon, höjd inklusive skärm 43 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer för Two faces, ljusstake, smide och mässing, höjd 20,5 cm
Est400 - 500 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Halvbord/väggkonsol, bronserat trästenskiva, längd 52 cm
Est300 - 400 SEK
Est300 - 400 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Ahlefeldt-Laurvig, Mikael, egen hytta, Kinnared, skål, delvis iriserande glasmassa, signerad, dia 17 cm
Est400 - 500 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK