Auktion söndag 24/9 klockan 16
Fredag 22/9 klockan 12 - 19
Lördag 23/9 klockan 12 - 17
Söndag 24/9 klockan 12 - 16
Lowest lot number
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Bordsuppsats, silver, nyrenässans, Danmark, 1800-talets 2 hälft, dekor av lejonmaskaroner, akantus mm, stämplad Clement Köpenhamn 1874, guardeinstämpel för Simon Groth, h 36 cm, vikt 930 gram
Final bid4,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Vaser, 1 par, porslin, Kina, 1900-tal, kvadratiska med rund fot och mynning, polykrom dekor av barn mm, h 22 cm
Final bid3,000 SEK
Est600 - 700 SEK
Fat, porslin, Meissen, 18-1900-tal, polykrom och förgylld dekor, dia 28 cm
Final bid900 SEK
Est600 - 700 SEK
Towfighi, J, olja, persisk mattatelier, signerad, 50x 70 cm
Est1,100 - 1,200 SEK
Sand, Vebjörn, färglito, "sommarnatt", signerad, daterad -89 och numrerad 15/150, synlig pappersstorlek 45 x 50 cm
Est900 - 1,000 SEK
Bargue, Charles efter Holbein, Hans II, litografi, 1800-tal, kvinnoporträtt, synlig pappersstorlek 49 x 38 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Londi, Aldo för Bitossi, vas, förgyllt stengods, inpressad signatur Italy, h 21 cm
Final bid1,200 SEK
Est600 - 700 SEK
Est600 - 700 SEK
Friberg, Bernt för Gustavsberg Studio, miniatyrvas, stengods, dekor i blå harpälsglasyr, signerad, h 55 mm
Final bid2,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Laviani, Ferruccio för Kartell, bordslampa, vitt plexiglas, ”Take”, h 31 cm
Est600 - 700 SEK
Laviani, Ferruccio för Kartell, bordslampa, röttt plexiglas, ”Take”, h 31 cm
Est600 - 700 SEK
Laviani, Ferruccio för Kartell, bordslampa, blått plexiglas, ”Take”, h 31 cm
Est600 - 700 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Gräddkanna, silver, empire, kaskformad med rostrumformad hänkel, stämplad Carl Gustaf Hjulström Köping 1839, h 9,5 cm, vikt 75 gram, hänkelfäste lagat
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer för GAB, skål, silver, kulhamrad dekor, stämplad Eskilstuna 1976, dia 13 cm, vikt 275 gram
Final bid1,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Skål, silver, osmanska riket, sekelskiftet 1900, dekor i vågmönster, stämplad med Abd el Hamids tughra, da 18 cm, vikt 215 gram
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est7,000 - 7,500 SEK
Final bid3,600 SEK
Est3,000 - 3,200 SEK
Fat, flintgods, Japan, Meiji, Gyokusen, Satsuma, Meiji, sekelskiftet 1900, heltäckande polykrom och förgylld i 7 kartuscher, signerad med Shimazu-Mon och 15-bladig, kejserlig krysantemum, dia 26 cm
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Final bid3,400 SEK
Est3,000 - 3,200 SEK
Amorin/putto, gjutjärn (?), barock, 1600-tal, möjligen använd som motvikt, spår av bemålning och bronsering, h 23 cm
Final bid2,200 SEK
Est2,400 - 2,600 SEK
Ljusstake, tenn, sengustaviansk, kvadratisk med stiliserad akantusdekor, stämplad Petter Höijer, Örebro, verksam 1796-1819/20, signerad med skrivstil i formen, höjd 31,5 cm. skador
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid3,600 SEK
Est3,800 - 4,000 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Est500 - 600 SEK
Est300 - 400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Major, J, akvarell, sekelskiftet 1900, hamnbild, signerad och daterad 1905, synlig pappersstorlek 21 x 17 cm
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Skrivbordslampa, metall med turkos glaskupa, jugend, 1900-talets början, höjd 49 cm
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Est600 - 700 SEK
Hansen, Carl Martin för Royal Copenhagen, figurin, porslin, Amagerpojke ur serien Danmarks Børn, så kallad Juliane Marie, modellnummer 12414, utförd 1906-25, h 15 cm, någon obetydlig nagg
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Stolar, 1 par, rikt skuren och bonad ek med klädsel i så kallat gyllenläder, barockstil, 1800-tal
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Gonzalez, Pilar, akryl, Alfonsia..., signerad, 40 x 27 cm
Est600 - 700 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Klyktelefon, Rikstelefon, 1900-talets 1 hälft, höjd 26 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Äppelskalare, gjutjärn, varierande längd
Est350 - 400 SEK
Fat, gröntonad glasmassa, 1800-tal (?), dia 48 cm
Est600 - 700 SEK
Matta, semiantik Isphahan (?), 195 x 135 cm
Est2,200 - 2,400 SEK
Est3,400 - 3,600 SEK
Okänd konstnär, 1800-tal, olja, man med hus i landskap, 25 x 35 cm
Est600 - 700 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Fritzsch, Cristian, kopparstick, Gustav III, 1700-talets 2 hälft, synlig pappersstorlek 15 x 12 cm, a tergo gåvotext daterad 1913
Final bid2,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK