Auktion söndag 24/9 klockan 16

Fredag 22/9 klockan 12 - 19

Lördag 23/9 klockan 12 - 17

Söndag 24/9 klockan 12 - 16

Burk/flaska, porslin, Wien, 18-1900-tal, polykrom och förgylld kinesicerande dekor, h 12 cm
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Tennstop, cylindriskt med bukigt lock, infattad medaljong av Oskar I,  stämplat 1860, höjd 19 cm
Est200 - 300 SEK
Tennstop, cylindriskt med bukigt lock, infattad medaljong av Karl XII, stämplat Lars Löfgren Uppsala 1828, höjd 20cm
Est200 - 300 SEK
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Est700 - 800 SEK
Okänd konstnär, 1800-tal, olja, personer vid stuga, 33 x 29 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Samovar, mässing, 17-1800-tal, h 50 cm, inkomplett
Est700 - 800 SEK
Cirkelhyvel, skuren valnöt och smide, daterad 1744, l 39 cm, hyvelblad saknas
Est1,100 - 1,200 SEK
Bordslampa, förgylld, 1900-talets 2 hälft, dekor av sittande Buddha, höjd inklusive skärm 59 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Vinkylare, nysilver, England, 1900-tal, höjd 21cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Ljusstakar, 1 par, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet, h 23 cm, ljuspipor limmade i fästet
Final bid1,500 SEK
Est400 - 500 SEK
Dragspel, Hohner, Verdi III
Dragspel, Hohner, Verdi III
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Minicykel för husvagn/båt, hopfällbar, 6 -vxl, 20 "
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd dansk designer, 1960-tal, byrå, teak, 6 lådor, h 108, b 80 cm
Final bid2,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Okänd dansk designer, sovrumsmöbel, teak, över- och underdel med lådor, nedfällbar sminkspegel, h 104, b 80 cm
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Cyrén, Gunnar för Orrefors, skål, glas, Corona, i originalförpackning, diameter 23 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Teaterkikare i fodral, 1900-talets början, höjd 6 cm
Est300 - 400 SEK
Tobiasse, Theo, färglito, "Prophètesse pour un amour sublime"", signerad och numrerad 134/250, pappersstorlek 105 x 72 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Bronser, 5 st, jordfynd, ushepti Egypten, buddha Burma (?) mm, h 5 - 9 cm
Final bid1,700 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
Ring, 18 karat rödguld med diamant, denna 0,18 carat enligt gravyr, total vikt 8,4 gram, innerdiameter 18 mm
Final bid4,800 SEK
Est3,800 - 4,000 SEK
Hänge, 18 karat röd- och vitguld med 2 facettslipade, vita stenar, h 2,5 cm, vikt 1,9 gram
Final bid800 SEK
Est700 - 800 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Windahl, Stefan, olja, komposition, signerad och daterad 1983, 81 x 65 cm
Est600 - 700 SEK
Est600 - 700 SEK
Henning, Ester, skulptur, terrakotta, kvinnogestalt, h 20 cm, proveniens, gåva till anställd vid arbetsterapin på Beckomberga Sjukhus, 1960-tal, därefter i arv
Final bid3,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Henning, Ester , broderi, Beckomberga, 27 x 30 cm, proveniens, gåva till anställd vid arbetsterapin på Beckomberga Sjukhus, 1960-tal, därefter i arv
Final bid2,600 SEK
Est1,600 - 1,700 SEK
Henning, Ester , broderi, stadsbild med fågel, 30 x 30 cm, proveniens, gåva till anställd vid arbetsterapin på Beckomberga Sjukhus, 1960-tal, därefter i arv
Final bid2,600 SEK
Est1,600 - 1,700 SEK
Henning, Ester , broderi, landskap med tjärtall och häst, 37 x 24 cm, proveniens, gåva till anställd vid arbetsterapin på Beckomberga Sjukhus, 1960-tal, därefter i arv
Final bid2,600 SEK
Est1,600 - 1,700 SEK
Henning, Ester , broderi, hus i landskap, 27 x 29 cm, proveniens, gåva till anställd vid arbetsterapin på Beckomberga Sjukhus, 1960-tal, därefter i arv
Final bid2,600 SEK
Est1,600 - 1,700 SEK
Henning, Ester , broderi, tall, 34 x 34 cm, proveniens, gåva till anställd vid arbetsterapin på Beckomberga Sjukhus, 1960-tal, därefter i arv
Final bid2,600 SEK
Est1,600 - 1,700 SEK
Final bid1,100 SEK
Est400 - 500 SEK
Henning, Ester , broderi, blåmesar, 27 x 27 cm, proveniens, gåva till anställd vid arbetsterapin på Beckomberga Sjukhus, 1960-tal, därefter i arv
Final bid1,100 SEK
Est400 - 500 SEK
Fjaestad, Maja, färgträsnitt, Blåklockor, pappersstorlek 14 x 8 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Fjaestad, Maja, färgträsnitt, Blåklockor, pappersstorlek 14 x 7 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Parti silver, 18-1900-tal vikt 301 gram, någon skada
Final bid1,600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Westman, Marianne för Rörstrand, 5 delar, porslin, Mon Amie, design 1952, 2 muggar. 2 assietter samt tårtfat, detta dia 30 cm, modern tillverkning
Final bid800 SEK
Est600 - 700 SEK
Est2,400 - 2,600 SEK
Est1,200 - 1,300 SEK
Harpun, fiberlindat trä och smide, 18-1900-tal, l 150 cm
Est800 - 900 SEK
Takampel, glas med mässingsmontage, så kallad månskensampel, sekelskiftet 1900
Final bid1,500 SEK
Est1,200 - 1,300 SEK
Final bid1,700 SEK
Est1,200 - 1,300 SEK
Parti svenska silvermynt, Oskar II-Gustav VI Adolf, total vikt 315 gram
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Kaffeskedar, silver, 12 st, Rosenholm, design Jakob Ängman 1933, stämplade GAB Stockholm, total vikt 170 gram
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Kaffeskedar, 12 st, silver, total vikt 102 gram, 1 defekt
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK