Auktion söndag 24/9 klockan 16

Fredag 22/9 klockan 12 - 19

Lördag 23/9 klockan 12 - 17

Söndag 24/9 klockan 12 - 16

Est400 - 500 SEK
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Lockurnor, 1 par, porslin, Kina, 1900-tal, h 26 cm
775
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est600 - 700 SEK
Est600 - 700 SEK
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, matbord med två utdragbara skivor, totalt 276 x 90 cm, smärre slitage
Final bid2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Matta, semiantik Persisk, 225 x 135 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Garnnystanhållare  med armband, silver, filigranarbete, empire, 1800-talets 1 hälft, dia 9 cm, låsmekanism och armband med skador
781
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Buketthållare, silver och pärlemor, Tyskland, 1800-talets 1 hälft eller mitt, längd 11 cm, skador
Final bid1,100 SEK
Est400 - 500 SEK
Strösked, silver, gammalfransk modell, empire, stämplad Erik Björkman Eskilstuna 1834, l 19 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Bägare med lock, silver, lock med avslutning i form av pinjekotte, stämplad Markströms Uppsala 1930, total vikt 740 gram, höjd 36 cm, äggargravyr, någon buckla
Final bid3,400 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Dosor, 3 st, silver, möjligen Hong Kong, sekelskiftet 1900, pumpaformade, dia 5 respektive 7 cm, total vikt 100 gram
Final bid1,000 SEK
Est600 - 700 SEK
Kaffeservis, silver med svärtade trädetaljer, 3 delar, 1920-tal, organisk form, svenska importstämplar, höjd 12 - 22 cm, total vikt 1220 gram,
Final bid6,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Parti Napoleoniana, byst, sigillstamp mm, 18-1900-tal, två skulpturer med nagg 4-19 cm
Final bid900 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Dosa, sterlingsilver och grön sten, , Mexico, 1900-tal, oval form, längd 7 cm, vikt 110 gram
789
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid800 SEK
Est300 - 400 SEK
Parfymflacon med propp, delvis violett glasmassa, sekelskiftet 1900, slipad och förgylld dekor, höjd 11 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Miniatyrer i benram, 1 par, porträtt, höjd 14 cm, 1 med skador
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Plaketter 2 st, brons, franska Ecole Supérieure de Guerres medalj i etui samt Kungliga Livregementets till häst plakett, diameter 6,5 respektive 23 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
795
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
796
Est1,100 - 1,200 SEK
Stolar, 6 st, skuren och bona björk, Norge, rokoko, 1700-talets 2 hälft, dekor av akantus, rocailler mm, lösa sitsar med röd sammetsklädsel, renoverade
797
Final bid12,000 SEK
Est6,500 - 7,000 SEK
Cigarrskrin, försilvrad och patinerad metall, Indonesien, 1900-talets mitt, l 20 cm, proveniens: Ambassadören Jens Malling
798
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
799
Est600 - 700 SEK
800
Est2,200 - 2,400 SEK
801
Est1,200 - 1,300 SEK
Champagneglas, 1 par, empire, 1800-talets början, slipad dekor, höjd 20 cm, nagg
802
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
803
Est600 - 700 SEK
Bergh, Elis för Kosta, glasservis, 12 + 12 st, Kent, höjd 10-13 cm
804
Est3,200 - 3,400 SEK
Dricksglas, 1 par, empire, 1800-talets 1 hälft, slipad dekor, höjd 10 cm
805
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Höglund, Erik för Boda Smide, ljusstake, svärtat smide med gjutna glashängen, höjd 40 cm
806
Final bid1,300 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
807
Est600 - 700 SEK
808
Est1,100 - 1,200 SEK
Vinglas, 12 st, 18-1900-tal, ovoid cuppa på kvadratisk fot, slipad dekor, höjd 11,5 cm
809
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd konstnär, 18-1900-tal, olja, pojkar med ballong, 14 x 12 cm
810
Final bid400 SEK
Est200 - 300 SEK
Okänd konstnär, 18-1900-tal, olja, Madonnan med Barnet, i skuren barockstilram, 15 x 10 cm
811
Final bid400 SEK
Est200 - 300 SEK
812
Est1,100 - 1,200 SEK
Byrå, björk med flankerande, svärtade kolonetter, biedermeier, 1800-talets 1 hälft, bredd 93 cm
813
Final bid1,300 SEK
Est600 - 700 SEK
814
Est1,100 - 1,200 SEK
815
Est2,200 - 2,400 SEK
Golvlfotogenlampfot, mässing, sekelskiftet 1900, senare elektrifierad, höjd inkl skärm 166 cm
816
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
817
Est600 - 700 SEK
818
Est600 - 700 SEK
Persson-Melin, Signe för Boda Nova, burkar, 3 st, glas med korklock, "Sill i kvadrat", h inklusive korkar, h 13 respektive 23 cm
819
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK