Auktion söndag 24/9 klockan 16

Fredag 22/9 klockan 12 - 19

Lördag 23/9 klockan 12 - 17

Söndag 24/9 klockan 12 - 16

Ramar, 1 par, förgyllt trä och stuck, gustaviansk stil, 1900-talets mitt, gustaviansk stil, innermått 13 x 10 cm, smärre defekter
964
Est400 - 500 SEK
965
Est600 - 700 SEK
Dekorelement, 1 par, skuret, bemålat och börgyllt trä, Brasilien, 1900-talets mmitt, dekor av granatäpple mm, lh 56 cm
966
Est600 - 700 SEK
Skulptur, skuret, bemålat och förgyllt trä, Bali, 1900-talets början, demon, l 30 cm
967
Est600 - 700 SEK
Ikon, antagligen tempera på trä med silverochlad, Madonnan och Barnet, Estland, 1920-tal, 55 x 45 mm
968
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
969
Est600 - 700 SEK
Fåtöljer, 1 par, svarvad och skuren valnöt, helstoppad, djuphäftad sidenklädsel. oscarianska, 1800-talets 2 hälft
970
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Uniformsplanscher, 2 st, handkolorerade, 1800-talets 2 hälft, synliga pappersstorlekar 20 x 14 respektive 20 x 28 cm
971
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
972
Est400 - 500 SEK
973
Est1,100 - 1,200 SEK
974
Est600 - 700 SEK
Adelborg, Louise för Rörstrand, servisdelar, porslin, Nationalservisen (Swedish Grace) design 1930, dekor av stiliserade veteax i guld
975
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Glasservis, 52 delar, möjligen Val-St-Lambert, 7 rödvins-, 12 vitvins-, 8 selters-, 11+2 likörglas samt 12 champagnekupor
976
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
6 delar, porslin, Kina, 1900-tal, 1 par tallrikar med dekor av tuppar samt 4 st skålar, deia 10 respektive 25 cm
977
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Skålfat, porslin, Kina 18-1900-tal, heltäckande dekor i Kantonemalj, dia 26 cm
978
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
979
Est3,200 - 3,400 SEK
Nattygsbord, björk med intarsia och brokig marmorskiva, Swedish Grace, 1920-30-tal, invändig låda, h 76 cm
980
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Skulptur, skuret, bemålat och förgyllt trä, 1800-tal. stående helgon, h 32 cm, senare träsockel, slitage
981
Final bid900 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Skulptur, skuret, bemålat och förgyllt trä, 17-1800-tal. knästående Madonna, h 25 cm, senare träsockel, slitage
982
Est1,100 - 1,200 SEK
983
Est400 - 500 SEK
Skulptur, skuret, bemålat och förgyllt trä, 1800-tal. stående prästhelgon, senare träsockel, slitage
984
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Skulptur, skuret, bemålat och förgyllt trä, 1700-tal. Madonnan och serafer på månskära, h 21 cm,senare träsockel, slitage
985
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Skulptur, skuret, bemålat och förgyllt trä, 1700-tal. Madonnan och serafer på månskära, h 30 cm,senare träsockel, slitage
986
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Skulptur, skuret, bemålat och förgyllt trä, 1700-tal. stående helgon, h 25 cm, senare träsockel, slitage
987
Est1,100 - 1,200 SEK
Medalj, silver, Kungliga Patriotiska Sällskapets medalj för lång och trogen tjänst i 8:e storleken, Gustav V, i originaletui
988
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
989
Est500 - 600 SEK