Auktion söndag 24/9 klockan 16
Fredag 22/9 klockan 12 - 19
Lördag 23/9 klockan 12 - 17
Söndag 24/9 klockan 12 - 16
Lowest lot number
Kaffeservis, Royal Copenhagen Blå Blomst, ca 40 delar, bland annat 12 koppar med underfat samt kaffekanna, lock till sockerskål med lagning
Est1,900 - 2,000 SEK
Hydman Vallien, Ulrica, assietter samt muggar, 4 + 4 st, "People", dekor av ansikten, signerade, fat diameter 21 cm
Est300 - 400 SEK
Borglind, Stig, torrnål, "Månuppgång", signerad, synlig pappersstorlek 24 x 28 cm
Est300 - 400 SEK
Borglind, Stig, torrnål, stilleben med blommor, signerad, synlig pappersstorlek 17 x 13 cm
Est300 - 400 SEK
Spegellampett för 2 ljus, skuren och förgylld dekor, japanicerande dekor av geishor mm, höjd 66 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Borglind, Stig, torrnål, "Döda fåglar", signerad, synlig pappersstorlek 36 x 29 cm
Est300 - 400 SEK
Elmqvist, Hugo, byst, patinerad brons, ”Flicka från Ile de Batz” 1890, signerad, höjd 19 cm
Final bid2,600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est3,800 - 4,000 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid1,200 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Matta, old Kayseri (?), 155 x 95 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Hjälm, svensk, m/1879-1900-1928, för officer vid Livgardet till häst, med plym
Final bid9,500 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Figurin, parian, Gustavsberg, sekelskiftet 1900, sittande amorin, h 25 cm
Est1,100 - 1,200 SEK
Strösked, silver, slät med mittås, otydliga stämplar, Göteborg 1817, l 17 cm
Est400 - 500 SEK
Parti kaffeskedar, silver, bland annat 6 st modell Uppsala, total vikt 185 gram
Final bid800 SEK
Est700 - 800 SEK
Theskedar, 6 st, silver, Ryssland, 1800-talets 2 hälft, graverad dekor, otydliga stämplar Moskva 1887, total vikt 185 gram
Final bid900 SEK
Est700 - 800 SEK
Soppslev, silver med svärtat träskaft, slät modell, otydliga svenska stämplar 1782, l 39 cm, avslutande benknopp saknas
Est600 - 700 SEK
Döbrich, Albert för Augarten, figurin, porslin, "Levante" från spanska ridskolan Wien, polykrom och förgylld dekor, h 23 cm
Final bid900 SEK
Est600 - 700 SEK
Parti LP-skivor, ca 20 st, bl.a Nazareth, Beatles m.m
Est400 - 500 SEK
Mycket stort parti litteratur om mat och dryck, 2 flyttlådor
Est600 - 700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Nerman, Einar, litografi, "Greta Garbo", signerad, synlig pappersstorlek 43 x 29 cm, medföljer inramad tidningsartikel
Final bid1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Est700 - 800 SEK
Nerman, Einar, färgoffset, "Carl XVI Gustav", signerad och numrerad HC, synlig pappersstorlek 33 x 25 cm
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Figuriner/vaser, 1 par, mjukporslin, 1800-talets mitt, ungersk man och kvinna i traditionella dräkter, polykrom och förgylld dekor, höjd 26 cm
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Est500 - 600 SEK
Est600 - 700 SEK
Jespersen, Svend för B&G, skål, dekor av näckros, modell 2360, polykrom underglasyrdekor, längd 19 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Skål, cloissonné, Kina, 1900-tal, längd 13 cm
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Segerfeldt, Olof, olja, porträtt av professorn i mekanik, KNO1Kl Albert Viktor Bäcklund, signerad, 62 x 51 cm
Est600 - 700 SEK
Taburetter/pallar, 4 st, ljus björk, biedermeier, 1800-talets 1 hälft, klädsel med dekor av blommor, orangrepp
Final bid1,500 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Nerman, Einar, färgoffset, flicka, signerad och numrerad HC, synlig pappersstorlek 33 x 26 cm
Est400 - 500 SEK
Kaffekanna, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet, h 24 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd designer för Kosta (möjligen Walter Hickman), whiskyglas, 12 st, kristall, slipade med dekor av luftbubbla, signerade Kosta, h 6,5 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Nerman, Einar, färgoffset, Mor och barn, signerad och numrerad HC, synlig pappersstorlek 33 x 25 cm
Est400 - 500 SEK
Est600 - 700 SEK
MÅS Persson, Stefan, akryl, "Huslandskap", signerad och daterad 2007, 40 x 30 cm
Final bid3,600 SEK
Est1,600 - 1,700 SEK
Jarz, Irene, färgetsning, "I dimman", signerad och numrerad 43/100, synlig pappersstorlek 19 x 18 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Jarz, Irene, färgetsning, "Månskens-sonaten" signerad och numrerad 44/100, synlig pappersstorlek 19 x 18 cm
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Jirlow, Lennart, färglitografi, Målarens trädgård, signerad, synlig pappersstorlek 27 x 27 cm
Final bid3,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK