Auktion söndag 24/9 klockan 16

Fredag 22/9 klockan 12 - 19

Lördag 23/9 klockan 12 - 17

Söndag 24/9 klockan 12 - 16

Vägglampett, skuret och bemålat trä, Brasilien, 1900-tal, höjd 48 cm
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Potpourriekorg, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet med förgyllt brätte, l 23 cm
Final bid5,500 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est600 - 700 SEK
Skulpturer, 1 par, kallmålad brons (?), 1800-talets 2 hälft. stående nubier med krus, h 34 respektive 35 cm, färgslitage
Final bid3,800 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Okänd designer för Skruf, vas, glas, dekor av Oskarshamns reaktor 2(!), höjd 13cm
Est300 - 400 SEK
Skålfat samt 3 assietter, porslin, möjligen Daoguang, polykrom emaljdekor av blommor, dia 22 respektive 27 cm
Final bid1,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Korg, silver, rokokostil, svenska importstämplar för Carl Hoff Helsingborg, l 25 cm, vikt 210 gram
Final bid1,100 SEK
Est700 - 800 SEK
Skulptur, skuret trä, 16-1700-tal, Madonnan, höjd 19 cm, skador, delar saknas
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Fat, porslin, Kina Qianlong (1736-95), blå underglasyrdekor av blommor mm, l 32 cm
Final bid1,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Nilson, Severin, blyertsteckningar, 2 + 1, signerade, synlig pappersstorlek 10,5 x 13cm respektive 16 x 23,5 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Rökelsekar, porslin, Japan, Meiji, 1800-talets 2 hälft, pilykrom och förgylld dekor, genombrutet lock med dekor av Fo-hund i lotus, l 20 cm
Est3,200 - 3,400 SEK
Värmetallrikar, 2 sr snarlika, porslin, Kina, Qianlong eller Jiaqing, sekelskiftet 1800, blå underglasyrdekor av flodlandskap, l 28 cm, 1 med hårsprickor, 1 med nagg
Final bid1,000 SEK
Est700 - 800 SEK
Tallrikar, 3 st, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), blå underglasyrdekor av bamuy och pioner inom lotuskartusch mm, dia 23 cm, 1 med äldre lagning
Final bid1,300 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Fat, 2 st, snarlika, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), oktogonala med avfasade hörn, blå underglasyrdekor av flodlandskap, l 19 cm
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Lockask, porslin, Royal Copenhagen, 1920-tal, polykrom underglasyrdekor av ros, dia 13 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Hemmabiosystem, JM Lab, Cobalt 816S, CC800, 806
Est700 - 800 SEK
Andersson Axel "Axa", relief, gips, signerad, 55 x 85 cm, sprickor
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Est300 - 400 SEK
Matta, old/semiantik Persisk, 210 x 140 cm
Est300 - 400 SEK
Rökelsekar, porslin, Japan, 1900-tal, i form av ridande man, polykrom dekor, höjd 27cm, omfattande lagningar på lock
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Tårt/fiskspade, silver med korallimiterande benskaft, Tyskland rokoko, 1700-talets 2 hälft, dekor av blommor mm, otydlig mästarstämpel Altona 1782, längd 38 cm, vikt 185 gram
Final bid3,800 SEK
Est600 - 700 SEK
Skulpturfragment, brons, Buddhahuvud, cire-perdueteknik, antagligen Khmer 1400-tal (?), h 15 cm, skador
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Kallskålsskål med lock, sterlingsilver, barockstil, Mexiko, 1900-talets 1 hälft, signerad Tane (?), l 34 cm, total vikt 1830 gram,
Final bid9,500 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Sockerskålar, 1 par, silver, empirestil, sekelskiftet 1900, godronnerade med uppsvängda hänklar, stämplade CG Hallberg Stockholm 1903, l 23 cm, total vikt 420 gram, 1 glasinsats lagad
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Skål, porslin, Wanli-stil, Kina, 1800-tal, blå underglasyrdekor av växter, oidentifierad signatur, dia 18 cm, hårsprickor, nagg
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est400 - 500 SEK
Est600 - 700 SEK
Kirkpatrick, Ethel (med flera?), färgträsnitt, 21 st, delvis bemålade, "The River Thames" mm, varierande storlekar, något veck eller marginalreva
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd designer, möjligen Wien, bokstöd, 2 st, marmor, 1 med dekor av sittande, afrikansk pojke i högglanspolerad brons, h 14 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Skulpturer/bordsprydnader, 1 par, silver, orientaliska arbeten, stående hägrar, h 23 respektive 24 cm, total vikt 270 gram, 1 med lagning
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd designer för Brio, dragleksaker, 2 st, längd ca 22 cm
Est300 - 400 SEK
Okänd designer för Steiff, Micki samt Macki, design 1959, höjd 11 resp 17 cm
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Postskåp, grålackerad metall, höjd 192 cm, mindre skador
Est900 - 1,000 SEK
Bordsdekorationer, 1 par, skuret, bemålat och bronserat trä, Brasilien, 1900-talets mitt, ananaser, höjd 57cm
Final bid1,000 SEK
Est600 - 700 SEK
Est400 - 500 SEK
Est600 - 700 SEK
Olson, Erik, färglito, "Oberoende", signerad, numrerad 22/100, synlig pappersstorlek 22 x 26 cm
Final bid400 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd designer för Gebrüder Dingeldein, korgar, 1 par, silver, Hanau, sekelskiftet 1900, genombrutna med dekor av rocailler mm, l 16 cm, total vikt 235 gram
Final bid1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est300 - 400 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid2,400 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Est300 - 400 SEK