Auktion söndag 24/9 klockan 16

Fredag 22/9 klockan 12 - 19

Lördag 23/9 klockan 12 - 17

Söndag 24/9 klockan 12 - 16

Est1,100 - 1,200 SEK
Matta, semiantik Kayseri Zaff, 200 x 90 cm, fläck
Est1,100 - 1,200 SEK
Matta, old Persisk, 200 x 95 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Andersen, Anton P, oljemålning, landskap, signerad och daterad 1946, 73 x 91 cm
Est300 - 400 SEK
Okänd designer 1960-70-tal, handdukshängare, förgylld mässing, h 102 cm
Final bid800 SEK
Est600 - 700 SEK
Est400 - 500 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Skulptur, brännförgylld brons på (senare) marmorsockel, antagligen Frankrike, omkring 1810, stående kvinna med nothäfte, h exklusive sockel 25,5 cm
Final bid6,500 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Ljusstakar  med löstagbara kandelaberarmar, 1 par, silver, Österrike, nyrokoko, 1800-talets mitt, dekor av rosor mm, oidentifierad mästare WH Wien 1857,  även, på armarna, h 35 cm, total vikt 975 gram
Final bid4,600 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Salsskåp, valnöt med brännförgyllda beslag, sen rokoko, Mästerstycke av Carl Gustaf Widbom, mästare i Stockholm 1777-84 , underdel med 2 lådor och parkopplade framben,
Final bid80,000 SEK
Est28,000 - 30,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est11,000 - 12,000 SEK
Sabel med balja, för kavalleriofficer, Tyskland, 1800-talets början, delvis blånerad, enkeleggad klinga med förgylld dekor av troféer samt signatur Schimmelbusch U Sohn, Solingen, total l 98 cm
Final bid13,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Stekfat, 2 st, snarlika, porslin, Kina, Jiaqing (1796-1820), blå underglasyrdekor av flodlandskap, ovala, l cirka 37 cm
Final bid4,000 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Kaminur med slag, mahogny med brännförgyllda bronsbeslag, högklassigt arbete i empire, omkring 1810, dekor av torchérer, Medusahuvud mm, krön med sittande Merkurius, h 100 (!) cm,
Final bid16,000 SEK
Est11,000 - 12,000 SEK
Vinkopp med underfat, porslin, Kina, Kangxistil, blå underglasyr med dekor av kvinnor, barn mm, botten med Chenghuas fyrakaraktärsmärke, dia 6,5 respektive 9,5 cm, fat med hårspricka
Final bid1,200 SEK
Est500 - 600 SEK
Penselvas, porslin, Kina, Kangxi (1662-1722), blå underglasyrdekor av klippa, växter mm, botten med Chenghuas fyrakaraktärsmärke, h 13 cm, skador
Final bid13,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Est500 - 600 SEK
Est700 - 800 SEK
Est300 - 400 SEK
Est300 - 400 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Vaser, 1 par, porslin, Kina, 1900-tal, trumpetformade, dekor av blommor i underglasyrblått, järnoxidrött och guld, h 19cm, 1 med nagg och hårsprickor
Final bid3,200 SEK
Est600 - 700 SEK
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, figuriner, 3 st, tupp, höna, kyckling, 1 stämpelsignerad, 1 med etikett, h  7,5 - 18,5 cm, minimal tillverkningsdefekt i glasyr
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Luktdosa, silver, så kallad hovedvandsaeg, fiskformad med ögon i rött glas, oidentifierade stämplar, l 11 cm, vikt 40 gram
Final bid1,000 SEK
Est600 - 700 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Ljusstakar, 1 par, silver, empire, 1800-talets 1 hälft, dekor av delfiner, stämplade Barkander & Sörling, Linköping, h 13 cm, fyllda
Final bid3,800 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Ljusstakar, 1 par, sterlingsilver, England, George III-stil, i form av kolonn med korintiskt kapitäl på kvadratisk fot, stämplade London 1900, h 25 cm, ägargravyr, fyllda
Final bid4,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Silvermynt, Cayman Islands, 25 dollar 1972
Est700 - 800 SEK
Est400 - 500 SEK
Dockhus, Lundby, med div möbler, längd 70 cm
Est500 - 600 SEK
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Okänd designer för AGA, radio, teak, typ 3655, längd 57 cm
Est300 - 400 SEK
Spegel, skuret och förgyllt trä, 1900-talets mitt, solformad, dia 82cm, smärre lagning
Final bid2,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est400 - 500 SEK
Cigarettetui, silver, 1940-tal, rutmönstrad dekor, l 7,5 cm, ostämplad, vikt 110 gram, invändig gåvogravyr
Final bid600 SEK
Est500 - 600 SEK
Skulptur, skuret, förgyllt  och bemålat trä, 17-1800-tal, ängel, höjd 19 cm, skador
Final bid1,300 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Rökelsekar (?) samt behållare, 2 st, silver, orientaliska arbeten, h 6 - 10 cm, total vikt 290 gram
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Toikka, Ova för Nuutajärvi/Notsjö, skulptur, glas, fågel, signerad och daterad 1999, h 14 cm
Final bid1,500 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Skål, porslin, Kina, möjligen Guanxu 1875-1908, dekor av Shou-tecken, invändig dekor av fisk och växtlighet, dia 21 cm, hårspricka, nagg
Final bid3,000 SEK
Est600 - 700 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Skulpturer, 1 par, porslin, Kina 1900-tal, stående par, polykrom glasyr, höjd 42cm
Final bid1,300 SEK
Est600 - 700 SEK
Jaktkanna samt 2 bägare, slipat glas, Tyskland, sekelskiftet 1900, slipad jaktdekor, kannans höjd 43 cm
Final bid600 SEK
Est500 - 600 SEK