Auktion söndag 24/9 klockan 16
Fredag 22/9 klockan 12 - 19
Lördag 23/9 klockan 12 - 17
Söndag 24/9 klockan 12 - 16
Lowest lot number
Est500 - 600 SEK
Dessertsked, silver, svensk spetsig modell, stämplad vapensköld för grevliga ätten Spens nr 54, stämplad Carl magnus Ryberg Stockholm 1817, l 17,5 cm
Est300 - 400 SEK
Staffli, bonat trä, höjd 206 cm
Final bid900 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Atelier Borgila, mugg, sterlingsilver, slät modell, stämplad Stockholm 1938, h7,5 cm, vikt 150 gram, spegelmonogram MK, gåvogravyr under botten
Est1,300 - 1,400 SEK
Stort parti nysilver (och silver), 17-1900-tal, delvis med skador
Final bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Matta, old Kirman, 215 x 135 cm
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Bägare, silver, Osmanska riket, sekelskiftet 1900, stiliserad blomdekor, tughra för Abd' El Hamid II, h 9 cm, vikt 75 gram
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Skulptur, blanc-de-Chine, stående Guanyin på lotus, Kina, 1900-tal, h 27 cm
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd konstnär, 1900-tal, olja, komposition, otydligt signerad, 50 x 65 cm
Final bid4,400 SEK
Est600 - 700 SEK
Okänd designer för Orrefors, karaff, glas, höjd inkl propp 27 cm
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Såssnäckor, 1 par, sterlingsilver, Mexiko, 1900-talets mitt, stämplade Tane (?), l 15 cm, vikt 445 gram
Final bid2,600 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Timglas, 18-1900-tal, bonat trä, höjd 21cm
Final bid1,200 SEK
Est600 - 700 SEK
Tallrikar, 1 par, porslin, Kina, Qianlong 1736-95, polykrom underglasyrdekor, dia 23 cm
Final bid1,200 SEK
Est700 - 800 SEK
Final bid900 SEK
Est700 - 800 SEK
Bläckhorn, glas, mässing och koppar, sekelskiftet 1900, höjd 12cm
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Vinkylare med hänklar, metall, empirestil, 1900-talets 2 hälft, l 44cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Bacondish, nysilver, England, 1900-talets 1 hälft, kupolformat lock, höjd 20cm
Est600 - 700 SEK
Kaffe- och matservisdelar, porslin, B&G Blå Mås med guldkant, ca 50 delar
Final bid1,600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Møller, Jørgen för Georg Jensen/Royal Copenhagen, flasköppnare, rostfritt stål, elefant, design 1987, höjd 4,5cm
Est300 - 400 SEK
Est300 - 400 SEK
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, Tax, från serien Lilla Zoo 1955, etikettsignerad, längd 15 cm, smärre nagg
Est400 - 500 SEK
Stop, tenn, koniskt med skrodad blomdekor, stämplad Johan Zackarias Holmberg Borås 1813, h 21 cm, någon buckla
Est300 - 400 SEK
Gryta med lock, koppar, 1800-talets mitt, invändigt förtent, l 47 cm
Est500 - 600 SEK
Matta, old Hamadan galleri, 400 x 80 cm
Est700 - 800 SEK
Matta, old Pakistan galleri, 250 x 80 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Bouillotteljusstake, mässing med broderad skärm, empire, 1800-talets 1 hälft, skärm med justerbar höjd, total h 35cm
Final bid1,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Bouillotteljusstake, mässing med broderad skärm, empire, 1800-talets 1 hälft, skärm med justerbar höjd, total h 33 cm, smärre lagning
Final bid1,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Lidegren, A, sekelskiftet 1900, fartyg i Suezkanalen, signerad, 33 x 27 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Nilson, Severin, olja, mor och barn vid halländsk stuga, signerad, 32 x 23 cm
Final bid7,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Noteringsstift, (delvis ?) 18 karat rödguld, 1800-tal, vikt 1,7 gram
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Matta, old Persisk galleri, 330 x 90 cm
Est900 - 1,000 SEK
Okänd konstnär, 1700-tal, olja, personer vid brunn, 20 x 16 cm
Est1,100 - 1,200 SEK
Matta, old Hamadan, 150 x 100 cm
Est300 - 400 SEK
Müller, Thomas, blandteknik med applikation, "Varsamt", signerad, mått inklusive ram 95 x 74 cm
Final bid2,400 SEK
Est2,400 - 2,600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd designer, jugend, 1900-talets början, tobaksburk, glaserat lergods med mässingslås, h 13 cm
Est300 - 400 SEK
Westman, Marianne för Rörstrand, burkar, delvis med lock, 3 st, höjd 6-12 cm
Est400 - 500 SEK
Müller, Thomas, olja med applikation, "Love Love", signerad, mått inklusive ram 69 x 84 cm
Est2,400 - 2,600 SEK
Spegel, bemålat och bronserat trä med bronsbeslag, provinsarbete i empire, 1800-talets mitt, h 55 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Bennet, Carl Stephan (efter honom?), olja, Revy på Ladugårdsgärdet vid Tsar Nikolaus I:s besök (1838), 33 x 40 cm, a tergo äldre etikett
Final bid5,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Wouwerman, Philips, hans art, olja 1800-tal, bataljscen, 41 x 52 cm
Final bid4,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Haas, Georg efter Lorentzen, Christian August, kopparstick, handkolorerat, 17-1800-tal, Magnus Stembock kapitulerar till Frederik IV i Tönningen 1713, 35 x 46 cm, något gulnat
Est2,200 - 2,400 SEK
Parti silvermynt, mestadels Sverige, total vikt 160 gram
Final bid800 SEK
Est700 - 800 SEK
Damarmbandsur, 14 karat rödguld, Phenix, 1900-talets 1 hälft, dia 3,5 cm, medföljer kedja i förgylld metall
Final bid1,500 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est900 - 1,000 SEK