Auktion söndag 24/9 klockan 16
Fredag 22/9 klockan 12 - 19
Lördag 23/9 klockan 12 - 17
Söndag 24/9 klockan 12 - 16
Lowest lot number
Okänd designer för Karlskrona Porslinsfabrik, fruktservis, 10 + 1 delar, flintgods, "Linné", förgylld dekor, diameter 19 - 33 cm
Est300 - 400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est600 - 700 SEK
Sabelkoppel M/1859
Final bid800 SEK
Est600 - 700 SEK
Brosch 18 karat rödguld med vit sten, rosettformad, stämplad Stockholm 1945, vikt 5 gram
Final bid1,700 SEK
Est1,600 - 1,700 SEK
Hänge med kedja, sterlingsilver, Juhls Kautokeino, 1960-tal, dia 6 cm, vikt 45 gram
Est800 - 900 SEK
Örhängen, 2 st, 18 karat rödguld, total vikt 2,7 gram
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Brosch, 18 karat rödguld, rosettformad, stämplad WH Stockholm 1948, vikt 5 gram
Final bid1,900 SEK
Est1,600 - 1,700 SEK
2 ringar 18 karat rödguld, otydliga stämplar, total vikt 5,8 gram
Final bid2,000 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Ringar 2 st olika, 18 karat rödguld, total vikt 6,8 gram
Final bid3,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est800 - 900 SEK
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Vallien, Bertil, skulptur, bemålat stengods, Elefant ur serien Terra, h 12 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Parti silver, saltkar mm, total vikt 365 gram
Final bid1,600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Laviani, Ferruccio för Kartell, bordslampa, plexiglas, ”Take”, h 31 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Brayer, Yves, färglito, flickor och hästar, signerad och numrerad EA, synlig pappersstorlek 39 x 50 cm
Est400 - 500 SEK
4 delar modern design; Ulrica Hydman Vallien, brevpress Vicke Lindstrand mm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Est600 - 700 SEK
Est600 - 700 SEK
Takkrona, mässing med droppformade prismor, så kallad burkrona, höjd 60 cm, någon prisma saknas
Est300 - 400 SEK
Lanje Lundqvist, Signe, akvarell, "Morgondimmor i dalen", synlig pappersstorlek 46 x 58 cm
Est300 - 400 SEK
Okänd designer för Steiff, leksaker, 2 st plysch, sittande apa resp tax, höjd 16 cm samt längd 32 cm, någon lagning
Est400 - 500 SEK
Lundin, Kenneth, färgserigrafi, komposition med häst, signerad, daterad -92 och numrerad 1/20, synlig pappersstorlek 45 x 49 cm
Est300 - 400 SEK
Ljusstakar, 1 par, vit marmor med mässingsbeslag, gustaviansk stil, 1900-tal, h 22 cm
Final bid900 SEK
Est600 - 700 SEK
Spegel, förgyllt trä, Italien, 1900-tal, h 36 cm
Est400 - 500 SEK
Väggur, mässing, Louis XIV-stil, Samuel Martini, Paris omkring 1880, h 55 cm
Est1,100 - 1,200 SEK
Est600 - 700 SEK
Lindström, Bengt, färglito, ansikten, signerad och numrerad 65/99, synlig pappersstorlek 74 x 53 cm
Final bid350 SEK
Est400 - 400 SEK
Sundvall, Gösta, olja spansk stadsvy, signerad, 27 x 22 cm
Est300 - 400 SEK
Vallman, Uno, olja, isfiske, signerad, 38 x 46 cm
Final bid2,600 SEK
Est700 - 800 SEK
Vägghylla med handdukshållare, svarvat och bonat trä, sekelskiftet 1900, l 41 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd konstnär, 1800-tal, olja, vy över kuststad, a tergo signerad (?) 47 x 65 cm
Final bid2,600 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
Jogstad (Törnebacke), Per Ivar, olja, kvinna med barn, signerad, 54 x 48 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Håfström, Erik, olja, stadsparti, signerad, 89 x 61 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Sockertång, silver, sengustaviansk, stämplar Nils Tornberg Linköping 1802, l 14,5 cm, vikt 30 gram
Est400 - 500 SEK
Est300 - 400 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda, vas, glas, Galaxy, signerad, h 15 cm
Est500 - 600 SEK
Est600 - 700 SEK
Edenfalk, Bengt för Skruf, vas, glas, ”Spun”, signerad, h 21 cm
Est400 - 500 SEK
Final bid1,000 SEK
Est700 - 800 SEK
Olson, Axel, färglito, kustklippor, signerad och numrerad 324/350, synlig pappersstorlek 26 x 34 cm
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Olson, Erik, färglito, komposition, signerad, daterad -29(!) och numrerad 253/280, synlig pappersstorlek 24 x 23 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Ring, 18 karat vitguld med 3 facettslipade diamanter, stämplad Heribert Engelbert Stockholm 2003, innerdiameter 16 mm
Est4,600 - 4,800 SEK
Langlois, Mark William, olja, lärare med elever, signerad, 40 x 30 cm
Final bid2,000 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Bäckman, Nils, akvarell, Stockholms Ström, signerad och daterad -44, synlig pappersstorlek 36 x 43 cm, passepartout med fläckar
Est300 - 400 SEK