Auktion söndag 24/9 klockan 16

Fredag 22/9 klockan 12 - 19

Lördag 23/9 klockan 12 - 17

Söndag 24/9 klockan 12 - 16

Stekhuv, pläter, England, sekelskiftet 1900, slät med oidentifierad, graverad crest, otydliga stämplar,l 26 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est6,500 - 7,000 SEK
Est6,500 - 7,000 SEK
Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, vas, grönglaserat stengods med geometrisk silverdekor, "Argenta", signerad och daterad "E" (1935), h 21 cm, minimal nagg
Final bid8,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Est600 - 700 SEK
Nyström, Helmtrud, färgetsning, "Liten kung", signerad, daterad 1993 och numrerad 15/90, synlig pappersstorlek 28 x 24 cm
Est400 - 500 SEK
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est600 - 700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Hydman-Vallien, Ulrica, färglito, signerad och numrerad 75/380, synlig pappersstorlek 44 x 33 cm
Final bid700 SEK
Est700 - 800 SEK
Est600 - 700 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Matisse, Henri, efter, färglito, Nu (Odalisque) 1950, signerad i trycket och numrerad 109/300, synlig pappersstorlek 48 x 40 cm
Final bid9,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid2,600 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Berg, Albert, olja, kustparti, signerad och daterad 1881, 38 x 56 cm, dukskada,
Final bid4,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Reuterswärd, Oscar, färgserigrafier, 3 st, "Omöjliga figurer", signerade, otydligt numrerade, synliga pappersstorlekar 56 x 36 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Jirlow, Lennart, färglito, Restauranten, signerad och numrerad 116/225, synlig pappersstorlek 46 x 60 cm
Est3,200 - 3,400 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Dahl, Peter, färglito, Fredmans Epistel 82 PT färgvariant, synlig pappersstorlek 42 x 59 cm
Est1,100 - 1,200 SEK
Dahl, Peter, färglito, "Hägring", signerad och numrerad EA 2/15, synlig pappersstorlek 59 x 45 cm
Final bid1,800 SEK
Est1,600 - 1,700 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Matta, semiantik Pou Tou, Kina, 300 x 200 cm
Est1,900 - 2,000 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid4,200 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
Vägglampetter, 1 par, förgyll trä, gustavianska, 17-1800-tal, krönande rosett, h 45 cm, delvis bronserade, ljusarmar från empiretid
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Est1,600 - 1,700 SEK
Ringhållare, silver, senempire, 1800-talets mitt, vriden stam med fem grenar på kvadratisk fot, oidentifierad mästare 1848, h 7 cm
Final bid1,600 SEK
Est600 - 700 SEK
Vinbägare på fot, sterlingsilver, Mexiko, 1900-tal, stämplad, h 16 cm, vikt 155 gram
Final bid900 SEK
Est600 - 700 SEK
Kaffeservis, porslin, Royal Copenhagen helblonde, bland annat 12 vardera av kaffekoppar, underfat samt assietter, medföljer kaffekanna med nagg
Final bid7,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Ljusstakar, 2 par, silver, C M Cohr Köpenhamn respektive Tore Eldh Göteborg, h 18 cm
Final bid1,300 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Lundin, Ingeborg för Orrefors, glasservis, 43 delar, 'Silvia', design 1957, bland annat 11 vinglas samt 12 + 12 likör- och seltersglas
Final bid1,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid1,000 SEK
Est600 - 700 SEK
Palmu, Jouni, olja, "Kuja" ("Gränd"), signerad, 35 x 27 cm
Est600 - 700 SEK
Est700 - 800 SEK
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Est700 - 800 SEK