Laddar...
Oktoberauktion
Visning:
Fredagen 25/10 12 - 19
Lördag 26/10 12 - 17
Söndag 27/10 12 - 16
Auktion 27/10 16.00
Lägsta föremålsnummer
676
Palmquist, Sven för Orrefors, skålar 3 st, centrifugerad glasmassa, "Fuga", design 1953, gjuten signatur, dia 16 - 21 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
677
Slagbord, ek, 1800-tal, låda i sarg, totalt 185 x 106 cm, slitage
Slutpris3 200 SEK
Värdering600 - 700 SEK
678
Väska, svart nylon med läderdetaljer, Longchamp, l 63 cm, framstår oanvänd
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
679
Milles, Carl för GAB, efter honom, askfat, silver och bakelit, "Vindarnas lek", stämplat Stockholm, diameter 12 cm, vikt 115 gram
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
680
Bolin, W A, dessertsked, silver, Modell F, l 18 cm, vikt 60 gram
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
681
Okänd konstnär, olja, sekelskiftet 1900, porträtt, 46 x 38 cm, smärre färgavflagningar
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
682
Werner, Ida, olja, sittande pojke, 1800-talets 1 hälft eller mitt, 31 x 24 cm, uppfodrad på duk
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
683
Okänd designer för Westal, Bankeryd, ytterbelysnig, gulfärgat glas och koppar, höjd 31 cm, 1 lamphus medföljer
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
684
Grane, Knut, litografi, plangeometrisk komposition, signerad, daterad -89 och numrerad 214/325, synlig pappersstorlek 53 x 52 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
685
Olson, Axel, färglit, "Hanna och tvättkorgen", signerad och numrerad 28/260 synlig pappersstorlek 35 x 48 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
686
Fat, förtent koppar (?), Islamiskt kulturområde, dia 55 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
687
Van Der Aa, Pieter, kopparstick, omkring 1700, Marcusplatsen, Venedig, synlig pappersstorlek 30 x 40 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
688
Taklampa, mässing med dubbla, kupor i vitopakt glas, sekelskiftet 1900, h 65, b 70 cm exklusive upphängning
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
689
Almqvist, Ester, träsnitt, "Fiskare i middagsvila", sign i trycket, synlig pappersstorlek 21 x 27 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
690
Takkrona till 6 ljus, mässing, barockstil, sekelskiftet 1900, h 36 cm (116 cm inklusive stång)
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 700 SEK
691
Olson, Erik, litografi, Valdemosa, signerad och daterad 1974, numrerad 159/260, synlig pappersstorlek 36 x 49 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
692
Moomin Characters för Arabia, Muminmuggar, 6 st, porslin, h 8 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
693
Skrivbord med hurts, mahogny med mässingslister, sengustaviansk stil, sekelskiftet 1900, l 135 cm, 1 mässingslist saknas
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
694
Okänd engelsk designer, 1900-talets början, golvurna med lock, flintgods, Nankin, dekor av rosor, höjd 45 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
695
Leon, May K, färglito, Målare i naturen, signerad och numrerad EA, synlig pappersstorlek 47 x 61 cm
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
696
Grün, Hugo, egen verkstad, Köpenhamn, ljusstakar, 1 par, nysilver, organisk form, i originaletui från Illums, l 7 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
697
Kuvertaskkopp, silver, Spanien (?), i form av tastevin, l 8 cm, vikt 50 gram
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
698
Matsked, silver, 1700-tal, oidentifierade stämplar, l 21 cm, vikt 60 gram
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
699
Snibbsked, silver, 1600-tal (?), oidentifierade stämplar, l 20 cm, vikt 25 gram
Slutpris600 SEK
Värdering300 - 400 SEK
700
Matsked, silver, 1700-tal, oidentifierade stämplar, l 21 cm, vikt 45 gram
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
701
Råttsvanssked, silver, 16-1700-tal, slät modell, oidentifierad mästarstämpel och åldermansranka, l 21 cm, vikt 40 gram
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
702
Okänd designer för Gustavsberg, 1960-tal, thekoppar 11 st samt underfat 12 st, benporslin, handmålad dekor i oxblodsfärgad glasyr
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
703
Örtengren Löfgren, Barbro för Gefle, kaffekoppar med underfat 4 + 4 st, porslin, Groblad blå, medföljer 6 kaffekoppar Sagaform
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
704
Andersson, Bernard, parti skor, glaserat lergods, längd 9-13 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
705
Andersson, Bernard, skulptur, lergods, barn på häst, signerad och daterad 1947, höjd 22 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
706
Matta, old persisk, 200 x 80 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
707
Andersson, Bernard, skulptur, terrakotta, sittande akt, sign, h 31 cm
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
708
Tagine, koppar med mässingsdetaljer, Nordafrika, 1900-tal, diameter 50 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
709
Okänd designer för Birger Larsson, Bodafors, lampbord, teak, längd 58 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
710
Andersson, Bernard, skulpturer, terrakotta, vädurar, 1 par, höjd 14 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
711
Lockurna, porslin, Kina, modern tillverkning, blå underglasyrdekor, höjd 48 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
712
Jordglob, Columbus, 1900-talets mitt, träsockel, h 51 cm, bruksslitage
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
713
Andersson, Bernard, skulptur, terrakotta, sittande akt, signerad, h 35 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
714
Andersson, Bernard, parti tobakstillbehör, lergods, längd 11-14 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
715
van Meurs, Jacob, karta, kopparstucken, Guinea 1668, ed Olferts Drapper, synlig pappersstorlek 32 x 43 cm, gulnad, möjligen senare avdrag
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
716
Andersson, Bernhard, skulpturer, terrakotta, flicka med docka samt sittande flicka signerade, h 17-21 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
717
Ytterfoder med insats, glaserad terrakotta, Italien 1900-tal, diameter 31 cm, hårspricka
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
718
Andersson, Bernard, skulptur, lergods, kvinnobyst, höjd 18 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
719
Parti silvermynt, total vikt 90 gram varav 48 gram finsilver
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
720
Svampkniv i läderbalja, masurbjörk, stål och borst, framstår oanvänd
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
721
Kniv i läderbalja, björk, horn pch smide, dekor av älg, total l 21 cm, framstår oanvänd
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
722
Kniv i läder och masurbalja, björk, horn och smide, balja signerad KS, total l 23 cm, framstår oanvänd
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
723
Okänd designer, 1950-60-tal, armstolar, 1 par, bok med röd textilklädsel
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.