Laddar...
Oktoberauktion
Visning:
Fredagen 25/10 12 - 19
Lördag 26/10 12 - 17
Söndag 27/10 12 - 16
Auktion 27/10 16.00
Lägsta föremålsnummer
339
Bägare, silver, svagt trumpetformad, stämplad CG Hallberg 1955, höjd 18,5 cm, vikt 245 gram
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
340
Kaffeskedar, silver, 12 st, T H Marthinsen, Norge, vikt ca 95 g
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
341
Ohlsson, Folke för Duxello, soffa, ek med blå, original ylleklädsel, USA 247, design 1955, detta ex inköpt 1956, l 125 cm
Slutpris4 600 SEK
Värdering4 800 - 5 000 SEK
342
Thams, Georg, hans art (?), soffa, 3-sits, brunt (konst?)läder på så kallade "Shakerben" i stål, l 175 cm
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
343
Okänd dansk designer, soffa, bonat trä med svart läderklädsel, b 124 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
344
Kanna, grönglaserat lergods med zoomorf mynning, Persien, Qajar eller äldre, h 36 cm, lagningar
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
345
Helgonkrona, förgylld mässing med infattade glasstenar, så kallad Marienkrone, Österrike (?), 18-1900-tal, höjd inklusive sockel 25 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
346
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av stående man med trumma, h 20 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
347
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av stående man med tamburin, h 20 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
348
Rock/kavaj samt 2 västar, Hanna Morris, proveniens: klädesplaggen har ägts och burits av brottaren Frank Andersson
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
349
Minnesmynt, sterlingsilver, 12 st, Svenska Dagbladets bragdmedaljörer, Mynthuset, total vikt 300 g, medföljer originalschatull i trä, detta längd 28,5 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
350
Glemme, Dagmar & Johansson, Micke, golvvas, glas, dekor i graalteknik av ansikten och cello, signerad, höjd 49 cm
SlutprisInga bud
Värdering6 500 - 7 000 SEK
351
Örhängen, 1 par, 18 karat rödguld med pärla, total vikt 3,5 gram
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
352
Örhängen, 1 par, 18 karat rödguld, dekor av stav och pärla, total vikt 2,2 gram
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
353
Väska, logotypprintad textil och grönt läder, Rolex, l 45 cm, obetydligt slitage
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
354
Parti minnes och jultallrikar mm, Royal Copenhagen, B&G, Rosenthal, Goebel mm, 2 flyttlådor
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
355
Fertilitetsfetisch, skuret trä, antagligen Fang, Gabon, 1900-tal, i form av stående kvinna, h 35 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
356
Bordslampa, porslin med bronsmontage, 1800-talets 2 hälft, skärm i mässing från sekelskiftet 1900, höjd inklusive skärm 67 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
357
Ring, Ragnar, olja, 'Efter vårstormen', sign o dat 1967, 22 x 27 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
358
Handväska, violett läder med nitar, Valentino Garavani, "Rockstud Wristlet Clutch", l 28 cm
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
359
Handväska, grönt siden och krokodilpräglat läder, Bottega Veneta "Knot Bag", l 17 cm
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
360
Handväska, svart läder med mässingsdetaljer, Chloé Paddington Leather, l cirka 40 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
361
Parti 18 karat vitguld, total vikt 0,7 gram
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
362
Minnesmynt, 4 st, sterlingsilver, total vikt 84 gram
Slutpris600 SEK
Värdering300 - 400 SEK
363
Okänd designer för Kero, Sattajärvi, Pajala. teleskopiskt grillspett, masurbjörk och stål, medföljer utbytbar gaffel, skedblad samt fiskekrok, total l cirka 80 cm, oanvänt i original läderpåse
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
364
Okänd designer för Kero, Sattajärvi, Pajala. ryggsäck, läder med renhornsdetaljer, h 40 cm, oanvänd
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
365
Okänd designer för Kero, Sattajärvi, Pajala. stekpanna, rostfritt stål med förvaringspåse i läder, l 32 cm, oanvänd
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
366
Akvarellerade tuschteckningar, 4 st samramade, danska adelsvapen; Adeler, Bertouch-Lehn, Lerche och Oxholm, vardera synlig pappersstorlek 16 x 13 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
367
Larsson, Carl efter honom, färglito, "Namnsdag på härbret", ed Swed Art, signerad i stenen samt numrerad 357/790, synlig pappersstorlek 38 x 54 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
368
Okänd konstnär, 1970-tal, textiltryck på linne, dekor av häst, 115 x 140 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
369
Parti figuriner, B&G, höjd 8-20 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
370
Magnusson, Gillis, olja, motiv från gamla Förlösavägen, signerad och daterad -43, 39 x 52 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
371
Ljusstake, mässing, empire, 1800-talets början, h 30 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
372
Hermansson, Eric, olja, "Kofsa nabbe, mot Sternö", signerad, 33 x 41 cm, säljes till förmån för Kattfotens katthem
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
373
Löfgren, Clara, olja på målarpalett, blomsterstilleben, 27 x 37 cm
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
374
Hasselgren, Hasse, reliefer/tryckplåtar, 3 st, metall på trä, kompositioner, osignerade, 25 x 31 cm, proveniens: gåva från konstnären, därefter i arv
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
375
Wegner, Hans J för Andreas Tuck, matbord med 2 tilläggskivor, teak, modell AT-310, design 1952, brännstämplat, totalt 240 x 86 cm
SlutprisInga bud
Värdering11 000 - 12 000 SEK
376
Parti dalahästar,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
377
Parti mynt, Sverige, koppar och järn
Slutpris800 SEK
Värdering300 - 400 SEK
378
Okänd designer, 1950-60-tal, skåp, teak och svärtat trä, längd 79 cm
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
379
Frisk, Thomas, färgetsningar, 2 st, signerade, varierande storlekar
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
380
Okänd konstnär, etsning, handkolorerad, Tyresö slott, möjligen efter Prins Eugen, otydligt signerad, synlig pappersstorlek 16 x 24 cm
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
381
Harmann, Béla, olja, får, signerad, 61 x 80 cm, minimal dukskada
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
382
Hais, Robert, olja, komposition, signerad och daterad -04, 84 x 66 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
383
Hais, Robert, olja, komposition, signerad och daterad -04, 84 x 66 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
384
Okänd designer för Rörstrand, ytterfoder, flintgods, sekelskiftet 1900, delvis förgylld dekor, höjd 20 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
385
Jonson, Sven, färglito, "Nattbild", signerad och numrerad provtryck, ur 70-årsmappen, synlig pappersstorlek 30 x 37 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
386
Ytterkrukor, 3 st, porslin, "Waldemarsudde", design Prins Eugen 1915, diameter 13 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.