Laddar...

Oktoberauktion

Visning:

Fredagen 25/10 12 - 19

Lördag 26/10 12 - 17

Söndag 27/10 12 - 16

Auktion 27/10 16.00

Oktoberauktion
Inkludera avslutade föremål
5d 8h
Okänd amerikansk konstnär, 1800-tal, olja, porträtt av Dr John Alnutt Talbot (1805-58), Talbot Hill Plantation, Fayette, Howard County, Missouri, 77 x 64 cm
289
Okänd amerikansk konstnär, 1800-tal, olja, porträtt av Dr John Alnutt Talbot (1805-58), Talbot Hill Plantation, Fayette, Howard County, Missouri, 77 x 64 cm
Aktuellt bud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
5d 8h
Margarinlåda, Vera, Zenith, 1900-talets mitt eller första hälft, längd 56 cm
290
Margarinlåda, Vera, Zenith, 1900-talets mitt eller första hälft, längd 56 cm
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
5d 8h
Okänd designer för Skultuna Messingsbruk, kandelaber för 4 ljus, mässing, "Mistel", design 2002, höjd 29 cm, i originalförpackning
291
Okänd designer för Skultuna Messingsbruk, kandelaber för 4 ljus, mässing, "Mistel", design 2002, höjd 29 cm, i originalförpackning
Startbud800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
5d 8h
Sjögren, Christer för Lindshammar, skulpturer, 2 st, glas, 1 signerad, höjd 12-25 cm
292
Sjögren, Christer för Lindshammar, skulpturer, 2 st, glas, 1 signerad, höjd 12-25 cm
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
5d 8h
Sörensen, Carl Frederik, efter, porslinsmålning, B&G, "Fregatten Jylland under Island 1874, 21 x 29 cm, numrerad 2369/2500
293
Sörensen, Carl Frederik, efter, porslinsmålning, B&G, "Fregatten Jylland under Island 1874, 21 x 29 cm, numrerad 2369/2500
Startbud1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
5d 8h
Le Breton, Louis, litografi, handkolorerad, "La 1ère Division de la Flotte Anglaise de la Baltique partant de Spithead. Mars 1854", synlig pappersstorlek 50 x 72 cm, slaget vid Bomarsund på Åland
294
Le Breton, Louis, litografi, handkolorerad, "La 1ère Division de la Flotte Anglaise de la Baltique partant de Spithead. Mars 1854", synlig pappersstorlek 50 x 72 cm, slaget vid Bomarsund på Åland
Startbud1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
5d 8h
Matta, old Pakistan, Ghommönstrad, 300 x 195 cm
295
Matta, old Pakistan, Ghommönstrad, 300 x 195 cm
Startbud800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
5d 8h
Brasset, mässing koppar och järn
296
Brasset, mässing koppar och järn
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
5d 8h
Spann, koppar, 1800-tal, höjd 42 cm
297
Spann, koppar, 1800-tal, höjd 42 cm
Startbud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
5d 8h
Parti mynt, silver, Sverige, 700 g
298
Parti mynt, silver, Sverige, 700 g
Startbud2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
5d 8h
Wallin, Margareta, olja, liggande akt, signerad, 33 x 41 cm
299
Wallin, Margareta, olja, liggande akt, signerad, 33 x 41 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
5d 8h
Matta, old Pakistan 235 x 175 cm
300
Matta, old Pakistan 235 x 175 cm
Startbud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
5d 8h
Halskedja, 18 karat rödguld, Balestra, Italien, 1900-talets 2 hälft, l 49 cm, vikt 7,7 gram
301
Halskedja, 18 karat rödguld, Balestra, Italien, 1900-talets 2 hälft, l 49 cm, vikt 7,7 gram
Aktuellt bud3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
5d 8h
Soffbord, mässing med marmorskiva, dekor av atlanter, längd 100 cm
302
Soffbord, mässing med marmorskiva, dekor av atlanter, längd 100 cm
Aktuellt bud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
5d 8h
Blomsterbord, skuret och förgyllt trä med grönbrokig marmorskiva, Louis XVI-stil, 1900-tal, diameter 37 cm
303
Blomsterbord, skuret och förgyllt trä med grönbrokig marmorskiva, Louis XVI-stil, 1900-tal, diameter 37 cm
Aktuellt bud900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
5d 8h
Brosch, högglanspolerat stål, senempire, 1800-talets 1 hälft, h 7 cm
304
Brosch, högglanspolerat stål, senempire, 1800-talets 1 hälft, h 7 cm
Aktuellt bud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
5d 8h
Warhol, Andy, efter honom, soppburkar med soppa, 3 st, tryckt sign, framställda med tillstånd av The Warhol Foundation, h 10 cm, (Bäst-före-datum 2008...)
305
Warhol, Andy, efter honom, soppburkar med soppa, 3 st, tryckt sign, framställda med tillstånd av The Warhol Foundation, h 10 cm, (Bäst-före-datum 2008...)
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
5d 8h
Edelman, Yrjö efter Reuterswärd, Carl Fredrik, skulptur, polyresin, "Nonviolence" orange, numrerad 17/30, l 20 cm, i originalförpackning
306
Edelman, Yrjö efter Reuterswärd, Carl Fredrik, skulptur, polyresin, "Nonviolence" orange, numrerad 17/30, l 20 cm, i originalförpackning
Startbud3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
5d 8h
Kornett, Lignatone 2, i låda
307
Kornett, Lignatone 2, i låda
Startbud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
5d 8h
Silvermynt, 1 $ 1987,
308
Silvermynt, 1 $ 1987,
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
5d 8h
Okänd konstnär, lockskål, svarvad masurbjörk, otydligt signerad och daterad 1987, diameter 11,5 cm
309
Okänd konstnär, lockskål, svarvad masurbjörk, otydligt signerad och daterad 1987, diameter 11,5 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
5d 8h
Parti diverse, bl.a kikare, tidtagarur, fickur mm
310
Parti diverse, bl.a kikare, tidtagarur, fickur mm
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
5d 8h
Parti diverse, bl.a ljusstakar, puderdosa, kompass, pins mm
311
Parti diverse, bl.a ljusstakar, puderdosa, kompass, pins mm
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
5d 8h
Allroundsadel, svart läder, Stübben, M-bom, 17#
312
Allroundsadel, svart läder, Stübben, M-bom, 17#
Startbud600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
5d 8h
Okänd designer för Gärsnäs, soffa, bok, handtryckt klädsel i Gocken Jobs "Rabarber", l 160 cm
313
Okänd designer för Gärsnäs, soffa, bok, handtryckt klädsel i Gocken Jobs "Rabarber", l 160 cm
Startbud700 SEK
Värdering800 - 900 SEK
5d 8h
Okänd designer för Gärsnäs, soffa, bok, handtryckt klädsel i Gocken Jobs "Rabarber", l 160 cm
314
Okänd designer för Gärsnäs, soffa, bok, handtryckt klädsel i Gocken Jobs "Rabarber", l 160 cm
Startbud700 SEK
Värdering800 - 900 SEK
5d 8h
Allroundsadel, brunt läder, Beval Ltd, England, "The Natural", M-bom 16#
315
Allroundsadel, brunt läder, Beval Ltd, England, "The Natural", M-bom 16#
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
5d 8h
Pipställ med tobaksburk, valnöt och svärtat trä, sekelskiftet 1900, höjd 22 cm
316
Pipställ med tobaksburk, valnöt och svärtat trä, sekelskiftet 1900, höjd 22 cm
Startbud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
5d 8h
Vägglampetter, 3 st, tillverkade av hylsbajonett M/1889, höjd 50 cm
317
Vägglampetter, 3 st, tillverkade av hylsbajonett M/1889, höjd 50 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
5d 8h
Matta, semiantik Shirvan (?), 435 x 95 cm
318
Matta, semiantik Shirvan (?), 435 x 95 cm
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
5d 8h
Okänd designer, 1950-tal med avlastningsbord, golvlampa, 2 böjliga armar, mässing, trä och plast, höjd ca 147 cm
319
Okänd designer, 1950-tal med avlastningsbord, golvlampa, 2 böjliga armar, mässing, trä och plast, höjd ca 147 cm
Startbud2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
5d 8h
Okänd designer för Eglo, taklampa, borstat stål, diameter 44 cm
320
Okänd designer för Eglo, taklampa, borstat stål, diameter 44 cm
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
5d 8h
Green, Kulo, pastell, komposition, signerad, synlig pappersstorlek 19 x 23 cm
321
Green, Kulo, pastell, komposition, signerad, synlig pappersstorlek 19 x 23 cm
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
5d 8h
Okänd engelsk konstnär, akvarell, 1800-tal, gatubild från Boppard am Rhein, Tyskland, otydligt signerad R Tucker (?), synlig pappersstorlek 32 x 23 cm
322
Okänd engelsk konstnär, akvarell, 1800-tal, gatubild från Boppard am Rhein, Tyskland, otydligt signerad R Tucker (?), synlig pappersstorlek 32 x 23 cm
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
5d 8h
Börjesson, Ansgarius, olja, landskap, signerad och daterad -90, 24 x 46 cm
323
Börjesson, Ansgarius, olja, landskap, signerad och daterad -90, 24 x 46 cm
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
5d 8h
Eichborn, Jack, olja, Skymning över Paris, signerad, 40 x 45 cm
324
Eichborn, Jack, olja, Skymning över Paris, signerad, 40 x 45 cm
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
5d 8h
Okänd konstnär, olja med collage, komposition, otydligt signerad, 33 x 51 cm
325
Okänd konstnär, olja med collage, komposition, otydligt signerad, 33 x 51 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
5d 8h
Mat-, the- och kaffeservisdelar, porslin, Rörstrand Gröna Anna, cirka 50 delar
326
Mat-, the- och kaffeservisdelar, porslin, Rörstrand Gröna Anna, cirka 50 delar
Startbud2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
5d 8h
Lynd, Jackie för Rörstrand, kaffekoppar med underfat, 11 + 12 delar, porslin, Diamant
327
Lynd, Jackie för Rörstrand, kaffekoppar med underfat, 11 + 12 delar, porslin, Diamant
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
5d 8h
Luftpistol, Daisy mod 188 i orginalkartong, längd 30 cm
328
Luftpistol, Daisy mod 188 i orginalkartong, längd 30 cm
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
5d 8h
Glemme, Dagmar, akryl, komposition med träd, ansikten och löv, signerad, 59 x 45 cm
329
Glemme, Dagmar, akryl, komposition med träd, ansikten och löv, signerad, 59 x 45 cm
Startbud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
5d 8h
Fagerlund, Carl för Orrefors, taklampa, metall och glas, längd 47 cm
330
Fagerlund, Carl för Orrefors, taklampa, metall och glas, längd 47 cm
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
5d 8h
Okänd designer, 1950-60-tal, satsbord 3 st, bonat trä och valnöt, största b 50 cm
331
Okänd designer, 1950-60-tal, satsbord 3 st, bonat trä och valnöt, största b 50 cm
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
5d 8h
Ställning för vapen, svartlackerat trä, Japan 1900-tal, medföljer katana, wakisashi samt tanto (samt ytterligare en, ej tillhörande tanto) i baljor, l 32 - 104 cm, skarpslipade klingor
332
Ställning för vapen, svartlackerat trä, Japan 1900-tal, medföljer katana, wakisashi samt tanto (samt ytterligare en, ej tillhörande tanto) i baljor, l 32 - 104 cm, skarpslipade klingor
Startbud1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
5d 8h
Englund, Eva för Pukeberg, vas, glas, dekor i polykrom graalteknik, signerad Unik och daterad 1970, h 15 cm
333
Englund, Eva för Pukeberg, vas, glas, dekor i polykrom graalteknik, signerad Unik och daterad 1970, h 15 cm
Startbud400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
5d 8h
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda Artist Collection, pokalglas, bemålat glas, "Nevada", design 1994, signerad, h 22 cm
334
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda Artist Collection, pokalglas, bemålat glas, "Nevada", design 1994, signerad, h 22 cm
Startbud400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
5d 8h
Parti äldre leksaker, tennsoldater mm
335
Parti äldre leksaker, tennsoldater mm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
5d 8h
Matbord, vitmålat trä, 1800-talets 2 hälft, b 130 cm, längd cirka 4 meter (!), iläggsskivor saknas, slitage
336
Matbord, vitmålat trä, 1800-talets 2 hälft, b 130 cm, längd cirka 4 meter (!), iläggsskivor saknas, slitage
Startbud2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.