Fredagen 25/10 12 - 19

Lördag 26/10 12 - 17

Söndag 27/10 12 - 16

Auktion 27/10 16.00

Inkludera avslutade föremål
5d 8h
Startbud400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
5d 8h
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
5d 8h
Vas, porslin, Wilhelm Goebel, dekor after Paul Cézanne, numrerad 638/2000, höjd 24 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
5d 8h
Lampetter till 1 ljus, 1 par, delvis bemålad mässing, Swedish Grace, 1920-30-tal, dekor av Gustavs III porträtt mm, h 31 cm, någon lagning
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
5d 8h
Kedelv, Poul för Flygsfors, tillskriven, bordslampor, 1 par, glas, dekor i vitt underfång, 1 signerad Flygsfors
Startbud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
5d 8h
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
5d 8h
Startbud600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
5d 8h
Startbud600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
5d 8h
Startbud3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
5d 8h
Armlänk, 18 karat rödguld, stämplad CG Hallberg Köping 1962, l 19 cm, vikt 7,4 gram
Aktuellt bud3 600 SEK
Värdering3 800 - 4 000 SEK
5d 8h
Aktuellt bud400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
5d 8h
Agnell, Olle, olja, "Vårallé I", signerad, 71 x 56 cm
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
5d 8h
Armlänk, 18 k rödguld, stämplat Karl Andersson, Stockholm 1917, l 16 cm, vikt 25,2 gram
Startbud12 000 SEK
Värdering13 000 - 14 000 SEK
5d 8h
Sarpaneva, Timo för Iittala, ljusstakar, 6 st, gjutet glas, Festivo, design 1966, höjd 8 - 31 cm,
Aktuellt bud1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
5d 8h
Ring, 18 karat rödguld, svenska importstämplar för Gustav Dahlgren & Co, Malmö, innerdiameter 19 cm, vikt 3,3 gram, ägargravyr
Aktuellt bud1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
5d 8h
Dragspel i låda, Hagström Walter Special 40
Startbud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
5d 8h
Armlänk, 18 karat rödguld, stämplad Ceson Göteborg 1958, l 21 cm, 28,4 gram
Aktuellt bud13 000 SEK
Värdering14 000 - 15 000 SEK
5d 8h
Startbud15 000 SEK
Värdering16 000 - 18 000 SEK
5d 8h
Armlänk, 18 karat rödguld, stämplad Noréns Norrtälje 1969, l 19 cm, 27,8 gram
Aktuellt bud13 000 SEK
Värdering14 000 - 15 000 SEK
5d 8h
Startbud7 000 SEK
Värdering8 000 - 9 000 SEK
5d 8h
Armlänk, 18 karat rödguld, otydliga svenska stämplar 1963, l 21 cm, vikt 45,7 gram
Aktuellt bud20 000 SEK
Värdering22 000 - 24 000 SEK
5d 8h
Okänd designer, hörnsoffa, grå tygklädsel, modern tillverkning, längd 310 cm
Startbud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
5d 8h
Parti Lp-skivor, ca 35 st, bl.a Larsen, Krokus, Beatles, Art of noice mm
Startbud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
5d 8h
Matta, old Kina, dekor i blått, 140 x 70 cm
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
5d 8h
Okänd designer,fåtöljer, 1 par samt taburett, krom med svart skinnklädsel, modell snarlik, Ludvig Mies Van Der Rohes "Barcelona", modern tillverkning
Startbud3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
5d 8h
Werner, Nalle, lito, "Turnerspel", signerad och numrerad 1/10, synlig pappersstorlek 55 x 77 cm
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
5d 8h
Startbud4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
5d 8h
Startbud3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
5d 8h
Coca Colakyl, i form av Coca Colaflaska, h 175 cm, ej funktionstestad
Aktuellt bud1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
5d 8h
Startbud2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
5d 8h
Skänk, vitlackerat trä, Englesson "Stockholm", 3 lådor och 3 dörrar, b 150 cm
Startbud2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
5d 8h
Werner, Nalle, lito, "Fönstret", signerad, daterad -58 och numrerad provtryck, synlig pappersstorlek 50 x 49 cm
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
5d 8h
Werner, Nalle, lito, "Kristallskål", signerad och numrerad 17/20, synlig pappersstorlek 56 x 52 cm
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
5d 8h
Startbud800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
5d 8h
Adolfsson, Karl-Axel för Gemla, Diö, gungstol, rödlackerat trä, "Isabella"
Startbud400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
5d 8h
Ekselius, Karl Erik för JO Carlsson (JOC), Vetlanda, fåtölj, teak med brun läderklädsel, "F122", 1950-60-tal, smärre defekter
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
5d 8h
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
5d 8h
Stegstol, fur, renoverad
Stegstol, fur, renoverad
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
5d 8h
Sundstedt, Per för Atelje Kosta Lampan, golvlampa, kromad metall med brun plastskärm, "Mars", h 130 cm, strömbrytare med skada
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
5d 8h
Startbud800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
5d 8h
Startbud800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
5d 8h
Parti smycken och bijouterier
Parti smycken och bijouterier
Aktuellt bud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
5d 8h
Klackring, 18 karat rödguld med 1 facettslipad, vit safir, stämplad NSE Guldvaru Köping, innerdiameter 16 mm, vikt 4,6 gram
Startbud2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
5d 8h
Piedestal, förgyllt trä och stuck med dubbla marmorskivor, höjd 74 cm
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
5d 8h
Stol, skuren valnöt, så kallad puderstol, nyrenässans, 1800-talets sut
Aktuellt bud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
5d 8h
Ehrner, Anna för Ateljé Lyktan, golvlampa, brunlaserat trä med canvasklädsel, "Anna", höjd 138 cm, spricka i topp, säljes till förmån för Kattfotens katthem
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
5d 8h
Startbud3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
5d 8h
Startbud3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK