Fredagen 25/10 12 - 19

Lördag 26/10 12 - 17

Söndag 27/10 12 - 16

Auktion 27/10 16.00

Inkludera avslutade föremål
5d 8h
Startbud3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
5d 8h
Startbud3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
5d 8h
Startbud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
5d 8h
Bernadotte, Sigvard för Fyrklövern/Christineholm, matservis, ca 50 delar, Marianne, bl a 12 mat-, 12 djupa tallrikar samt 12 assietter
Startbud3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
5d 8h
Tynell, Paavo för Taito Oy,hans art, vägg/skrivbordslampa, metall och manganhaltigt glas, höjd 24 cm, säljes till förmån för Kattfotens Katthem
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
5d 8h
Tynell, Paavo, hans art, taklampa, metall och glas, höjd 56 cm, säljes till förmån för Kattfotens Katthem
Startbud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
5d 8h
Tobiasse, Theo, färglito, "Bucolique à la théière", tryckt på vélin d'Arches, signerad och numrerad 10/310, bladstorlek 90 x 60 cm
Aktuellt bud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
5d 8h
Bertini, Dante, olja, tolettescen, signerad, 48 x 34 cm
Startbud5 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
5d 8h
Damarmbandsur med länk och 4 åttkantslipade diamanter, Omega, dia 15 mm, länk l 15,5 cm, vikt 25,4 gram
Startbud10 000 SEK
Värdering11 000 - 12 000 SEK
5d 8h
Aktuellt bud3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
5d 8h
Startbud2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
5d 8h
Aktuellt bud2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
5d 8h
Startbud1 800 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
5d 8h
Medalj, 21,6 karat rödguld, vikt 3,5 gram, Haupmüntzamt Wien, 1900-talets 2 hälft, i originalförpackning med garantibevis
Aktuellt bud2 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
5d 8h
Aktuellt bud2 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
5d 8h
Aktuellt bud2 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
5d 8h
Aktuellt bud2 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
5d 8h
Johansson, Lars (Lasse), olja, gård med träd, signerad och daterad -59, 53 x 69 cm
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
5d 8h
Olson, Axel, litografi, "Röd kväll", ur mappen 1967-68, signerad och numrerad 206/310, synlig pappersstorlek 50 x 65 cm
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
5d 8h
Startbud400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
5d 8h
Startbud400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
5d 8h
Olson, Axel, litografi, redskap på kaj, signerad och numrerad 32/350, synlig pappersstorlek 26 x 33 cm
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
5d 8h
Ljunggren, Reinhold, efter, offset, Skonaren Linnea, tryckt signatur och numrering 271/310, synlig pappersstorlek 42 x 29 cm
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
5d 8h
Stort parti frimärken, 2 flyttlådor, samt nominalvara
Startbud1 500 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
5d 8h
Ehrner, Anna för Ateljé Lyktan, taklampa, brunlaserat trä med canvasklädsel, "Anna", dia 53 cm, säljes till förmån för Kattfotens katthem
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
5d 8h
Aktuellt bud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
5d 8h
Kandelabrar, 1 par, mässing, renässansstil, 1900-tal, dekor av stående män, höjd 57 cm
Startbud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
5d 8h
Parti porslin, Hackefors Linnea Borealis, kaffekoppar med fat, ytterfoder mm, ca 35 delar
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
5d 8h
Startbud1 800 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
5d 8h
Startbud1 800 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
5d 8h
Startbud1 800 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
5d 8h
Startbud1 800 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
5d 8h
Startbud1 800 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
5d 8h
Mondriaan, Piet, efter honom, poster, Haags Gemeentemuseum, ed Art Editions 1983, bladstorlek 100 x 70 cm
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
5d 8h
Klarinett, Armstrong, i låda, medföljer notställ
Startbud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
5d 8h
Startbud2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
5d 8h
Startbud3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
5d 8h
Kaffe-, the- samt moccaservisdelar, ca 50 delar, porslin, Rosenthal Maria, design 1916
Aktuellt bud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
5d 8h
Ternell, Berit för Gefle, fat, Peking, glaserat stengods, diameter 37 cm
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
5d 8h
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
5d 8h
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
5d 8h
Matta, silke, dekor av fåglar, blommor mm, 60 x 50 cm
Startbud600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
5d 8h
Startbud200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
5d 8h
Nilsson, Anne, för Orrefors, champagnestrutar, 1 par, "Clown", signerade, höjd 27 cm
Aktuellt bud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
5d 8h
Dalahästar, 2 st, 1900-tal, höjd 7-14 cm, skador
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
5d 8h
Moccaservisdelar, Royal Copenhagen Musselmalet Halvblonde,  10 delar, modellnummer 1038
Aktuellt bud1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
5d 8h
Startbud300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
5d 8h
Bernadotte, Sigvard för Fyrklövern, ljusstakar, 3 st, nysilver, "Marianne", signerade, h 12,5 - 20,5 cm
Startbud500 SEK
Värdering600 - 700 SEK