Laddar...
Oktoberauktion
Visning:
Fredagen 25/10 12 - 19
Lördag 26/10 12 - 17
Söndag 27/10 12 - 16
Auktion 27/10 16.00
Lägsta föremålsnummer
435
Klein, Henry Walter för N.A. Jørgensens Møbelfabrik Bramminge, (Bramin), stolar 1 par, palisander med textilklädsel, etikettmärkta
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
436
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, blålackerat böjträ på stålben, modell FH 3107 "Sjuan", design 1955,
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
437
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, blålackerat böjträ på stålben, modell FH 3107 "Sjuan", design 1955,
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
438
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, blålackerat böjträ på stålben, modell FH 3107 "Sjuan", design 1955,
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
439
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, blålackerat böjträ på stålben, modell FH 3107 "Sjuan", design 1955,
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
440
Powolny, Michael för Johann Loetz Wittwe/Wiener Werkstätte, vas, grön glasmassa med svarta hänklar, "Tango", cirka 1920, h 11 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
441
Ångström, Malin för Axeco, matta rölakan, dekor i blått, etikettmärkt, 200 x 135
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
442
Kihlman, Inger, färgträsnitt, hus i landskap, signerad, daterad -69 och numrerad 121/175, synlig pappersstorlek 17 x 25 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
443
Okänd designer, 1950-60-tal, taklampa, teak och textil, diameter 35 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
444
Okänd designer, matta, rölakan, "Sarek", dekor i blått, 200 x 140 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
445
4 delar afrikana mm, 1900-tal, lockask, Kuba (?) Kongo, rituell kam, Bayaka (?), dubbelporträtt hardwood, centralafrika samt skulptur soapstone, Mayastil, ask l 35 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
446
Minotto, Agnès, akvarell, Piazza di San Marco, Venedig, signerad, synlig pappersstorlek 32 x 47 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
447
Boni, Emilio, akvarell, Canal Grande med Palazzo Ducale, Venedig, signerad, synlig pappersstorlek 45 x 32 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
448
Forssell, Pierre för Skultuna, vägglampetter, 1 par, mässing, "Reflex", signerade, höjd 39 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
449
Kravattnål, förgylld metall och emalj, dekor av frimurarekors, h 55 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
450
Okänd designer, matta, rölakan, dekor i grönt, 240 x 170 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
451
Okänd kinesisk konstnär, tusch, mytologisk scen, oidentifierat sigill, synli pappersstorlek 67 x 45 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
452
Okänd kinesisk konstnär, tusch, stående konstnär, oidentifierat sigill, synlig pappersstorlek 67 x 45 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
453
Dekorelement, 1 par, stengods, möjligen Höganäs, jugend, sekelskiftet 1900, dekor av konung respektive uggla, bredd 53 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
454
Okänd konstnär, olja, Gudhjem, Bornholm, otydligt signerad och daterad -70, 32 x 54 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
455
Frieberg, Gunnel, etsning, stående kvinna, signerad, daterad -59 och numrerad 4/35, synlig pappersstorlek 26 x 17 cm
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
456
Taipaleenmäki, Jussi, färglitografier, 8 st, "Ofelia plockar krasse", ur mappen Hommage a Cornelis Vreeswijk, signerade
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
457
Pedersen, Finn, akryl på papper, komposition, signerad och daterad -86, synlig storlek 58 x 41 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
458
Sadel, Kiefer
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
459
Kohud, garvad, brun-vit, längd 250 cm, skada
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
460
Persson, Karin, xylografi, "Crescendo" utan år, signerad och numrerad 87/310, synlig pappersstorlek 24 x 17, Moderna Muséets referensnummer NMG 400/1955, säljes till förmån för Röda Korset
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
461
Falk, Per, olja, stilleben, signerad, 49 x 55 cm
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
462
Okänd designer, möjligen för Kasthall, matta, dubbelvävd, mossgrön ylle, 195 x 135 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
463
Reciever, Yamaha RX V661 samt högtalare Proson, 1 par dessa höjd 113 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
464
Skulpturer, 1 par, skuret och förgyllt trä, antagligen Italien, 1900-tal, sittande putti, h 26 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
465
Tidtagarur, Junghans, diameter 54 mm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
466
Parti leksaksbilar, Tekno, Corgi mm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
467
Okänd konstnär, antagligen USA, sekelskiftet 1800, sidenbroderi, "Memento Mori", föreställande kvinna vid monument,
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 900 SEK
468
Aalto, Alvar för Iittala, vas, 'Savoy', design 1936, klarglas, etsad signatur, höjd 10 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
469
Parti medaljer, Preussen
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
470
Okänd designer för Tenzo, skoskåp, delvis grålackerat trä, Dot, höjd 128 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
471
3 delar nysilver; sockerskål med lock, vas med glasinsats samt lockask, h 4,5 - 27 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
472
Rehnquist, Bonnie, olja, "Stilleben 2", signerad, 33 x 30 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
473
Claesson, Ejnar, olja, kustmotiv från Halmstad, signerad och daterad 1949, 40 x 48 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
474
Brickbord, trä, rödlackerad skiva, svartlackerade infällbara ben, 1900-talets första hälft, längd 79 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
475
Okänd designer för Steninge slott, fat, glas, dekor av prästkrage, diameter 36 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
476
Okänd konstnär, 1800-tal, arabisk jaktscen, synlig storlek 40 x 50 cm, någon defekt
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
477
Okänd designer, vinställ för 6 flaskor, metall, höjd 90 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
478
Okänd engelsk (?) konstnär, 1800-tal, akvarell, Santa Maria Della Salute, Venedig, otydligt signerad, synlig storlek 38 x 52 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
479
Mercer, Frederick, akvarell, engelsk bygata, signerad, synlig storlek 30 x 45 cm
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
480
Kandinsky, Vasilij, efter honom, mapp med 6 offset, ed Galerie Hybler 1963, numrerade 26/100, pappersstorlek 41 x 31 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
481
Okänd fransk konstnär, 1800-talets slut, olja, stilleben med tofsvipa, signerad Guillaume, 38 x 33 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 400 - 1 500 SEK
482
Alberius, Olle för Orrefors, glasservis, 31 delar, "Erik", design 1974, h 7,5 - 14 cm
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.