Fredagen 25/10 12 - 19

Lördag 26/10 12 - 17

Söndag 27/10 12 - 16

Auktion 27/10 16.00

Palmquist, Sven för Orrefors, skål, gul, centrifugerad glasmassa, "Colora",  design 1953, gjuten signatur, dia 22 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Engman, Kjell för Kosta Boda, skål, marmorerat glas på fotklack i klarglas, "Zanzibar", design 2011, dia 22 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
4 delar smycken; silver, brons samt emalj
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Palsby, Ole för Alfi, termos, röd plast, "Kulan", höjd 20 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
4 delar keramik, Indusdalen, antagligen runt 3000 före Kristus, diameter 9-14 cm, skador
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Uosikkinen, Raija för Arabia, kaffeservisdelar, porslin, "Doria", design 1964, blå underglasyrdekor, 12 assietter, 12 underfat och 11 kaffekoppar
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Fotoram, mässing och gjutjärn, sekelskiftet 1900, dekor av akantus, höjd 28 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Faber Zietz, Will, olja, "Meditacíon 6", signerad, 40 x 61 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Fickur, 3 st, silver och vitmetall samt armbandsur, 2 st metall, Burlington, Drott mm, slitage
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Eldh, Tore för Ceson, ljusstakar, 1 par, silver, slät modell, stämplade Göteborg 1961, h8 cm, fyllda, ägarmärkning
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Assietter, 12 st, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, dia 16 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Okänd konstnär, olja, nordafrikaner, signerad Pepe och daterad 2000, 72 x 95 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Fogh/Berg, mat och kaffebestick, nysilver, Excellence, totalt ca 110 delar
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Taxameter, Danmark, höjd 14 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Skåp, valnöt, nyrenässans, sekelskiftet 1900, höjd 156 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Parti posters, Remington, medföljer reklam HDF
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
B-Fit, pedaltränare med magnetiskt motstånd
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Carlson, Arvid, blyerts, hus i landskap, signerad och daterad 1918, synlig pappersstorlek 11,5 x 15,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Carlson, Arvid, blyerts, ladugård, signerad och daterad 1918, synlig pappersstorlek 11,5 x 15 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Carlson, Arvid, blyerts, Gamla Staden, Falkenberg med Sakt Laurentii kyrka, signerad och daterad 1918, synlig pappersstorlek 12 x 13 cm, tejpmärken
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Carlson, Arvid, blyerts, vilande akt, signerad, synlig pappersstorlek 13,5 x 16,5 cm, tejpmärken
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Carlson, Arvid, blyerts, sittande akt, signerad Paris och daterad 1922, synlig pappersstorlek 17,5 x 13,5 cm
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Slutpris800 SEK
Värdering700 - 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Skeppsbarometer respektive skeppsur, mässing, Pilot, diameter 14 cm
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris800 SEK
Värdering700 - 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 1 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Matservis, fajans, Spode "Sommer Palace", cirka 70 delar
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK