Laddar...
Oktoberauktion
Visning:
Fredagen 25/10 12 - 19
Lördag 26/10 12 - 17
Söndag 27/10 12 - 16
Auktion 27/10 16.00
Lägsta föremålsnummer
483
Okänd konstnär, olja, stilleben, signerad KA, 62 x 50 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
484
Nyhetsbulletiner, 3 st, inramade, USA, WWII, allierade invasionen av Normandie, D-dagen, 6 juni 1944
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
485
Klein, Henry Walter för N.A. Jørgensens Møbelfabrik Bramminge, (Bramin), stolar 1 par, palisander med textilklädsel, etikettmärkta
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
486
Ekström, Yngve för Swedese, fåtölj, "Lamello", design 1982, formpressad bok, röd klädsel i läder
Slutpris900 SEK
Värdering700 - 800 SEK
487
Huvudprydnad, skuret och bemålat trä, så kallad "Bansonyi" eller "a-Mantsho-na-Tshol" (Serpent Headdress), Baga, Guinea, 1900-tal, , höjd 171 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
488
Matta, old persisk, 190 x 125 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
489
Du Mats (Mats Bengtsson), olja, "Brushanen", signerad och daterad 2003, 95 x 61 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
490
3 delar silver, fat samt 2 skålar, total vikt inklusive skål med fylld fot 195 gram
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
491
Lindstrand, Vicke för Orrefors, kanna, glas "Mingus", längd 24 cm
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
492
Alberius, Olle för Orrefors, kakburk respektive marmeladburk, kristall, "Regina", design 1987, bägge med lock, diameter 10-16 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
493
Larson, Lisa för Gustavsberg/WWF, figurin, glaserat stengods, Lodjur, ur serien Utrotningshotade djur, h 15 cm
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
494
Ordenstecken, silver (och guld?), miniatyrer för Preussisk kronorden, Tunisiska Nichan al Ifthikar, Österrikiska Röda Korsets orden, Franska Palmes Academiques, Nederländska Lejonorden, okänd
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
495
Larson, Lisa för Gustavsberg/WWF, figurin, glaserat stengods, Pilgrimsfalk, ur serien Utrotningshotade djur, h 16,5 cm
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
496
Kalsing, Stiig för Nordisk Metalkunst, skulptur, svartpatinerad brons på svart stensockel, dansande kvinna, signerad och numrerad 1/3, h 40 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
497
Citterio, Antonio för Flexform, taburett, borstat stål med svart läderklädsel, "Carlotta", design 1997, ihopfällbar, l cirka 60 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
498
Dockhuvud till blunddocka, bisquit med människohår, Armand Marseill 390, 1900-talets början
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
499
Bägare, silver, slät, svagt trumpetformad på bladhölstrad fot, stämplad KG Markström Uppsala 1927, h 23 cm, vikt 435 gram, ägargravyr
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
500
Skråpokal (?), mässing, Tyskland, 17-1800-tal, graverade namn på mästare och gesäller, h 30 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
501
Fat, fajans, antagligen Tyskland, 1700-tal, dekor av blommor mm i starkeldsfärger, oidentifierad signatur FK (?), dia 42 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
502
Okänd dansk designer, möjligen för Farstrup, stolar, 3 st, palisander och teak, 1950-60-tal
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
503
Oppenheimer, Leona, olja, "Intryck av en sommarbukett", signerad och daterad 1989, 65 x 54 cm
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
504
Ljusstakar, 2 par, 1 par förgylld metall, 1800-tal, 1 par nysilver, 1900-talets 1 hälft, h 19 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
505
Ekström, Yngve för Swedese, fåtölj, "Lamello", design 1982, formpressad bok, röd klädsel i läder
Slutpris900 SEK
Värdering700 - 800 SEK
506
Kandelabrar till 5 ljus, 1 par, patinerad och förgylld metall på sockel i röd marmor, ny-Louis XV, antagligen Frankrike, 1800-talets 2 hälft, h 48 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
507
Hein, Piet för Coco Interior, taklampa, vit akryl, "Sinus 550", design 1967, dia 55 cm, bruksslitage
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
508
Fagerlund, Carl för Orrefors, tillskriven, taklampa, tonad glasmassa med mässingsbeslag, möjligen "Bubblan", diameter 40 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
509
Palmquist, Sven, 4 delar glas, Selena, höjd 6 - 26 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
510
Lanternor, 1 par, koppar och glas, 18-1900-tal, total h 41 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
511
Holm, Åke, egen verkstad Höganäs, skulptur/relief, glaserat stengods, Abraham och Isak, signerad, 35 x 26 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
512
Dahl, Peter, färglito, Jazz, signerad och numrerad 337/375, pappersstorlek 57 x 40 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
513
Ljusstakar, 1 par, silver, nyrokoko, 1900-talets början, svenska importstämplar, fyllda, höjd 18 cm, säljes till förmån för Kattfotens katthem
Slutpris2 200 SEK
Värdering700 - 800 SEK
514
Okänd konstnär, olja, sittande akt, signerad EL, 65 x 43 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
515
Fat, fajans, antagligen Tyskland, 1700-tal, dekor av blommor mm i starkeldsfärger, oidentifierad signatur CL (?), dia 42 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
516
Parti vinylskivor, LP, EP samt 10", samtligt Marilyn Monroe
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
517
Parti memorabilia, Marilyn Monroe, foton, böcker, kortlek, tidningar mm
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
518
Lindblad, Pär, olja, "Fiskarstuga, Bohuslän", 1944, signerad, 54 x 65 cm
Slutpris1 300 SEK
Värdering600 - 700 SEK
519
Figuriner 3st, porslin, jättepandor, Lomonosov samt Goebel, h 9-13 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
520
Parti luftvapen samt replikor
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
521
Buch, Erik för Odense Maskinsnedkeri, armstol, palisander med blå textilklädsel, modellnummer 50, ur Domus Danica-serien, etikettmärkt
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
522
Coignard, James, färgetsning, komposition, signerad och numrerad 34/45, pappersstorlek 45 x 54 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
523
Okänd designer, antagligen för Sölken-Leuchten, Tyskland, 1960-tal, golvlampa, mässing, dubbla, ljuspunkter, h 160 cm, visst slitage
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
524
Okänd designer för Tecta, stolar 4 st, kromat stål med svart nylonflätning, "B25", design 1999, h 105 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
525
Hallberg, Lars, akrylmålningar, 4 st, Alternativt landskap, Det vita huset, Över slätten samt Vinterslätt, samtliga signerade och daterade 2000, totalt mått 19 x 15 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
526
Wedel, Nils, akvatint, "Hatten", 1939, signerad, synlig pappersstorlek 34 x 26 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
527
Koivisto, Eero för David Design, brickbord med lös bricka, pressat, vitlackerat trä på metallunderrede, "Bailey", dia 49 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
528
Bouilottelampa, mässing, empire, 1800-talets början, grön sidenskärm, h 67 cm, senare elektrifiering
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
529
Jensen, Jacob för Bang & Olufsen, stereo, Beocenter 7700, design 1982, instruktionsbok samt högtalare Beovox CX 50
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
530
Jensen, Jacob för Bang & Olufsen, reciever, Beomaster 3500, samt Master control panel 5000
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.