Laddar...
Oktoberauktion
Visning:
Fredagen 25/10 12 - 19
Lördag 26/10 12 - 17
Söndag 27/10 12 - 16
Auktion 27/10 16.00
Lägsta föremålsnummer
531
Hein, Piet för Coco Interior, taklampsskärm, vit akryl, "Sinus 550", design 1967, dia 55 cm, i originalförpackning
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
532
Koivisto, Eero för David Design, brickbord med lös bricka, pressat, vitlackerat trä på metallunderrede, "Bailey", dia 49 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
533
Sandberg, Owe för Kosta, bordslampa, glas, stålblå underfångsdekor, signerad och etikettmärkt, h exklusive lamphållare 31 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
534
Okänd designer, tidningsställ, mässing, trä och plast, längd 44 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
535
Okänd indisk konstnär, 1900-tal, gouache på siden, procession, dukstorlek 54 x 78 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
536
Joachim, Christian för Royal Copenhagen, bålskål, Blue Pheasant, diameter 39 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
537
Okänd designer, bordslampa, delvis lackerad mässing och trä, EOS, Jönköping, 1900-talets mitt, böjlig arm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
538
Okänd designer, taklampor, 3 armar, 1 par, glas, metall och bonat trä, diameter 56 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
539
Okänd designer för Fagerhults ljusarmatur, bordslampa, lackerad metall, böjlig arm, etikettmärkt
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
540
Parti mässingskandelabrar och -ljusstakar
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
541
Klädskåp, valnöt, antagligen Sydfrankrike, 1800-tal, h ca 220 cm, säljes omonterat, ej genomgånget
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
542
Matta, antik Teke (?) turkmen, 320 x 245 cm, slitage langettering i behov av översyn
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
543
Fåtöljer 4 st, vitmålad rotting, så kallade påfågelsstolar, 1900-talets 2 hälft, medföljer blomsterbord, slitage
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
544
Okänd designer för Rydens, taklampa, lackerad metall och krom, "Spazio", etikettmärkt, h 58 cm
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
545
Hoff, Paul för Gustavsberg/WWF, figurin, glaserat stengods, Tornuggla, ur serien Utrotningshotade djur, h 21,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
546
Väggur, förgyllt trä och stuck, gustaviansk stil, sekelskiftet 1900, urtavla signerad Robert Engström Stockholm, höjd 64 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
547
Trägårdh, Björn för Reijmyre, cocktailservis, karaff samt 8 glas, höjd 8-19 cm, propp saknas
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
548
Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, vas, grönglaserat stengods med silverdekor, "Argenta". dekor av sjöjungfru, modell 978II, signerad och daterad "V" (1952), h 20 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
549
Pitt, Moses efter Janssonius, Jan & van Waesbergen, Abraham, karta, kopparstucken och handkolorerad, " Jutia Australis...", 2 upplagan 1680, synlig pappersstorlek 47 x 60 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
550
Kristensen, Sven Esske för Ludvig Pontoppidan, satsbord, palisander, 1960-tal, etikettmärkt, 51 x 38 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
551
Hoff, Paul för Gustavsberg/WWF, figurin, glaserat stengods, Fjällräv, ur serien Utrotningshotade djur, h 21 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
552
Baily, Edward Hodges, efter honom, skulptur, gips, "Maximal affection", gjutarstämpel för Victoria & Albert museum, h 42 cm, efter original från 1823
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
553
Sängstomme, mässing och svartlackerad metall, sekelskiftet 1900, innermått cirka 200 x 120 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
554
Atterberg, Ingrid för Uppsala Ekeby, golvvas, delvis glaserat lergods, Negro, modellnummer 2137, design 1953, h 47 cm
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
555
Hoff, Paul för Gustavsberg/WWF, figurin, glaserat stengods, Berguv, ur serien Utrotningshotade djur, h 17 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
556
Bordslampor, 1 par, förgyllt trä, 1900-talets 2 hälft, h inklusive skärmhållare 66 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
557
Kaminur, vit marmor och mässing, empirestil, 1900-talets mitt, h 43 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
558
Kaminur, marmorerat och bemålat trä, Louis XVI-stil, sekelskiftet 1900, dekor av liggande kvinna mm, h 40 cm, dekorelement saknas, slitage
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
559
Andersson, Alfred, olja, Karseforsen, signerad, 66 x 98 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
560
Löfman, Eric för Markströms Linköping, ljusstakar, 1 par, silver, stämplade 1994, höjd 16 cm, fyllda
Slutpris1 000 SEK
Värdering700 - 800 SEK
561
Brevkniv, silver, nyrokoko, otydliga svenska stämplar, 1800-talets 2 hälft, l 22 cm, fyllt skaft
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
562
Taipaleenmäki, Jussi, färglitografier, 3 st, "Personliga Persson", ur mappen Hommage a Cornelis Vreeswijk, signerade
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
563
Taipaleenmäki, Jussi, färglitografier, 3 st, "Brev från kolonien", ur mappen Hommage a Cornelis Vreeswijk, signerade
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
564
Taipaleenmäki, Jussi, färglitografier, 4 st, "Morbror Frans", ur mappen Hommage a Cornelis Vreeswijk, signerade
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
565
Ahlund, Leif, litografier, signerade och daterade -94, 15 st
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
566
Taipaleenmäki, Jussi, färglitografier, 2 st, "Ballad på en soptipp", ur mappen Hommage a Cornelis Vreeswijk, signerade
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
567
Myllykangas, Aino, litografier, signerade, 4 st, "Kaninspår"
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
568
Taipaleenmäki, Jussi, färglitografier, 2 st, "Doktorspromenaden", ur mappen Alf Hambes värld, signerade
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
569
Taipaleenmäki, Jussi, färglitografier, 3 st, "Ballad om hundra år", ur mappen Hommage a Cornelis Vreeswijk, signerade
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
570
Skivspelare, Lenco, L-3867USB
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
571
Skivspelare, Lenco, L90
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
572
Wennström, Berndt, litografier, signerade, 6 st
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
573
Armring, silver, stel modell, svenska importstämplar, innermått 7 x 5,5 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
574
Okänd designer, ring silver med amestist, Polen 1900-talets 2 hälft, innerdiameter 16 mm, l 30 mm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
575
Fährm, Evert, olja, stilleben, signerad, 61 x 76 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
576
Amulett, brons, så kallad Nine Palace Bagua Pendant, Tibet, Qing (?), dia 43 mm, bruksslitage
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
577
Amulett, brons och smide, så kallad Nine Palace Bagua Pendant, Tibet, Qing (?), dia 43 mm, bruksslitage
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
578
Takkrona för 6 ljus, mässing, régence-stil, 1900-talets 1 hälft, diameter 65 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.