Laddar...

Oktoberauktion

Visning:

Fredagen 25/10 12 - 19

Lördag 26/10 12 - 17

Söndag 27/10 12 - 16

Auktion 27/10 16.00

Oktoberauktion
Avslutad
Hein, Piet för Coco Interior, taklampsskärm, vit akryl, "Sinus 550", design 1967, dia 55 cm, i originalförpackning
531
Hein, Piet för Coco Interior, taklampsskärm, vit akryl, "Sinus 550", design 1967, dia 55 cm, i originalförpackning
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Koivisto, Eero för David Design, brickbord med lös bricka, pressat, vitlackerat trä på metallunderrede, "Bailey", dia 49 cm
532
Koivisto, Eero för David Design, brickbord med lös bricka, pressat, vitlackerat trä på metallunderrede, "Bailey", dia 49 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Sandberg, Owe för Kosta, bordslampa, glas, stålblå underfångsdekor, signerad och etikettmärkt, h exklusive lamphållare 31 cm
533
Sandberg, Owe för Kosta, bordslampa, glas, stålblå underfångsdekor, signerad och etikettmärkt, h exklusive lamphållare 31 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, tidningsställ, mässing, trä och plast, längd 44 cm
534
Okänd designer, tidningsställ, mässing, trä och plast, längd 44 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd indisk konstnär, 1900-tal, gouache på siden, procession, dukstorlek 54 x 78 cm
535
Okänd indisk konstnär, 1900-tal, gouache på siden, procession, dukstorlek 54 x 78 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Joachim, Christian för Royal Copenhagen, bålskål, Blue Pheasant, diameter 39 cm
536
Joachim, Christian för Royal Copenhagen, bålskål, Blue Pheasant, diameter 39 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer, bordslampa, delvis lackerad mässing och trä, EOS, Jönköping, 1900-talets mitt, böjlig arm
537
Okänd designer, bordslampa, delvis lackerad mässing och trä, EOS, Jönköping, 1900-talets mitt, böjlig arm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, taklampor, 3 armar, 1 par, glas, metall och bonat trä, diameter 56 cm
538
Okänd designer, taklampor, 3 armar, 1 par, glas, metall och bonat trä, diameter 56 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer för Fagerhults ljusarmatur, bordslampa, lackerad metall, böjlig arm, etikettmärkt
539
Okänd designer för Fagerhults ljusarmatur, bordslampa, lackerad metall, böjlig arm, etikettmärkt
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Parti mässingskandelabrar och -ljusstakar
540
Parti mässingskandelabrar och -ljusstakar
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Klädskåp, valnöt, antagligen Sydfrankrike, 1800-tal, h ca 220 cm, säljes omonterat, ej genomgånget
541
Klädskåp, valnöt, antagligen Sydfrankrike, 1800-tal, h ca 220 cm, säljes omonterat, ej genomgånget
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Matta, antik Teke (?) turkmen, 320 x 245 cm, slitage langettering i behov av översyn
542
Matta, antik Teke (?) turkmen, 320 x 245 cm, slitage langettering i behov av översyn
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Fåtöljer 4 st, vitmålad rotting, så kallade påfågelsstolar, 1900-talets 2 hälft, medföljer blomsterbord, slitage
543
Fåtöljer 4 st, vitmålad rotting, så kallade påfågelsstolar, 1900-talets 2 hälft, medföljer blomsterbord, slitage
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer för Rydens, taklampa, lackerad metall och krom, "Spazio", etikettmärkt, h 58 cm
544
Okänd designer för Rydens, taklampa, lackerad metall och krom, "Spazio", etikettmärkt, h 58 cm
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Hoff, Paul för Gustavsberg/WWF, figurin, glaserat stengods, Tornuggla, ur serien Utrotningshotade djur, h 21,5 cm
545
Hoff, Paul för Gustavsberg/WWF, figurin, glaserat stengods, Tornuggla, ur serien Utrotningshotade djur, h 21,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Väggur, förgyllt trä och stuck, gustaviansk stil, sekelskiftet 1900, urtavla signerad Robert Engström Stockholm, höjd 64 cm
546
Väggur, förgyllt trä och stuck, gustaviansk stil, sekelskiftet 1900, urtavla signerad Robert Engström Stockholm, höjd 64 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Trägårdh, Björn för Reijmyre, cocktailservis, karaff samt 8 glas, höjd 8-19 cm, propp saknas
547
Trägårdh, Björn för Reijmyre, cocktailservis, karaff samt 8 glas, höjd 8-19 cm, propp saknas
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, vas, grönglaserat stengods med silverdekor, "Argenta". dekor av sjöjungfru,  modell 978II, signerad och daterad "V" (1952), h 20 cm
548
Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, vas, grönglaserat stengods med silverdekor, "Argenta". dekor av sjöjungfru, modell 978II, signerad och daterad "V" (1952), h 20 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Pitt, Moses efter Janssonius, Jan & van Waesbergen, Abraham, karta, kopparstucken och handkolorerad, " Jutia Australis...", 2 upplagan 1680, synlig pappersstorlek 47 x 60 cm
549
Pitt, Moses efter Janssonius, Jan & van Waesbergen, Abraham, karta, kopparstucken och handkolorerad, " Jutia Australis...", 2 upplagan 1680, synlig pappersstorlek 47 x 60 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kristensen, Sven Esske för Ludvig Pontoppidan, satsbord, palisander, 1960-tal, etikettmärkt, 51 x 38 cm
550
Kristensen, Sven Esske för Ludvig Pontoppidan, satsbord, palisander, 1960-tal, etikettmärkt, 51 x 38 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Hoff, Paul för Gustavsberg/WWF, figurin, glaserat stengods, Fjällräv, ur serien Utrotningshotade djur, h 21 cm
551
Hoff, Paul för Gustavsberg/WWF, figurin, glaserat stengods, Fjällräv, ur serien Utrotningshotade djur, h 21 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Baily, Edward Hodges, efter honom, skulptur, gips, "Maximal affection", gjutarstämpel för Victoria & Albert museum, h 42 cm, efter original från 1823
552
Baily, Edward Hodges, efter honom, skulptur, gips, "Maximal affection", gjutarstämpel för Victoria & Albert museum, h 42 cm, efter original från 1823
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Sängstomme, mässing och svartlackerad metall, sekelskiftet 1900, innermått cirka 200 x 120 cm
553
Sängstomme, mässing och svartlackerad metall, sekelskiftet 1900, innermått cirka 200 x 120 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Atterberg, Ingrid för Uppsala Ekeby, golvvas, delvis glaserat lergods, Negro, modellnummer 2137, design 1953, h 47 cm
554
Atterberg, Ingrid för Uppsala Ekeby, golvvas, delvis glaserat lergods, Negro, modellnummer 2137, design 1953, h 47 cm
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Hoff, Paul för Gustavsberg/WWF, figurin, glaserat stengods, Berguv, ur serien Utrotningshotade djur, h 17 cm
555
Hoff, Paul för Gustavsberg/WWF, figurin, glaserat stengods, Berguv, ur serien Utrotningshotade djur, h 17 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Bordslampor, 1 par, förgyllt trä, 1900-talets 2 hälft, h inklusive skärmhållare 66  cm
556
Bordslampor, 1 par, förgyllt trä, 1900-talets 2 hälft, h inklusive skärmhållare 66 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kaminur, vit marmor och mässing, empirestil, 1900-talets mitt, h 43 cm
557
Kaminur, vit marmor och mässing, empirestil, 1900-talets mitt, h 43 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kaminur, marmorerat och bemålat trä, Louis XVI-stil, sekelskiftet 1900, dekor av liggande kvinna mm, h 40 cm, dekorelement saknas, slitage
558
Kaminur, marmorerat och bemålat trä, Louis XVI-stil, sekelskiftet 1900, dekor av liggande kvinna mm, h 40 cm, dekorelement saknas, slitage
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Andersson, Alfred, olja, Karseforsen, signerad, 66 x 98 cm
559
Andersson, Alfred, olja, Karseforsen, signerad, 66 x 98 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Löfman, Eric för Markströms Linköping, ljusstakar, 1 par, silver, stämplade 1994, höjd 16 cm, fyllda
560
Löfman, Eric för Markströms Linköping, ljusstakar, 1 par, silver, stämplade 1994, höjd 16 cm, fyllda
Slutpris1 000 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Brevkniv, silver, nyrokoko, otydliga svenska stämplar, 1800-talets 2 hälft, l 22 cm, fyllt skaft
561
Brevkniv, silver, nyrokoko, otydliga svenska stämplar, 1800-talets 2 hälft, l 22 cm, fyllt skaft
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Taipaleenmäki, Jussi, färglitografier, 3 st, "Personliga Persson", ur mappen Hommage a Cornelis Vreeswijk, signerade
562
Taipaleenmäki, Jussi, färglitografier, 3 st, "Personliga Persson", ur mappen Hommage a Cornelis Vreeswijk, signerade
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Taipaleenmäki, Jussi, färglitografier, 3 st, "Brev från kolonien", ur mappen Hommage a Cornelis Vreeswijk, signerade
563
Taipaleenmäki, Jussi, färglitografier, 3 st, "Brev från kolonien", ur mappen Hommage a Cornelis Vreeswijk, signerade
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Taipaleenmäki, Jussi, färglitografier, 4 st, "Morbror Frans", ur mappen Hommage a Cornelis Vreeswijk, signerade
564
Taipaleenmäki, Jussi, färglitografier, 4 st, "Morbror Frans", ur mappen Hommage a Cornelis Vreeswijk, signerade
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Ahlund, Leif, litografier, signerade och daterade -94, 15 st
565
Ahlund, Leif, litografier, signerade och daterade -94, 15 st
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Taipaleenmäki, Jussi, färglitografier, 2 st, "Ballad på en soptipp", ur mappen Hommage a Cornelis Vreeswijk, signerade
566
Taipaleenmäki, Jussi, färglitografier, 2 st, "Ballad på en soptipp", ur mappen Hommage a Cornelis Vreeswijk, signerade
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Myllykangas, Aino, litografier, signerade, 4 st, "Kaninspår"
567
Myllykangas, Aino, litografier, signerade, 4 st, "Kaninspår"
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Taipaleenmäki, Jussi, färglitografier, 2 st, "Doktorspromenaden", ur mappen Alf Hambes värld, signerade
568
Taipaleenmäki, Jussi, färglitografier, 2 st, "Doktorspromenaden", ur mappen Alf Hambes värld, signerade
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Taipaleenmäki, Jussi, färglitografier, 3 st, "Ballad om hundra år", ur mappen Hommage a Cornelis Vreeswijk, signerade
569
Taipaleenmäki, Jussi, färglitografier, 3 st, "Ballad om hundra år", ur mappen Hommage a Cornelis Vreeswijk, signerade
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Skivspelare, Lenco, L-3867USB
570
Skivspelare, Lenco, L-3867USB
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Skivspelare, Lenco, L90
571
Skivspelare, Lenco, L90
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Wennström, Berndt, litografier, signerade, 6 st
572
Wennström, Berndt, litografier, signerade, 6 st
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Armring, silver, stel modell, svenska importstämplar, innermått 7 x 5,5 cm
573
Armring, silver, stel modell, svenska importstämplar, innermått 7 x 5,5 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, ring silver med amestist, Polen 1900-talets 2 hälft, innerdiameter 16 mm, l 30 mm
574
Okänd designer, ring silver med amestist, Polen 1900-talets 2 hälft, innerdiameter 16 mm, l 30 mm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Fährm, Evert, olja, stilleben, signerad, 61 x 76 cm
575
Fährm, Evert, olja, stilleben, signerad, 61 x 76 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Amulett, brons, så kallad Nine Palace Bagua Pendant, Tibet, Qing (?), dia 43 mm, bruksslitage
576
Amulett, brons, så kallad Nine Palace Bagua Pendant, Tibet, Qing (?), dia 43 mm, bruksslitage
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Amulett, brons och smide, så kallad Nine Palace Bagua Pendant, Tibet, Qing (?), dia 43 mm, bruksslitage
577
Amulett, brons och smide, så kallad Nine Palace Bagua Pendant, Tibet, Qing (?), dia 43 mm, bruksslitage
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Takkrona för 6 ljus, mässing, régence-stil, 1900-talets 1 hälft, diameter 65 cm
578
Takkrona för 6 ljus, mässing, régence-stil, 1900-talets 1 hälft, diameter 65 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.