Kaffekoppar med fat och assietter, 12 + 12 + 12 st samt skål, porslin, Royal Copenhagen, polykrom och förgylld dekor,
Slutpris900 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Hammerborg, Jo för Fog & Mørup, tillskriven, golvlampa, läderflätad stam på kopparfot, skärmfäste i mässing,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Stridsyxa, bergart, lösfynd från Danmark,
Slutpris1 100 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Tosetto, Andrea för Studio Italia Design, taklampa, vitt glas och metall, modell Tris So2
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK
Apotekskärl, 12 st, delvis emaljerat glas, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Herman A Kähler, Nästved, skålfat, delvis turkosglaserat lergods, modellnr 301-36,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Okänd dansk designer, vas, glaserat lergods i Herman A Kählers art, 1910-20-tal,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Glasservis,  53 delar; 12 champagne, 9 rödvins-, 8 vitvins-, 6 öl-, och 8 selterglas,
Slutpris800 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Krenchel, Herbert, skål svartlackerad metall med rödemaljerad insida, 'Krenit', design 1953,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Aalto, Alvar för Iittala, vas, Savoy, design 1936, dekor i vitt underfång, signerad och numrerad,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Karaffer med propp, 2 st, samt vinglas, 12 st, glas, 18-1900-tal, slipad dekor av löv mm
Slutpris1 600 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Hydman, Vallien, Ulrica för Kosta Boda, glas 7 + 2 samt assietter 10 st, gjutet glas, Mine,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Kaminur, förgylld brons, nyrokoko, Frankrike, 1800-talets 2 hälft, dekor av vilande kvinna, urverk signerat Vincenti à Paris,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Parti postfriska frimärken, enligt uppgift nominellt värde cirka 3000 kronor
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Parti frimärken och frimärksklipp, hela världen
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Parti delvis äldre vykort, hela världen
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Vas samt fat, porslin, Japan, antagligen Taishô, dekor i Imarifärger,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Stangenberg, Knut (Stang), tusch,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd indisk konstnär, 1900-tal, gouache på siden,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Hansen, Roald, olja,
Hansen, Roald, olja,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Taklampa, mässing och glas med prismor
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 400 SEK
Okänd designer, taklampa, lackerad metall
SlutprisInga bud
Värdering200 - 400 SEK
Okänd designer för Syco, sparbössa, glaserat lergods, höna
SlutprisInga bud
Värdering150 - 300 SEK
Andersson, Göran för Uppsala Ekeby, golvvas, Stripa
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Modellfartyg, 1900-talets mitt
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Manners, William, olja, engelsk landsväg, signerad och daterad 1905,
Slutpris900 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Parti silver; 5 dessertgafflar Danmark samt 4 punschmuggar GAB,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Kräftgafflar 12 st samt hummergafflar 6 st, nysilver, kräftgafflarna stämplade Gense,
Slutpris500 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Matbesticksuppsättning, 105 delar, nysilver, Drotten, stämplade Guldsmedsaktiebolaget,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Stenberg, Aina för Rörstrand, matservis, 20 delar, porslin, Tomtejul,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Parti skedar, silver, delvis förgyllt sterlingsilver och emalj,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Hansen, Hans, egen verkstad, uppläggningssked, sterlingsilver, Suasanne,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Matservis, 44 delar, flintgods, Petrus & Regout Maastricht, "Castillo",
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Rosenthal, Philipp, mat- och kaffeservis, cirka 70 delar, porslin, Maria Björnbär, design 1916 , bl a 12 + 12 + 12 flata tallrikar, djupa- och assietter
Slutpris1 600 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 2 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Svedbom, Ernst, egen verkstad Vetlanda,skrivbordsuppsättning, 4 delar, tenn,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Palmqvist, Sven för Orrefors, vas, glas, slipad dekor av flicka,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK