Okänd designer, jugend, 1900-talets början, hänkelvas,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK
Skål,  fajans, Émaux de Longwy 1900-talets 1 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Erker, Arne för Kockums, skålar, 6 st, emaljerad metall,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Mugg, emaljerad plåt, Kockums, utförd till Oskar II och drottning Sofias silverbröllop 1897,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Parti medaljer, nålar och pins, Sverige och Danmark,
Slutpris1 100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Parti medaljer, Sverige och utland, delvis silver,
Slutpris400 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för David Andersen, Kristiania (Oslo), dräktsmycke, så kallad bunadsbroche, silver,  1900-talets början,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Hårdner, Ulf, olja, skuta vid Hven,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
H Engholm & Svend Åge Willumsen för Fritz Hansen, brickbord, teak och svartlackerad bok, design 1958, detta exemplar antagligen från 1960-tal,
Slutpris6 000 SEK
Värdering3 600 - 4 000 SEK
Volther, Poul M för FDB, dagbädd, ek, modell H9, design 1958, löstagbara ben,
Slutpris2 800 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Jansson, Tove, efter henne, figurin, läder och plysch, Muminpappa,
Slutpris2 600 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Kärl med lock och invändig skål, , porslin, Kina, möjligen Guangxu (1875-1908)
Slutpris3 400 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Matta, semiantik Turkmen (?),
Matta, semiantik Turkmen (?),
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Värja (för ämbetsman?), smide, fäste i förgylld brons, 18-1900-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering8 000 - 10 000 SEK
Westman, Marianne för Rörstrand, karott, porslin, Picknick, design 1956,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Bonderup, Claus & Thorup, Torsten för Fog og Mørup, taklampor, 3 st, lackerad metall, Semi, design 1968
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Albarello, fajans, antagligen Italien, 1700-tal,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Karaff med propp, slipat glas, 1700-tal, förgylld dekor av rocailler, man med hund mm,
Slutpris1 100 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Salutkanon, gjutjärn på (senare?) trälavett,
SlutprisInga bud
Värdering3 000 - 4 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Sigillstamp, nefrit, Kina, 1900-tal, dekor av Fo-hund,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Sybord, mahogny och körsbär (?), 1800-talets 2 hälft, uppfällbart lock med intarsiadekor av musikaliska attribut varunder inredning med spegel och små fack,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Piranesi, Giovanni Battista, kopparstick, Pantheon "Veduta del Pantheon d'Agrippa oggi Chiesa di S Maria ad Martyres", ur Vedute di Roma 1761
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering6 000 - 8 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 500 - 3 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Wirkkala, Tapio för iittala, ljusstake, gjutet glas,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, möjligen för Sandvik, skål, sodaglas,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Arbets/köksbord, teak på svarlackerat underrede,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Armstolar, 1 par, bonad alm,
Armstolar, 1 par, bonad alm,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Knivar, 12 st, silverskaft, blad i stål, så kallade skurblad, stämplade Gustaf Möllenborg Stockholm 1844, total längd 24 cm
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
kaminur, förgylld metall och onyx, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, dekor av herdinna, möjligen Rödluvan,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Okänd designer, bordslampa, delvis patinerad brons, art-déco, 1920-tal,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Hull, Jacob för Buch & Deichmann, halssmycke, nysilver med akryl(?), dia 14 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK