Laddar...

Augustiauktion

Augustiauktion
Avslutad
Chritz, Christian, olja, vinterlandskap i skymning,
385
Chritz, Christian, olja, vinterlandskap i skymning,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Tamburmajorstav, svärtat trä, tenn och brons,
386
Tamburmajorstav, svärtat trä, tenn och brons,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Mogensen, Jörgen, egen verkstad, vas/skulptur, glaserat stengods,
387
Mogensen, Jörgen, egen verkstad, vas/skulptur, glaserat stengods,
Slutpris1 500 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1900-talets mitt, leksaksget,
388
Okänd designer, 1900-talets mitt, leksaksget,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Lockstop, fajans med tennmontage, möjligen Thüringen, 1700-tal, kinesicerande dekor i famille-verte-imiterande färger,
389
Lockstop, fajans med tennmontage, möjligen Thüringen, 1700-tal, kinesicerande dekor i famille-verte-imiterande färger,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Väggspegel, 900/1000 silver, Orhan Kenan, Turkiet, 1900-talets 2 hälft,
390
Väggspegel, 900/1000 silver, Orhan Kenan, Turkiet, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Skulptur, skuren hardwood, Kina, 1900-tal, barn på vattenbuffel,
391
Skulptur, skuren hardwood, Kina, 1900-tal, barn på vattenbuffel,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Tallrikar, 4 st, fajans, antagligen Delft, 1700-tal,
392
Tallrikar, 4 st, fajans, antagligen Delft, 1700-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Fat, fajans, antagligen Frankrike, 1700-tal, dekor av fartyg mm i starkeldsfärger,
393
Fat, fajans, antagligen Frankrike, 1700-tal, dekor av fartyg mm i starkeldsfärger,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Fiskbestick, 36 delar, nysilver, svensk spetsig modell, 16 gafflar och 19 knivar,
394
Fiskbestick, 36 delar, nysilver, svensk spetsig modell, 16 gafflar och 19 knivar,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Salomonsen, Axel, tändsticksasksfodral, teak med intarsiadekor av segelbåt i sterlingsilver, stämpelsignerad,
395
Salomonsen, Axel, tändsticksasksfodral, teak med intarsiadekor av segelbåt i sterlingsilver, stämpelsignerad,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Remmare, 11 st, glas, olikfärgade cuppor på fot i klarglas,
396
Remmare, 11 st, glas, olikfärgade cuppor på fot i klarglas,
Slutpris900 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Koppel, Henning för Louis Poulsen, bordsfotogenlampa, mässing med vitopak glasskärm, 'Petronella'
397
Koppel, Henning för Louis Poulsen, bordsfotogenlampa, mässing med vitopak glasskärm, 'Petronella'
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Gianni, Maria, gouache, utsikt från Baia över Neapel med Vesuvius i fonden, signerad,
398
Gianni, Maria, gouache, utsikt från Baia över Neapel med Vesuvius i fonden, signerad,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Gianni, Maria, gouache, utsikt från Procisa över Neapel med Vesuvius i fonden, signerad,
399
Gianni, Maria, gouache, utsikt från Procisa över Neapel med Vesuvius i fonden, signerad,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Gianni, Maria, gouache, utsikt från Quartieri Spagnoli över Neapel med Vesuvius i fonden, signerad,
400
Gianni, Maria, gouache, utsikt från Quartieri Spagnoli över Neapel med Vesuvius i fonden, signerad,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Aguila y Acosta, Adolfo, olja, en spansk skönhet, signerad Cadiz och daterad 1909,
401
Aguila y Acosta, Adolfo, olja, en spansk skönhet, signerad Cadiz och daterad 1909,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Avslutad
Aguila y Acosta, Adolfo, olja, en spansk skönhet, signerad Cadiz och daterad 1909,
402
Aguila y Acosta, Adolfo, olja, en spansk skönhet, signerad Cadiz och daterad 1909,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Avslutad
Howitt, Samuel William, etsningar, 6 st, handkolorerade, Fox Hunting, publicerade 1798-99,
403
Howitt, Samuel William, etsningar, 6 st, handkolorerade, Fox Hunting, publicerade 1798-99,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Eriksson, Bo, olja, Vår, signerad,
404
Eriksson, Bo, olja, Vår, signerad,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Stenyxa, flinta, lösfynd från neolitikum, 2-4.000 för Kristus,
405
Stenyxa, flinta, lösfynd från neolitikum, 2-4.000 för Kristus,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Engström, Rolf för Fabriksaktiebolaget Kronsilver, vas med hänklar, tenn, funkis, slät modell, stämplad Stockholm 1936,
406
Engström, Rolf för Fabriksaktiebolaget Kronsilver, vas med hänklar, tenn, funkis, slät modell, stämplad Stockholm 1936,
Slutpris400 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Okänd designer för GAB, lockask, tenn och svart bakelit, funkis, 1930-tal, kvadratiskt, nedåt avsmalnande med uppfällbart lock,
407
Okänd designer för GAB, lockask, tenn och svart bakelit, funkis, 1930-tal, kvadratiskt, nedåt avsmalnande med uppfällbart lock,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Snedklaffsekretär, ek med bronsbeslag, 1800-tal,
408
Snedklaffsekretär, ek med bronsbeslag, 1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, spotlights/vägglampor, 3 st,
409
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, spotlights/vägglampor, 3 st,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Winblad-Hjelmqvist, Ulla för Alingsås Keramik, miniatyrvas,
410
Winblad-Hjelmqvist, Ulla för Alingsås Keramik, miniatyrvas,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer för Vincent Sheppard, stolar 6 st,
411
Okänd designer för Vincent Sheppard, stolar 6 st,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Vaser för tulpanlökar, 5 + 4 + 3 st, olikfärgad glasmassa, antagligen Holmegaard, 1900-tal,
412
Vaser för tulpanlökar, 5 + 4 + 3 st, olikfärgad glasmassa, antagligen Holmegaard, 1900-tal,
Slutpris400 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Stort parti modern design; Georg Jensen, Just Andersen, Aluminia mm,
413
Stort parti modern design; Georg Jensen, Just Andersen, Aluminia mm,
Slutpris400 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Stort parti smycken, bijouterier, klockor mm, delvis silver
414
Stort parti smycken, bijouterier, klockor mm, delvis silver
Slutpris1 900 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Fiskbestick, 9 + 9 st, nysilverblad med ivorine-skaft, fästen och avslutningar i sterlingsilver, dessa stämplade J Rogers Sheffield 1923,
415
Fiskbestick, 9 + 9 st, nysilverblad med ivorine-skaft, fästen och avslutningar i sterlingsilver, dessa stämplade J Rogers Sheffield 1923,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Fiskbestick, 6 + 6 st samt uppläggningsbestick, 1 par, nysilverblad med ivorine-skaft och fästen i sterlingsilver, stämplade J Rogers Sheffield mm,
416
Fiskbestick, 6 + 6 st samt uppläggningsbestick, 1 par, nysilverblad med ivorine-skaft och fästen i sterlingsilver, stämplade J Rogers Sheffield mm,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Efterrättsglas, 8 st, sekelskiftet 1900, facetterad dekor,
417
Efterrättsglas, 8 st, sekelskiftet 1900, facetterad dekor,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Jaroslav Ježek för Royal Dux, figurin, blanc-de-Chine, häst,
418
Jaroslav Ježek för Royal Dux, figurin, blanc-de-Chine, häst,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Skrivpulpet, valnöt med grön läderklädd skiva,
419
Skrivpulpet, valnöt med grön läderklädd skiva,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Stol, ek med läderklädsel,
420
Stol, ek med läderklädsel,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Golvur, ek,
421
Golvur, ek,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ljusstakar, 1 par, Old Sheffield Plate, England, 1800-talets början, kannelerad dekor,
422
Ljusstakar, 1 par, Old Sheffield Plate, England, 1800-talets början, kannelerad dekor,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Thomsen, Christian för Royal Copenhagen, figurin, porslin, pojke med lamm, modellnr 627,
423
Thomsen, Christian för Royal Copenhagen, figurin, porslin, pojke med lamm, modellnr 627,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Skulpturer, 2 st, porslin, Japan Taishô (?), katter, polykrom dekor i Imari-färger, oidentifierade signaturer,
424
Skulpturer, 2 st, porslin, Japan Taishô (?), katter, polykrom dekor i Imari-färger, oidentifierade signaturer,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Parti mynt, spelmarker mm,
425
Parti mynt, spelmarker mm,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Ytterfoder, rödglaserat flintgods,
426
Ytterfoder, rödglaserat flintgods,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Hansen, Severin för Haslev, sido/lampbord, 1 par, mahogny med mässingsskodda ben,
427
Hansen, Severin för Haslev, sido/lampbord, 1 par, mahogny med mässingsskodda ben,
Slutpris400 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer för Max Roesler, Rodach, ljusstakar, 4 st,
428
Okänd designer för Max Roesler, Rodach, ljusstakar, 4 st,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Engman, Kjell för Kosta Boda, skål, glas,
429
Engman, Kjell för Kosta Boda, skål, glas,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Bordsur, mahogny med svärtade kolonetter,
430
Bordsur, mahogny med svärtade kolonetter,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Talpo, Kauko (Ensio Gutzén), olja, finländskt skärgårdslandskap med hus,
431
Talpo, Kauko (Ensio Gutzén), olja, finländskt skärgårdslandskap med hus,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Heickel, Arthur, olja, finskt sommarlandskap,
432
Heickel, Arthur, olja, finskt sommarlandskap,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.