Laddar...

Augustiauktion

Augustiauktion
Avslutad
Wiinblad, Björn, egen verkstad, skålfat/relief, fajans,
241
Wiinblad, Björn, egen verkstad, skålfat/relief, fajans,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ib Fabiansen för Fog & Mørup, vägglampett, Douglasgran (Oregon Pine) och textil, Tema 1,
242
Ib Fabiansen för Fog & Mørup, vägglampett, Douglasgran (Oregon Pine) och textil, Tema 1,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Just Andersen, Ib, egen verkstad, cigarrskrin, patinerad metall, så kallad Diskometall, modellnummer 1603,
243
Just Andersen, Ib, egen verkstad, cigarrskrin, patinerad metall, så kallad Diskometall, modellnummer 1603,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Medalj, förgylld brons, Belgiska Kronordens Medalj, Leopold II
244
Medalj, förgylld brons, Belgiska Kronordens Medalj, Leopold II
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Herrarmbandsur, 18 karat rödguld, Certina Gold Collection,
245
Herrarmbandsur, 18 karat rödguld, Certina Gold Collection,
Slutpris3 000 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Avslutad
Ceremoniell stav, skuret och bemålat trä,
246
Ceremoniell stav, skuret och bemålat trä,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Kandelabrar till 5 ljus, 1 par,
247
Kandelabrar till 5 ljus, 1 par,
Slutpris2 800 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Avslutad
Figurin, porslin, Lomonosov, isbjörnsunge,
248
Figurin, porslin, Lomonosov, isbjörnsunge,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Matta, old/semiantik Isphahan (?),
249
Matta, old/semiantik Isphahan (?),
SlutprisInga bud
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Avslutad
Matta, old Ghom (?) figural,
250
Matta, old Ghom (?) figural,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Matta, old Beludj,
251
Matta, old Beludj,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Matta, Beludj
252
Matta, Beludj
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Minnesmedalj, brons, slagen till minne av generalmajoren mm Gustaf Nils Oscar Rosenblad (1888-1981)
253
Minnesmedalj, brons, slagen till minne av generalmajoren mm Gustaf Nils Oscar Rosenblad (1888-1981)
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd engelsk fotograf, cibachrome(?), hästporträtt,
254
Okänd engelsk fotograf, cibachrome(?), hästporträtt,
Slutpris5 000 SEK
Värdering6 000 - 8 000 SEK
Avslutad
Hilton, Matthew för Sheridan Coakley Products (SCP), soffa, ljus läderklädsel, Balzac
255
Hilton, Matthew för Sheridan Coakley Products (SCP), soffa, ljus läderklädsel, Balzac
SlutprisInga bud
Värdering10 000 - 12 000 SEK
Avslutad
Okänd designer, bokhylla, valnöt
256
Okänd designer, bokhylla, valnöt
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Avslutad
Gordon, Jon, serigrafi (?) på duk, Jodie Kidd, signerad a tergo,
257
Gordon, Jon, serigrafi (?) på duk, Jodie Kidd, signerad a tergo,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Müller, William James, olja, morian, signerad och daterad 1842
258
Müller, William James, olja, morian, signerad och daterad 1842
SlutprisInga bud
Värdering8 000 - 10 000 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1800-talets slut, olja på valnötspannå, sittande dam - möjligen motiv från Särö,
259
Okänd konstnär, 1800-talets slut, olja på valnötspannå, sittande dam - möjligen motiv från Särö,
SlutprisInga bud
Värdering4 000 - 6 000 SEK
Avslutad
Lippi, Fra Filippo, efter honom, heliogravyr (?), Madonnan - efter original i Palazzo del' Uffici i Florens,
260
Lippi, Fra Filippo, efter honom, heliogravyr (?), Madonnan - efter original i Palazzo del' Uffici i Florens,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Avslutad
Okänd engelsk konstnär, olja, Flower 1, otydligt signerad
261
Okänd engelsk konstnär, olja, Flower 1, otydligt signerad
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Väggvitrin med belysning, bonat trä,
262
Väggvitrin med belysning, bonat trä,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Parti medaljer, brons och silver,
263
Parti medaljer, brons och silver,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Matta, old Ghom (?)
264
Matta, old Ghom (?)
Slutpris400 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Hållare för trådrullar (?), mahogny,
265
Hållare för trådrullar (?), mahogny,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Taklampa, patinerad och förgylld metall, empirestil, 1920-tal,
266
Taklampa, patinerad och förgylld metall, empirestil, 1920-tal,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1960-70-tal, saftservis, 6 delar, glas,
267
Okänd designer, 1960-70-tal, saftservis, 6 delar, glas,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Ålund, Ulf, olja, Corrida del Toros, signerad,
268
Ålund, Ulf, olja, Corrida del Toros, signerad,
Slutpris350 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Wallander, Alf för Rörstrand, tillskriven, vas, flintgods, jugend, sekelskiftet 1900, organisk form,
269
Wallander, Alf för Rörstrand, tillskriven, vas, flintgods, jugend, sekelskiftet 1900, organisk form,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer för Rörstrand, vas, porslin, jugend, sekelskiftet 1900,
270
Okänd designer för Rörstrand, vas, porslin, jugend, sekelskiftet 1900,
Slutpris400 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Okänd designer för Rörstrand, serveringskanna, porslin, Jugend, sekelskiftet 1900,
271
Okänd designer för Rörstrand, serveringskanna, porslin, Jugend, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Just Andersen, Ib, egen verkstad, vas med hänklar, patinerad metall så kallad Diskometall,
272
Just Andersen, Ib, egen verkstad, vas med hänklar, patinerad metall så kallad Diskometall,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer för GAB, cigarettburk samt tändsticksaskhållare, patinerad brons, dekor av nakna personer
273
Okänd designer för GAB, cigarettburk samt tändsticksaskhållare, patinerad brons, dekor av nakna personer
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer för Steelcas SARL, konferens/snurrstolar, 6 st, Think,
274
Okänd designer för Steelcas SARL, konferens/snurrstolar, 6 st, Think,
SlutprisInga bud
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Avslutad
Okänd designer för Steelcas SARL, konferens/snurrstolar, 6 st, Think,
275
Okänd designer för Steelcas SARL, konferens/snurrstolar, 6 st, Think,
SlutprisInga bud
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Avslutad
Matta, old Pakistan Bochara,
276
Matta, old Pakistan Bochara,
Slutpris3 200 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Matta, semiantik Kolyai,
277
Matta, semiantik Kolyai,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Parti äldre diverse; mangelbräde, Primuskök mm
278
Parti äldre diverse; mangelbräde, Primuskök mm
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Parti lampor, krom, glas och porslin, 4 st
279
Parti lampor, krom, glas och porslin, 4 st
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Parti äldre redskap, skedar mm, smide, trä och horn
280
Parti äldre redskap, skedar mm, smide, trä och horn
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Vas, porslin, Bloch & Co, Eichwald, jugend sekelskiftet 1900,
281
Vas, porslin, Bloch & Co, Eichwald, jugend sekelskiftet 1900,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Äggskål, så kallad ägghöna,bemålat flintgods, Rörstrand, sekelskiftet 1900,
282
Äggskål, så kallad ägghöna,bemålat flintgods, Rörstrand, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Eriksson, Algot för Rörstrand, vas, porslin, dekor av nyponrosor i lågrelief och polykrom underglasyrdekor, jugend, sekelskiftet 1900,
283
Eriksson, Algot för Rörstrand, vas, porslin, dekor av nyponrosor i lågrelief och polykrom underglasyrdekor, jugend, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Wallander, Alf för Rörstrand, vas, flintgods, blå underglasyrdekor av kräftor, jugend, sekelskiftet 1900,
284
Wallander, Alf för Rörstrand, vas, flintgods, blå underglasyrdekor av kräftor, jugend, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Kamph, Borghild för Rörstrand, nipperfat, gulglaserat flintgods, jugend, 1900-talets början,
285
Kamph, Borghild för Rörstrand, nipperfat, gulglaserat flintgods, jugend, 1900-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Förvaringsmöbel, lackerad alm, Kina, 1900-tal, 3 lådor samt 2 skåpsdörrar,
286
Förvaringsmöbel, lackerad alm, Kina, 1900-tal, 3 lådor samt 2 skåpsdörrar,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Snedklaffsekretär, mahogny, antagligen England, George III,
287
Snedklaffsekretär, mahogny, antagligen England, George III,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja,
288
Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.