Laddar...
Augustiauktion
Lägsta föremålsnummer
769
Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, Viktor, polykrom underglasyrdekor,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
770
Matberedare, Bosch Universal,
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
771
Tea-caddy, porslin, Kina, sekelskiftet 1900, heltäckande dekor av personer mm i Kantonemalj,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
772
Ytterkrukor, 5 st samt underfat, 4 st, porslin och keramik, Rörstrand, Uppsala Ekeby mm,
Slutpris500 SEK
Värdering200 - 300 SEK
773
Matta; semiantik Isphahan, 370 x 260 cm
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 000 - 6 000 SEK
774
Matta, old persisk, 170 x 95 cm
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
775
Matta, old persisk, 215 x 135 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
776
Matta, semiantik/antik persisk , 145 x 105 cm
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
777
Matta, old Ghom, 195 x 120 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 2 000 SEK
778
Taklampa, förgylld metall med prismor, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
779
Blomberg, Stig, skulpturer 1 par, järn, vikingaskepp, h 11 cm,
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
780
Ring, 18 karat vitguld med 5 briljantslipade diamanter om totalt cirka 0,5 carat, vikt 3,6 gram,
Slutpris3 200 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
781
Halskedja, 18 karat rödguld, vikt 9,7 gram, otydliga svenska stämplar,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
782
Örhängen, 1 par, rödguld med odlade pärlor, total vikt 2 gram
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
783
Herrarmbandsur, 14 karat rödguld, 1900-talets mitt, 3 x 3 cm,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
784
Ring, 18 karat rödguld med vita och blå safirer, vikt 1,gram,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
785
Ringar 2 st, 18 karat rödguld med pärlor, total vikt 5,7 gram,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 500 - 1 800 SEK
786
Öman, Martin, egen verkstad, halslänk, stämplad Halmstad 1991,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
787
Collier, odlade, doserande pärlor, silverlås med pärla,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
788
Collier, odlade pärlor, silverlås med tigeröga, pärlor dia cirka 7 mm,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
789
Collier, odlade pärlor, silverlås med pärla, pärlor dia cirka 5 mm,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
790
Bergh, Elis för Kosta, skål, svagt röktonad glasmassa, signerad B2503,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
791
Englesson, Staffan, ljusstakar, 3 st, krom, stämpelsignerade,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
792
Westberg, Birgitta, färglito, Förvandling II: Röd, signerad och numrerad 151/200,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 30 SEK
793
Grovens, Harald, olja, figurkomposition, signerad,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
794
Ravn, Johannes, olja, gräsänder vid skogssjö, signerad
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
795
Jergill, Toralf, olja, skärgårdsmotv, signerad,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
796
Parti äldre glas, 3 olika modeller,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
797
Böcker; Svenska läkare-sällskapets handlingar, tom I-X samt XII, Stockholm 1813-33,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK
798
Bok; Wennerdahl, Wilhelm Anders, Lexicon mythico-historicum......, Gabriel Björckegren Linköping 1748, halvfranskt band,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
799
Bok, Dodwell, Henry och Walch, Johann Georg, Vellei Paterculi Quae Supersunt, Gleiditsch & Weidmann, Leipzig, 1712
Slutpris700 SEK
Värdering300 - 400 SEK
800
Bok, Hensius, Daniel, ed, P. Virgilii Maronis opera, Ex officina Elzeviriana leiden 1636,
Slutpris500 SEK
Värdering300 - 400 SEK
801
Bok; Principum et illustrium virorum epistolæ, Ludvig Elzevier Amsterdam 1644,
Slutpris900 SEK
Värdering300 - 400 SEK
802
Bok; Den Swenska Psalmboken af Konungen gillad.., J P Lundström 1822,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
803
Bok, Q. Curtii Rufi Historiarum libri, Daniel Elzevier Amsterdam 1677,
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
804
Bok, Q. Curtii Rufi Historiarum libri, Pierre de Coup Amsterdam 1715,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 600 SEK
805
Bok, Bure, Anders, Suecia, Sive de Suecorum Regis Dominiis Et Opibus,
Slutpris1 500 SEK
Värdering400 - 600 SEK
806
Bok, Emmius, Ubbo, Respublicae Graecorum tom I-II, Leiden Ex officina Elzeviriana 1632
Slutpris900 SEK
Värdering400 - 600 SEK
807
Bok, Respublica et Status Regni Hungariae, Leiden Ex officina Elzeviriana, 1634
Slutpris900 SEK
Värdering400 SEK
808
Bok, Trigault, Nicolaas, Regni Chinensis descriptio, Leiden, Ex Officina Elseviriana, 1639,
Slutpris2 000 SEK
Värdering300 - 400 SEK
809
Bok, Den Svenska Psalm-Boken, P A Brodin Stockholm 1784,
Slutpris600 SEK
Värdering300 - 400 SEK
810
Skeppsur och -barometer, mässing, Philips, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris900 SEK
Värdering300 - 400 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.