Laddar...

Augustiauktion

Augustiauktion
Avslutad
Just Andersen, Ib, egen verkstad, theservis, 3 del, tenn, kannan med rottingklätt handtag,
577
Just Andersen, Ib, egen verkstad, theservis, 3 del, tenn, kannan med rottingklätt handtag,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Lange, Kai för Fog & Mörup/Royal Copenhagen, bordslampor, porslin, Tistel,
578
Lange, Kai för Fog & Mörup/Royal Copenhagen, bordslampor, porslin, Tistel,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Kofoed-Sörensen, Inge Lise för Teneragruppen, Royal Copenhagen/Aluminia, ölsejdel, fajans,
579
Kofoed-Sörensen, Inge Lise för Teneragruppen, Royal Copenhagen/Aluminia, ölsejdel, fajans,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Pallasch i balja, M/1893 för manskap vid kavalleriet, nummeridentisk,
580
Pallasch i balja, M/1893 för manskap vid kavalleriet, nummeridentisk,
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Husarmössa M/1895, i kartong från Militär Ekiperings AB (MEA)
581
Husarmössa M/1895, i kartong från Militär Ekiperings AB (MEA)
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Qvarsebo, Mikael, blandteknik, Torso, signerad,
582
Qvarsebo, Mikael, blandteknik, Torso, signerad,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Skål på fyra fötter, porslin, Sächsische Porzellanmanufaktur Dresden, 1900-talets 1 hälft,
583
Skål på fyra fötter, porslin, Sächsische Porzellanmanufaktur Dresden, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Rakskål, fajans, Spanien, 1900-talets mitt,
584
Rakskål, fajans, Spanien, 1900-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Vas, porslin, Meissen, 1900-tal,
585
Vas, porslin, Meissen, 1900-tal,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, Kai,
586
Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, Kai,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd indisk konstnär, gouache på siden, elefant,
587
Okänd indisk konstnär, gouache på siden, elefant,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Kiaerschou, Christian Frederik, efter honom, litografi, handkolorerad, Norsk Prospect,
588
Kiaerschou, Christian Frederik, efter honom, litografi, handkolorerad, Norsk Prospect,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Schou, Karl, olja, bygata - motiv från Fanö,
589
Schou, Karl, olja, bygata - motiv från Fanö,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd holländsk konstnär, 18-1900-tal, olja, kanalparti i skymning,
590
Okänd holländsk konstnär, 18-1900-tal, olja, kanalparti i skymning,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Matta, old Zandjan,
591
Matta, old Zandjan,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Koppel, Henning för Georg Jensen, lockskål, ek,
592
Koppel, Henning för Georg Jensen, lockskål, ek,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Okänd designer, bordslampor, 2 st snarlika, blåglaserad terrakotta och teak,
593
Okänd designer, bordslampor, 2 st snarlika, blåglaserad terrakotta och teak,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Vägglampetter 1 par, mässing, 1900-talets 1 hälft,
594
Vägglampetter 1 par, mässing, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Uppsatsskålar, 2 st, silver (respektive nysilver?) och slipat glas, Danmark, 1800-tal,
595
Uppsatsskålar, 2 st, silver (respektive nysilver?) och slipat glas, Danmark, 1800-tal,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Miró, Joan , litografisk poster. Kristianstads museum 1973, stämpelnumrerad 862/900,
596
Miró, Joan , litografisk poster. Kristianstads museum 1973, stämpelnumrerad 862/900,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Avslutad
Svipdag, Elin, olja, Tankar vid havet, signerad och daterad -70,
597
Svipdag, Elin, olja, Tankar vid havet, signerad och daterad -70,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Wernheden, Stig, olja, komposition, signerad,
598
Wernheden, Stig, olja, komposition, signerad,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Moti, Kaiko, färgetsning, kvinna och kobra, signerad, daterad .56 och numrerad 19/200,
599
Moti, Kaiko, färgetsning, kvinna och kobra, signerad, daterad .56 och numrerad 19/200,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Hansson, Anders, färgserigrafi, Albert Einstein, signerad och numrerad 95/99,
600
Hansson, Anders, färgserigrafi, Albert Einstein, signerad och numrerad 95/99,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Orrling, Torsten för Hans Agne Jakobsson, Markaryd, taklampa, koppar, modell TN52/M,
601
Orrling, Torsten för Hans Agne Jakobsson, Markaryd, taklampa, koppar, modell TN52/M,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Avslutad
Orrling, Torsten för Hans Agne Jakobsson, Markaryd, taklampa, koppar, modell TN52/M,
602
Orrling, Torsten för Hans Agne Jakobsson, Markaryd, taklampa, koppar, modell TN52/M,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Avslutad
Jakobson, Hans Agne, Markaryd, skärm till bordslampa, trä, metall och glas,
603
Jakobson, Hans Agne, Markaryd, skärm till bordslampa, trä, metall och glas,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, bordslampa, trä med rosa textilskärm, modellnummer B45,
604
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, bordslampa, trä med rosa textilskärm, modellnummer B45,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, sparbössa 'Sträng' delvis bemålat stengods,
605
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, sparbössa 'Sträng' delvis bemålat stengods,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Morales Schildt för Kosta, vas, glas, graalteknik,
606
Morales Schildt för Kosta, vas, glas, graalteknik,
Slutpris800 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Okänd tysk designer, skål, glaserat lergods med plastlindat rottinghandtag,
607
Okänd tysk designer, skål, glaserat lergods med plastlindat rottinghandtag,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Parti äldre smycken, bijouterier, armbandsur mm,
608
Parti äldre smycken, bijouterier, armbandsur mm,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-60-tal, snurrfåtölj,
609
Okänd designer, 1950-60-tal, snurrfåtölj,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Dräktvärja, smide med förgyllt bronsfäste, 1700-talets 2 hälft,
610
Dräktvärja, smide med förgyllt bronsfäste, 1700-talets 2 hälft,
Slutpris1 000 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1960-tal, toilettebord med belysning, teak,
611
Okänd designer, 1960-tal, toilettebord med belysning, teak,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, vägglampa, mässing med 3 glaskupor,
612
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, vägglampa, mässing med 3 glaskupor,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för HMB möbler, Rörvik, sido/lampbord, 1 par, teak,
613
Okänd designer för HMB möbler, Rörvik, sido/lampbord, 1 par, teak,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Horn, Simon, egen verkstad, dubbelsäng, valnöt,
614
Horn, Simon, egen verkstad, dubbelsäng, valnöt,
SlutprisInga bud
Värdering6 000 - 8 000 SEK
Avslutad
Horn, Simon, egen verkstad, förvaringsmöbel, valnöt, uppfällbar topp varunder skötbord,
615
Horn, Simon, egen verkstad, förvaringsmöbel, valnöt, uppfällbar topp varunder skötbord,
Slutpris3 000 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Avslutad
Thomson, AnnaLisa för Uppsala Ekeby, skålfat, chamotterat och delvis glaserat lergods, Spectra,
616
Thomson, AnnaLisa för Uppsala Ekeby, skålfat, chamotterat och delvis glaserat lergods, Spectra,
Slutpris400 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Telefon Ericofon sk Cobra, design Gösta Thames 1953,
617
Telefon Ericofon sk Cobra, design Gösta Thames 1953,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Salongsbord, förgyllt trä och stuck, nyrokoko, 1800-talets 2 hälf,
618
Salongsbord, förgyllt trä och stuck, nyrokoko, 1800-talets 2 hälf,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, vägglampor, 1 par, mässing mod 2 stålblå glaskupor,
619
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, vägglampor, 1 par, mässing mod 2 stålblå glaskupor,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Avslutad
Fåtöljer, 1 par, bonad björk, 1920-30-tal, mönstrad plyschklädsel med mässingsstift,
620
Fåtöljer, 1 par, bonad björk, 1920-30-tal, mönstrad plyschklädsel med mässingsstift,
Slutpris1 500 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Avslutad
Soffgrupp, 4 delar, bonad björk, 1920-30-tal, mönstrad plyschklädsel med mässingsstift,
621
Soffgrupp, 4 delar, bonad björk, 1920-30-tal, mönstrad plyschklädsel med mässingsstift,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Cane, Louis, olja, figurkomposition, signerad,
622
Cane, Louis, olja, figurkomposition, signerad,
SlutprisInga bud
Värdering12 000 - 15 000 SEK
Avslutad
Gibson, helena, skål, gultonad glasmassa med violett mynningsbård, signerad,
623
Gibson, helena, skål, gultonad glasmassa med violett mynningsbård, signerad,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Ravnvig, Paul, olja, stilleben med vindruvor, signerad,
624
Ravnvig, Paul, olja, stilleben med vindruvor, signerad,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.