Laddar...

Augustiauktion

Augustiauktion
Avslutad
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, bordslampa, mässing med äggformad, orange glaskupa
625
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, bordslampa, mässing med äggformad, orange glaskupa
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Taklampa, mässing, 1920-30-tal, 6 ljusarmar,
626
Taklampa, mässing, 1920-30-tal, 6 ljusarmar,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Moithey, Maurille-Antoine, karta, kopparstucken och handkolorerad, Asia veteribus nota....,
627
Moithey, Maurille-Antoine, karta, kopparstucken och handkolorerad, Asia veteribus nota....,
Slutpris200 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Tobaksburk med lock, saltglaserat stengods, Tyskland, 1800-talets 2 hälft, reliefdekor i koboltblått,
628
Tobaksburk med lock, saltglaserat stengods, Tyskland, 1800-talets 2 hälft, reliefdekor i koboltblått,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Parti Grönlandica; miniatyrkajak med tillbehör, skulptur, täljsten, tupilakask mm
629
Parti Grönlandica; miniatyrkajak med tillbehör, skulptur, täljsten, tupilakask mm
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Rågbrödsskärare, trä och bemålat gjutjärn, Raadvad
630
Rågbrödsskärare, trä och bemålat gjutjärn, Raadvad
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 200 SEK
Avslutad
Parti diverse, Ljusstake, smide med färgade glasdelar, ishink, glas med rottinglindat handtag och istång,
631
Parti diverse, Ljusstake, smide med färgade glasdelar, ishink, glas med rottinglindat handtag och istång,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Bröllopsklänning, LT Lan Ting, storlek EU 42,
632
Bröllopsklänning, LT Lan Ting, storlek EU 42,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Bröllopsklänning, LT Lan Ting, storlek EU 40,
633
Bröllopsklänning, LT Lan Ting, storlek EU 40,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Bröllopsklänning, LT Lan Ting, storlek EU 40,
634
Bröllopsklänning, LT Lan Ting, storlek EU 40,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Bröllopsklänning, LT Lan Ting, storlek EU 40,
635
Bröllopsklänning, LT Lan Ting, storlek EU 40,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
TV med fjärrkontroll, Bang & Olufsen BeoVision Avant
636
TV med fjärrkontroll, Bang & Olufsen BeoVision Avant
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Avslutad
Okänd designer, buffet med vitrindörrar, fur,
637
Okänd designer, buffet med vitrindörrar, fur,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer, soffa, ljus linne (?) klädsel,
638
Okänd designer, soffa, ljus linne (?) klädsel,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer för ALFI, salladsbestick, 1 par, palisander, 1950-60-tal,
639
Okänd designer för ALFI, salladsbestick, 1 par, palisander, 1950-60-tal,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer i Poul Henningsens art, taklampor, 1 par, delvis rödlackerat glas och koppar,
640
Okänd dansk designer i Poul Henningsens art, taklampor, 1 par, delvis rödlackerat glas och koppar,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-tal, bordslampa, delvis svärtad mässing med bemålad glaskupa, trepassformad fot
641
Okänd designer, 1950-tal, bordslampa, delvis svärtad mässing med bemålad glaskupa, trepassformad fot
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Bengtsson, Hertha  för Rörstrand, kaffekoppar med fat och assietter, 15 + 15 + 12 st, Koka blå, design 1956,
642
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, kaffekoppar med fat och assietter, 15 + 15 + 12 st, Koka blå, design 1956,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, bordslampa, krom med vita glaskupor, modell 23405, i produktion 1900,
643
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, bordslampa, krom med vita glaskupor, modell 23405, i produktion 1900,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Avslutad
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, tillskriven, golvlampa, krom med vita glasskärmar, sannolikt PH 3½ - 2½ ,
644
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, tillskriven, golvlampa, krom med vita glasskärmar, sannolikt PH 3½ - 2½ ,
SlutprisInga bud
Värdering4 000 - 6 000 SEK
Avslutad
Okänd designer, arbetsbelysning/skrivbordslampa, krom med vit glasskärm,
645
Okänd designer, arbetsbelysning/skrivbordslampa, krom med vit glasskärm,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Jönsson, Barbro, färglito,
646
Jönsson, Barbro, färglito,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Fogelqvist, Jörgen, färglito,
647
Fogelqvist, Jörgen, färglito,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Stenvinkel, Jan, färglito,
648
Stenvinkel, Jan, färglito,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Fogelqvist, Jörgen, färglito,
649
Fogelqvist, Jörgen, färglito,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Jönsson, Barbro, färglito,
650
Jönsson, Barbro, färglito,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Agnell, Olle, etsning,
651
Agnell, Olle, etsning,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer för Daum, skål, kristall med dekor av löv i pâte-de-verre,
652
Okänd designer för Daum, skål, kristall med dekor av löv i pâte-de-verre,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Herrarmbandsur, stål med läderrem, Alfex,
653
Herrarmbandsur, stål med läderrem, Alfex,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Kamera i etui,
654
Kamera i etui,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Taipaleenmäki, Jussi, färglito,
655
Taipaleenmäki, Jussi, färglito,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Hellsten, Lars för Orrefors, tillskriven, skålfat,
656
Hellsten, Lars för Orrefors, tillskriven, skålfat,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Brunsden, John, akvatint,
657
Brunsden, John, akvatint,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Heiring, Harald, olja, sydländsk gatubild,
658
Heiring, Harald, olja, sydländsk gatubild,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Brygge, Hans, olja, hästar i landskap,
659
Brygge, Hans, olja, hästar i landskap,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Toyokuni, Kôchôrô III, (Kunisada I), träsnitt, 4 st signerade, 34 x 24 cm, uppklistrade på siden
660
Toyokuni, Kôchôrô III, (Kunisada I), träsnitt, 4 st signerade, 34 x 24 cm, uppklistrade på siden
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Schaubach Kunst, figurin, blanc-de-Chine, stående häst,
661
Okänd designer för Schaubach Kunst, figurin, blanc-de-Chine, stående häst,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Lundgren, Bertil för Rörstrand, skål, chamotterat och glaserat stengods, signerad, medföljer kanna,
662
Lundgren, Bertil för Rörstrand, skål, chamotterat och glaserat stengods, signerad, medföljer kanna,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Herrfickur, silver, Viking, sekelskiftet 1900,
663
Herrfickur, silver, Viking, sekelskiftet 1900,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Parti fickur samt armbandsur, 18-1900-tal, mestadels silver
664
Parti fickur samt armbandsur, 18-1900-tal, mestadels silver
Slutpris400 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Kihlman, Inger, etsning, Värnhemstorget, Malmö, signerad, daterad -66 och numrerad 209/250,
665
Kihlman, Inger, etsning, Värnhemstorget, Malmö, signerad, daterad -66 och numrerad 209/250,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Sköld, Erik, olja, landskap, signerad,
666
Sköld, Erik, olja, landskap, signerad,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, oljemålningar, 2 st, landskap,
667
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, oljemålningar, 2 st, landskap,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Klyktelefon, Köpehamns Telefoni, 1900-talets 1 hälft,
668
Klyktelefon, Köpehamns Telefoni, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris350 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Väggur, svartlackerat trä, urtavla i bemålad metall med bataljscen, antagligen från Schlesvig-Holsteinska kriget 1848,
669
Väggur, svartlackerat trä, urtavla i bemålad metall med bataljscen, antagligen från Schlesvig-Holsteinska kriget 1848,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Parti diverse, 2 fartygslampor, mässing, vas porslin, Kina, 1900-tal samt kruthorn mässing och koppar,
670
Parti diverse, 2 fartygslampor, mässing, vas porslin, Kina, 1900-tal samt kruthorn mässing och koppar,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Takfotogenlampa, mässing med vit glaskupa, sekelskiftet 1900,
671
Takfotogenlampa, mässing med vit glaskupa, sekelskiftet 1900,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Soffa, vitlackerat trä, senempiretyp, 1800-talets mitt eller 2 hälft,
672
Soffa, vitlackerat trä, senempiretyp, 1800-talets mitt eller 2 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.