Auktion 30/7 16.00.
28/7 12-19
29/7 12-17
30/7 12-16
869
Supkopp, silver, barockstil, Norge, 1800-talets 2 hälft, stämplad Nilius Martinius Thune (1831-90) Kristiania (Oslo) 13 1/4-lödighet, l 7 cm, vikt 25 gram
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
870
Kryddställ, 84/96 silver, antagligen Persien, 1800-tal, trepassformat, l 12 cm, vikt 65 gram
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
871
Okänd konstnär, 1800-tal, blandteknik, biblisk scen (Salomo och Drottningen av Saba?), synlig pappersstorlek 20 x 29 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
872
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
873
Okänd konstnär, kopparstick, 1630-tal, Nils Brahe, pappersstorlek 26 x 13 cm
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
874
Hattstockar, 7 st trä respektive aluminium, 1900-talets 2 hälft
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
875
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
876
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
877
Matta, old Pakistan, 240 x 155 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
878
Ring, 18 karat rödguld med pärla, svenska importstämplar, innerdiameter 18 mm, vikt 2 gram
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
879
Okänd designer, hängsmycke, 18 karat rödguld med svart jade, stämplad BF, l 28 mm, vikt 7 gram
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 900 SEK
880
Kandelabrar till 3 ljus, 1 par, mässing, modern tillverkning, höjd 57 cm
Slutpris500 SEK
Värdering300 - 400 SEK
881
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
882
Slutpris1 200 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
883
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
884
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
885
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
886
Skålfat, porslin, Kina, Jiaqing (1796-1820), diameter 22 cm
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
887
Parti porslin, bl.a Gustavsberg, Royal Copenhagen m.m
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
888
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
889
Parti silversmycken, klockor mm bland annat 2 ljusstakar Hans Agne Jakobsson
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
890
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
891
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
892
Fickur, 2 st, samt armbandsur, 1 fickur silver
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
893
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
894
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
895
Parti EP/singlar, 50-80-talet, ca 60 st
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
896
Stort parti CD-skivor och cd-böcker
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
897
Candyskål med hänkel, sterlingsilver, George IV, England 1820-30, genombruten akantusdekor, otydliga stämplar London, h inklusive hänkel 18 cm, vikt exklusive insats 90 gram
Slutpris1 300 SEK
Värdering500 - 600 SEK
898
Supkalkar, 3 st, silver, Sverige 17-1800-tal, 1 stämplad Eskilstuna 1798, h 12 - 13 cm, total vikt 154 gram, någon buckla eller bristning
Slutpris1 100 SEK
Värdering600 - 700 SEK
899
TV med fjärrkontroll, 40", Samsung UE 40B7050
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
900
Okänd designer, 1940-50-tal, taklampa, metall med etsad glaskupa, dekor av sjöjungfrubarn, på bäckahästar, h 63 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
901
Medalj, silver och emalj, Finska Hederskorset för för Finsk idrottskultur och idrott, design Aarno Karimo
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
902
Parti militära medaljer mm, Sverige och Danmark
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
903
Solur, Ölandssten, 1800-talets 1 hälft, signerad LML (?) och daterad 1827, dia 45 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
904
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
905
Matta, semiantik Pou Tou, Kina, 300 x 200 cm
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
906
Spegel, försilvrat trä, art-déco/funkis, 1920-30-tal, h 49 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
907
Bricka/väggplåt, mässing, barock, möjligen Holland, 16-1700-tal, dekor av kompassros, initialer ZPB mm, dia 48 cm
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
908
Bord, ek, biedermeier, 1800-talets mitt, oktogonal skiva, undre avlastningsskiva, h 74 cm
Slutpris1 500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
909
Måttband, Rabone Chesterman 20 m, i original läderklädda vevhus, bruksslitage, 1 skruv senare
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
910
Parti modelljärnvägsdelar, räls, vagnar lok mm, mestadels Lima
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
911
Sminkspegel, nysilver, Manco, Peru, 1920-30-tal, oval, h 24 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
912
Kak- samt sockertång, silver, stämplade Gösta Wessfeldt Malmö, total silvervikt 75 gram
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
913
Vallien, Bertil för Boda, vas, glas, signerad, höjd 17 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
914
Mattallrikar, 14 st, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet halvblonde, dia 25 cm
Slutpris4 600 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
915
Djupa tallrikar, 12 st, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet halvblonde, dia 21 cm, 4 med smärre nagg
Slutpris3 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
916
Förrättstallrikar, 12 st, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet halvblonde, dia 22 cm, 5 st 2 sortering eller små nagg, 1 st något avvikande modell
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK