Auktion 30/7 16.00.

28/7 12-19

29/7 12-17

30/7 12-16

Bluetoothhögtalare, Audio pro, Addon BT5, el samt aux-kablar medföljer
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, chamotterat lergods, "Igelkottvas", stämpelsignerad, höjd 21 cm
Slutpris3 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd designer för Rörstrand, 1910-tal, skål på fot, porslin, dekor i guld, höjd 17 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Wallander, Alf för Rörstrand, vas, flintgods, dekor av vädurar, glasyr i starkeldsfärger, höjd 28 cm, omfattande lagningar
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Doller, Mette för Andersson & Johansson, Höganäs, golvvas, glaserat lergods, stiliserad dekor av hjortar, stämpelsignerad, höjd 40 cm
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Grahn, Hjalmar, olja, stående akt, signerad, 83 x 65 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 1 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Bord, massiv hardwood, Indonesien, 1900-tal, 107 x 86 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Thomson, Annalisa för Uppsala Ekeby, golvvas, delvis glaserat lergods,  "Paprika", design 1949, signerad, höjd 51 cm
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, golvlampa, teak, tredelad fot, höjd 119 cm
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Cyrén, Gunnar för Orrefors, vas, kristall, "Sofiero", signerad, höjd 20 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Matta, Kelim, 300 x 200 cm
Matta, Kelim, 300 x 200 cm
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Matta, Kelim, 195 x 145 cm
Matta, Kelim, 195 x 145 cm
Slutpris500 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Taipaleenmäki, Jussi, färglito, "Kajsas udde", ur "Alf Hambes Värld", signerad och numrerad 90/290, synlig pappersstorlek 35 x 48 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Hög hatt i låda, storlek 57, medföljer kragar och flugor
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin, glaserat stengods, Lejon, från serien Noaks Ark 1978, l 16 cm
Slutpris1 400 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Väggskåp, bemålat trä, allmogetyp, 1900-talets början, h 63 cm, senare bemålning
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Kaffekanna, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet, h 24 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Green, Kulo, blandteknik, komposition, signerad, 13 x 18 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Slutpris500 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Byrå, valnöt med intarsia, Tyskland (?) 1700-talets mitt, 3 lådor, längd 86 cm, senare beslag
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Båtmodell, skuret och bemålat trä och textil, fiskekutter, 1900-talets 1 hälft, total l 50 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Bordsflaggstång, trä, 1900-talets början, i form av aktermast, dekor av delfiner, h 75 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer för Andersson & Johansson, Höganäs, skinkfat, saltglaserat lergods, 1900-talets 1 hälft, l 45 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, akvarell, kustbild med båtar, signerad Jörgen Andersson och daterad 1911, synlig pappersstorlek 23,5 x 22,5 cm, fläckarcm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Huskrucifix, brons, Ryssland, 1800-tal, h 25 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK