Laddar...

Juliauktion

Auktion 30/7 16.00.


Visning:

28/7 12-19

29/7 12-17

30/7 12-16

Juliauktion
Avslutad
Ljusstake, mässing, barock, 1600-tal, balusterformad stam på kvadratisk fot, senare monterad fotplatta i svärtat trä, otydligt graverad, total h 18 cm, renoverad och kompletterad
434
Ljusstake, mässing, barock, 1600-tal, balusterformad stam på kvadratisk fot, senare monterad fotplatta i svärtat trä, otydligt graverad, total h 18 cm, renoverad och kompletterad
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Frattini, Enrico, olja, rökande pojke, signerad, 40 x 30 cm
435
Frattini, Enrico, olja, rökande pojke, signerad, 40 x 30 cm
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Minnesmynt, 15 st, 925/1000 silver, total vikt 315 gram
436
Minnesmynt, 15 st, 925/1000 silver, total vikt 315 gram
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Guldmynt, 5 kr Gustav V 1920, vikt 2,24 gr 900/1000 guld,
437
Guldmynt, 5 kr Gustav V 1920, vikt 2,24 gr 900/1000 guld,
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1890, 8,96 gram 900/1000 guld
438
Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1890, 8,96 gram 900/1000 guld
Slutpris4 800 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Minnesmynt 2000 kronor Unionsupplösningen 100 år, 12 gram 900/1000 rödguld
439
Minnesmynt 2000 kronor Unionsupplösningen 100 år, 12 gram 900/1000 rödguld
Slutpris5 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Avslutad
Guldmynt, Danmark, 20 kronor, Kristian X 1914, vikt 4,48 gr 900/1000 guld,
440
Guldmynt, Danmark, 20 kronor, Kristian X 1914, vikt 4,48 gr 900/1000 guld,
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1886, 8,96 gram 900/1000 guld
441
Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1886, 8,96 gram 900/1000 guld
Slutpris4 400 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Guldmynt, Danmark, 10 kronor, Kristian IX 1900, vikt 4,48 gr 900/1000 guld,
442
Guldmynt, Danmark, 10 kronor, Kristian IX 1900, vikt 4,48 gr 900/1000 guld,
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Okänd designer i Louis Comfort Tiffanys art, vas, lysterglaserat glas, reliefdekor, h 18 cm
443
Okänd designer i Louis Comfort Tiffanys art, vas, lysterglaserat glas, reliefdekor, h 18 cm
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Bratt Wijkander, Monica för Reijmyre, rubinglas, 3 delar
444
Bratt Wijkander, Monica för Reijmyre, rubinglas, 3 delar
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Churchill, John & Awnsham, kopparstick 2 st, valfångst, ur Travel... 1744, synlig pappersstorlek 18 x 25 cm
445
Churchill, John & Awnsham, kopparstick 2 st, valfångst, ur Travel... 1744, synlig pappersstorlek 18 x 25 cm
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Ljusstake, mässing, barock, 16-1700-tal, balusterformad stam på akantusornerad klockformad fot, h 20 cm, renoverad och kompletterad, monterad för el
446
Ljusstake, mässing, barock, 16-1700-tal, balusterformad stam på akantusornerad klockformad fot, h 20 cm, renoverad och kompletterad, monterad för el
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 300 SEK
Avslutad
Okänd designer för LEDU, arbetsbelysning, grålackerad metall, stämpelsignerad
447
Okänd designer för LEDU, arbetsbelysning, grålackerad metall, stämpelsignerad
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Backström, Monica för kosta Boda, skålfat, glas, "Pandora", design 1991, dekor av orangea applikationer, signerat och etikettmärkt, dia 37 cm
448
Backström, Monica för kosta Boda, skålfat, glas, "Pandora", design 1991, dekor av orangea applikationer, signerat och etikettmärkt, dia 37 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer, stol, ek, beige skinnklädsel
449
Okänd designer, stol, ek, beige skinnklädsel
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer för Skovby, skrivbord med dubbla USB-uttag, SM 130, valnöt, ben i metall, skiva av nanolaminat, låda i sarg, längd 115 cm
450
Okänd designer för Skovby, skrivbord med dubbla USB-uttag, SM 130, valnöt, ben i metall, skiva av nanolaminat, låda i sarg, längd 115 cm
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Miró, Joan & Gentry, Herbert, efter dem, matsedel, litograferad, utförd för Ristorante Romolo, Giardino de Raffaello e della Fornarina, Rom, tryckt signatur och datering,
451
Miró, Joan & Gentry, Herbert, efter dem, matsedel, litograferad, utförd för Ristorante Romolo, Giardino de Raffaello e della Fornarina, Rom, tryckt signatur och datering,
Slutpris800 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Wallin, Margareta, olja, kvinna med krus, signerad, 45 x 19 cm, säljes till förmån för Röda Korset,
452
Wallin, Margareta, olja, kvinna med krus, signerad, 45 x 19 cm, säljes till förmån för Röda Korset,
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Gürsch, Carl Friedrich, bataljkarta, kopparstucken, "Plan des Treffen bey Villinghausen den 15ten und 16ten Julius 1761...", pappersstorlek 65 x 53 cm,  säljes till förmån för Röda Korset,
453
Gürsch, Carl Friedrich, bataljkarta, kopparstucken, "Plan des Treffen bey Villinghausen den 15ten und 16ten Julius 1761...", pappersstorlek 65 x 53 cm, säljes till förmån för Röda Korset,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Kniv med balja, Juhanni Marttiini, Rovaniemi, total längd 61 cm
454
Kniv med balja, Juhanni Marttiini, Rovaniemi, total längd 61 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Morin, Stig, litografi, signerad, daterad -91, numrerad 325/335, synlig pappersstorlek 39 x 27 cm
455
Morin, Stig, litografi, signerad, daterad -91, numrerad 325/335, synlig pappersstorlek 39 x 27 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Parti romerska mynt, cirka 60 stycken
456
Parti romerska mynt, cirka 60 stycken
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Okänd tillverkare, möjligen Moser Karlsbad, sockerskål med lock, koboltglas, facettslipad dekor, h 16 cm
457
Okänd tillverkare, möjligen Moser Karlsbad, sockerskål med lock, koboltglas, facettslipad dekor, h 16 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Brännvinskanister/kylar, tenn, art-déco/punkis, stiliserad dekor av fågel på vindruvsklase, stämplad GAB 1930, h 36 cm
458
Brännvinskanister/kylar, tenn, art-déco/punkis, stiliserad dekor av fågel på vindruvsklase, stämplad GAB 1930, h 36 cm
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Dagbefälsbricka M/1799, förnicklad metall, emaljerad dekor av Lilla Riksvapnet, l 15 cm, smärre defekter
459
Dagbefälsbricka M/1799, förnicklad metall, emaljerad dekor av Lilla Riksvapnet, l 15 cm, smärre defekter
Slutpris700 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Dagbefälsbricka M/1799, förnicklad metall, emaljerad dekor av Lilla Riksvapnet, l 15 cm, smärre defekter
460
Dagbefälsbricka M/1799, förnicklad metall, emaljerad dekor av Lilla Riksvapnet, l 15 cm, smärre defekter
Slutpris700 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Nilson, Severin, olja, skogsmotiv, signerad, 100 x 80 cm
461
Nilson, Severin, olja, skogsmotiv, signerad, 100 x 80 cm
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Kalff, Louis Christiaan för Philips, högtalare, marmorerad bakelit, "De Pannekoek" (Pannkakan), omkring 1930, h 43 cm
462
Kalff, Louis Christiaan för Philips, högtalare, marmorerad bakelit, "De Pannekoek" (Pannkakan), omkring 1930, h 43 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Atelier Borgila, bricka/fat, sterlingsilver, rund med pärlstavsdekor, stämplad Stockholm 1948, dia 24,5 cm, vikt 485 gram
463
Atelier Borgila, bricka/fat, sterlingsilver, rund med pärlstavsdekor, stämplad Stockholm 1948, dia 24,5 cm, vikt 485 gram
SlutprisInga bud
Värdering4 000 - 4 200 SEK
Avslutad
Kniv, smide med silverhandtag, så kallad gauchokniv, Arbentina, 18-1900-tal, svårtydd, etsad skrift på klingan, 1 kavelplatta defekt, l 24 cm
464
Kniv, smide med silverhandtag, så kallad gauchokniv, Arbentina, 18-1900-tal, svårtydd, etsad skrift på klingan, 1 kavelplatta defekt, l 24 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Stigbyglar, 2 st, försilvrad metall, i form av damskor, l 20 cm
465
Stigbyglar, 2 st, försilvrad metall, i form av damskor, l 20 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Atelier Borgila, mugg, sterlingsilver, slät modell, stämplad Stockholm 1938, h7,5 cm, vikt 150 gram, spegelmonogram MK, gåvogravyr under botten
466
Atelier Borgila, mugg, sterlingsilver, slät modell, stämplad Stockholm 1938, h7,5 cm, vikt 150 gram, spegelmonogram MK, gåvogravyr under botten
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Falk, Ragnar, olja, interiör, signerad, 41x33 cm
467
Falk, Ragnar, olja, interiör, signerad, 41x33 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för GAB, ljusstakar, 1 par, silver, släta med räfflad fotring, stämplade Stockholm 1967, h 16 cm, fyllda
468
Okänd designer för GAB, ljusstakar, 1 par, silver, släta med räfflad fotring, stämplade Stockholm 1967, h 16 cm, fyllda
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Etui, ålskinn (!), Cagiva, Italien, modern tillverkning, längd 30 cm
469
Etui, ålskinn (!), Cagiva, Italien, modern tillverkning, längd 30 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Aarikka, Kaija, skulptur, bagge, fur, brännstämplad, höjd 25 cm
470
Aarikka, Kaija, skulptur, bagge, fur, brännstämplad, höjd 25 cm
Slutpris4 600 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Avslutad
Okänd designer, skulptur, ägg, glas, polykrom dekor, höjd 32 cm
471
Okänd designer, skulptur, ägg, glas, polykrom dekor, höjd 32 cm
Slutpris1 200 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Takkrona, mässing med droppformade prismor, så kallad burkrona, höjd 60 cm
472
Takkrona, mässing med droppformade prismor, så kallad burkrona, höjd 60 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd tillverkare, 1900-talets 2 hälft, prakt/golvvas, koboltglas, dekor i guld samt av polykroma, applicerade blommor, h 50 cm
473
Okänd tillverkare, 1900-talets 2 hälft, prakt/golvvas, koboltglas, dekor i guld samt av polykroma, applicerade blommor, h 50 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd dansk konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, stilleben med violer, signerad F Borch, 27 x 40 cm
474
Okänd dansk konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, stilleben med violer, signerad F Borch, 27 x 40 cm
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Parti punschmuggar samt serviettringar silver, total vikt 400 gram
475
Parti punschmuggar samt serviettringar silver, total vikt 400 gram
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Vaser, 2 st, silver, Tenn & Silver, Göteborg respektive Markströms Uppsala, h 19 respektive 20 cm, fyllda
476
Vaser, 2 st, silver, Tenn & Silver, Göteborg respektive Markströms Uppsala, h 19 respektive 20 cm, fyllda
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Parti, delvis äldre silvermynt, total vikt cirka 1300 gram
477
Parti, delvis äldre silvermynt, total vikt cirka 1300 gram
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Kristiansson, Uno och Östen för Luxus, spegel, furu, dia 96 cm
478
Kristiansson, Uno och Östen för Luxus, spegel, furu, dia 96 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Skåp, rödmålat och förgyllt trä, Danmark, 1900-talets början, h 213 cm
479
Skåp, rödmålat och förgyllt trä, Danmark, 1900-talets början, h 213 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Byrå, mahogny med intarsia, mässingsbeslag och brokig marmorskiva, rokokostil, 1900-talets mitt, bredd 70 cm
480
Byrå, mahogny med intarsia, mässingsbeslag och brokig marmorskiva, rokokostil, 1900-talets mitt, bredd 70 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Fåtölj, skuren valnöt med dubbel rottingklädsel, Chippendale-stil, 1900-talets 1 hälft, lös, stoppad sits
481
Fåtölj, skuren valnöt med dubbel rottingklädsel, Chippendale-stil, 1900-talets 1 hälft, lös, stoppad sits
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.