Auktion 30/7 16.00.
28/7 12-19
29/7 12-17
30/7 12-16
Backström, Monica för Boda, skulpturer, 7 st, polykrom glasmassa, svampar, etikettsignerad, höjd 7-17 cm
Slutpris1 900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Parti silver, 5 delar, 2 saltkar, 2 dosor samt snördragare, glasinsatser och fyllt skaft/stål
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Baques, Josep, färglito, komposition med kvinna, signerad och numrerad 172/210, pappersstorlek 53 x 36 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Champagnekylare, metall, 1800-talets 1 hälft, mediciform, h 25 cm, slitage
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för WMF (Würtembergische Metallwaren Fabrik), ljusstakar, ett par, försilvrad metall, jugend, sekelskiftet 1900, stämplade, h 17 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Vette, skuret och bemålat trä, sekelskiftet 1900, andfågel, l 33 cm, bruksslitage
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Trofe, monterad Eland, daterad 2010, Omujeve, höjd 100 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Trofe, monterad Springbuk, daterad 2010, Omantandeka, höjd 46 cm
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Trofe, monterad Gnu ("fattigmansbuffel"), daterad 2011, Omujeve, höjd 51 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Trofe, monterad Kudu, daterad 2011, Omantandeka, höjd 120 cm
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Trofe, monterad Oryxantilop, daterad 2011, Omantandeka, höjd 120 cm
Slutpris1 400 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Trofe, monterad Dovhjort, daterad 2013, Vegeholm, höjd 80 cm
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Trofe, monterad topi, daterad 2010, Omujeve, höjd 84 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Trofe, monterade vårtsvinsbetar, daterad 2012, Zambia, höjd 26 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Trofe, monterad Impala, daterad 2010, Omujeve, höjd 68 cm
Slutpris1 200 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Trofe, monterad Wildebeest antilop, daterad 2010, Omujeve, höjd 68 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Trofe, monterad Pukuantilop, daterad 2012, Zambia, höjd 64 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Plym för paradhjälm vid Fortifikationen eller Dragonregemente
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Aftonväska, silver (?) med markasiter och infattat damur av märke Porta, l 16 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ametistkluster, 3 st, längd 12 - 15 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Kyhn, Knud för Royal Copenhagen, figurin, porslin, isbjörn, modellnummer 729, polykrom underglasyrdekor, l 10 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Skål, grön glasmassa, 1800-talets 1 hälft eller mitt, omvikt mynning, h 18 cm
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Nakamura, Noboru för Ikea, fåtölj, böjträ med vit dyna, Poäng
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Malmsten Carl för Karl Andersson, karmstolar, 4, grålackerat trä, etikettsignerade
Slutpris900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Ikea, pinnstolar, 4 st, brunlaserat trä, Tellus
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Olson, Axel, färgetsning, "Fågel i handen", signerad och numrerad 134/260, synlig pappersstorlek 39x55 cm
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Müller, Thomas, litografi, signerad och numrerad 48/100, 56x37 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, skulptur, metall, äpple, höjd 32 cm
Slutpris900 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Picasso, Pablo, efter, litografi, "Portrait of Sylvette David", signerad i trycket, numrerad 126/1000, synlig pappersstorlek 63 x 48 cm
Slutpris3 800 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Okänd konstnär, olja, kvinna med paraply, Kina, modern tillverkning, 76 x 56 cm
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Larson, Lisa för Höganäs, kandelaber för 3 ljus, glaserat stengods, dekor av tulpaner, höjd 22 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, matta, röllakan, dekor av zig-zag-mönster i grönt, 205 x 135 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Andersen, Johannes för Nya Möbelfabriken, Sävsjö, sido/lampbord, palisander med utdragbar laminatskiva, 1960-tal, l exklusive utdrag 70 cm
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Slutpris500 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Spegel, bronserat trä, Tyskland, Louis XVI, 17-1800-tal, dekor av porträttmedaljong mm, höjd 81 cm, renoverad
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Massagebänk, hopfällbar, total längd 196 cm, 1 handtag defekt
Slutpris350 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Golfbag, brunt läder med mässingsbeslag, "The bridge", höjd 90 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK