Laddar...

Juliauktion

Auktion 30/7 16.00.


Visning:

28/7 12-19

29/7 12-17

30/7 12-16

Juliauktion
Avslutad
Spegel, förgyllt trä, gustaviansk typ, 1800-tal, h 31 cm, slitage
628
Spegel, förgyllt trä, gustaviansk typ, 1800-tal, h 31 cm, slitage
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Dux Design Group för Dux, trädgårdsbord, kromad metall, gulmålad glasskiva och stenfot, "Pronto", design 1980, diameter 51 cm
629
Dux Design Group för Dux, trädgårdsbord, kromad metall, gulmålad glasskiva och stenfot, "Pronto", design 1980, diameter 51 cm
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Avslutad
Wagenfelt, Wilhelm för WMF (Würtembergische Metallwaren Fabrik), shaker, nysilver, design 1959, inre sil, h 18 cm
630
Wagenfelt, Wilhelm för WMF (Würtembergische Metallwaren Fabrik), shaker, nysilver, design 1959, inre sil, h 18 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Avslutad
Bodmer, Rudolf efter Meyer, Johann Jakob, akvatint, handkolorerad, "Bauernhaus zu Käzis...", synlig pappersstorlek 20 x 26 cm
631
Bodmer, Rudolf efter Meyer, Johann Jakob, akvatint, handkolorerad, "Bauernhaus zu Käzis...", synlig pappersstorlek 20 x 26 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Piedestal, svarvat och skuret trä, nyrenässans, 1800-talets slut, h 100 cm
632
Piedestal, svarvat och skuret trä, nyrenässans, 1800-talets slut, h 100 cm
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Hattask, ljus björk, sekelskiftet 1900, dia 40 cm
633
Hattask, ljus björk, sekelskiftet 1900, dia 40 cm
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bülow, Lars & Kersti Sandin Bülow för TUA, armstol, böjträ med formpressat, laminerat trä, Zig Chair Wood, design 1985
634
Bülow, Lars & Kersti Sandin Bülow för TUA, armstol, böjträ med formpressat, laminerat trä, Zig Chair Wood, design 1985
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Parti äldre mässing och koppar
635
Parti äldre mässing och koppar
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Käppar, 5 st, svarvat och skuret trä, 1 med mässingskrycka, 1 studentkäpp med silverkrycka
636
Käppar, 5 st, svarvat och skuret trä, 1 med mässingskrycka, 1 studentkäpp med silverkrycka
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kuddar, 3 st, vävd respektive broderad ylle, allmogetyp, 1900-talets 1 hälft, l 55, 60 respektive 70 cm, medföljer bok
637
Kuddar, 3 st, vävd respektive broderad ylle, allmogetyp, 1900-talets 1 hälft, l 55, 60 respektive 70 cm, medföljer bok
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bricka, bemålad och bronserad plåt, sekelskiftet 1900, dekor av eklöv, 60 x 48 cm
638
Bricka, bemålad och bronserad plåt, sekelskiftet 1900, dekor av eklöv, 60 x 48 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Bricka, bemålad och bronserad plåt, sekelskiftet 1900, kinesicerande dekor, 65 x 52 cm
639
Bricka, bemålad och bronserad plåt, sekelskiftet 1900, kinesicerande dekor, 65 x 52 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Springborg, Hans Peter, egen verkstad Løgstør 1968-88, cigarrburk, ek, avtagbart lock/askkopp i sterlingsilver med emaljdekor, stämplad, h 11 vm
640
Springborg, Hans Peter, egen verkstad Løgstør 1968-88, cigarrburk, ek, avtagbart lock/askkopp i sterlingsilver med emaljdekor, stämplad, h 11 vm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Matta, old Kayseri (?), 155 x 95 cm
641
Matta, old Kayseri (?), 155 x 95 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Gotemark, Eva, olja, "Lejon-unge", signerad, 101 x 60 cm
642
Gotemark, Eva, olja, "Lejon-unge", signerad, 101 x 60 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för David Andersen, Oslo, manschettknappar, 1 par, sterlingsilver och emalj
643
Okänd designer för David Andersen, Oslo, manschettknappar, 1 par, sterlingsilver och emalj
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Arabia, 1920/30-tal, vas, blåglaserat lergods med dekor av blommor i silver, stämplad, h 20 cm
644
Okänd designer för Arabia, 1920/30-tal, vas, blåglaserat lergods med dekor av blommor i silver, stämplad, h 20 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Simonsen, Axel, olja, italiensk gatubild, signerad, 60 x 50 cm
645
Simonsen, Axel, olja, italiensk gatubild, signerad, 60 x 50 cm
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bäck, Göran för Arabia , vas, stengods, geometrisk reliefdekor med grå-blå harpälsglasyr, etikettmärkt och stämplad, h 24 cm
646
Bäck, Göran för Arabia , vas, stengods, geometrisk reliefdekor med grå-blå harpälsglasyr, etikettmärkt och stämplad, h 24 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Anshelm, Anne Grete, färglito, kvinna på bänk, 1950-tal, signerad och numrerad 304/500, synlig pappersstorlek 73 x 56 cm
647
Anshelm, Anne Grete, färglito, kvinna på bänk, 1950-tal, signerad och numrerad 304/500, synlig pappersstorlek 73 x 56 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Parti kaffeskedar samt tändsticksaskfodral med mynt, silver, total vikt 140 gram
648
Parti kaffeskedar samt tändsticksaskfodral med mynt, silver, total vikt 140 gram
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Kaffeskedar, 7 st, silver, "Tornedal", stämplade C O Persson Haparanda 1975, total vikt 55 gram
649
Kaffeskedar, 7 st, silver, "Tornedal", stämplade C O Persson Haparanda 1975, total vikt 55 gram
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, gouache, fartyg i kuling, signerad HJ, 6,5 x 22 cm
650
Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, gouache, fartyg i kuling, signerad HJ, 6,5 x 22 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Babushka, bemålat trä, Ryssland, 1980-90-tal, Lenin till Gorbatchew, höjd 4 - 19 cm
651
Babushka, bemålat trä, Ryssland, 1980-90-tal, Lenin till Gorbatchew, höjd 4 - 19 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Strinning, Nils för Grythyttan, trädgårdsstolar, 1 par, varmgalvaniserat stål, "High Tech", design 1984
652
Strinning, Nils för Grythyttan, trädgårdsstolar, 1 par, varmgalvaniserat stål, "High Tech", design 1984
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer för Berntson Design/Strandskatorna, bord, metall och bemålat trä med svart stenskiva, denna 45 x 45 cm
653
Okänd designer för Berntson Design/Strandskatorna, bord, metall och bemålat trä med svart stenskiva, denna 45 x 45 cm
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Dolk i balja, Badik, indonesien, damaskerad klinga med träfäste, total l 41 cm
654
Dolk i balja, Badik, indonesien, damaskerad klinga med träfäste, total l 41 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Parti LP-skivor, ca 20 st, bl.a Hurriganes, Deep Purple, Yes m.m
655
Parti LP-skivor, ca 20 st, bl.a Hurriganes, Deep Purple, Yes m.m
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Mauserbajonett i balja, spansk M/1913, stämplad PV (Parque de Valencia) och numrerad 1121, total l 55 cm
656
Mauserbajonett i balja, spansk M/1913, stämplad PV (Parque de Valencia) och numrerad 1121, total l 55 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Parti LP-skivor, ca 20 st, bl.a Accept, Deep Purple, Alice Cooper m.m
657
Parti LP-skivor, ca 20 st, bl.a Accept, Deep Purple, Alice Cooper m.m
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Matsalsgrupp, bord samt 6 stolar, gustaviansk stil, vitlackerat trä, bordets diameter 110 cm
658
Matsalsgrupp, bord samt 6 stolar, gustaviansk stil, vitlackerat trä, bordets diameter 110 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer, soffa, grå klädsel med stålben, längd 222 cm
659
Okänd designer, soffa, grå klädsel med stålben, längd 222 cm
Slutpris2 800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Yxhuvud, smide, enligt uppgift folkvandringstid, omkring 500 E Kr, l 36 cm, oxiderad
660
Yxhuvud, smide, enligt uppgift folkvandringstid, omkring 500 E Kr, l 36 cm, oxiderad
Slutpris1 400 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Parti silvermynt, Sverige, vikt 140 gram
661
Parti silvermynt, Sverige, vikt 140 gram
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Silvermynt, 1/3 Riksdaler Gustav III 1778
662
Silvermynt, 1/3 Riksdaler Gustav III 1778
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Parti vykort, Sverige, 1900-talets första hälft, mestadels topografi, Sverige
663
Parti vykort, Sverige, 1900-talets första hälft, mestadels topografi, Sverige
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Bordsfotogenlampa, mässing och glas, 1900-talets början, höjd inklusive sotrör 52 cm
664
Bordsfotogenlampa, mässing och glas, 1900-talets början, höjd inklusive sotrör 52 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Höganäs, vaser, 1 par, glaserat lergods, 1800-talets mitt, drejarsignatur för Johannes Andersson verksam 1833-, höjd 27 cm, skador
665
Okänd designer för Höganäs, vaser, 1 par, glaserat lergods, 1800-talets mitt, drejarsignatur för Johannes Andersson verksam 1833-, höjd 27 cm, skador
Slutpris1 500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Qvarsebo, Michael, olja, 'Imaginärt kattporträtt', signerad och daterad 2004, 61 x 50 cm
666
Qvarsebo, Michael, olja, 'Imaginärt kattporträtt', signerad och daterad 2004, 61 x 50 cm
SlutprisInga bud
Värdering6 500 - 7 000 SEK
Avslutad
Bordsfotogenlampa, metall och glas, sekelskiftet 1900, höjd inklusive sotrör 62 cm
667
Bordsfotogenlampa, metall och glas, sekelskiftet 1900, höjd inklusive sotrör 62 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Bordsfotogenlampa, metall och glas, sekelskiftet 1900, höjd inklusive sotrör 71 cm
668
Bordsfotogenlampa, metall och glas, sekelskiftet 1900, höjd inklusive sotrör 71 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Qvarsebo, Michael, olja, 'Visionärkatt', signerad och daterad 2004, 36 x 46 cm
669
Qvarsebo, Michael, olja, 'Visionärkatt', signerad och daterad 2004, 36 x 46 cm
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Kniv i balja, trä, horn och smide, så kallad Chin, Burma, 1900-tal. rikt dekorerad klinga, total l 41 cm
670
Kniv i balja, trä, horn och smide, så kallad Chin, Burma, 1900-tal. rikt dekorerad klinga, total l 41 cm
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Kniv i balja, smide, mässing och läder, Tuareg, 1900-tal, total l 31 cm
671
Kniv i balja, smide, mässing och läder, Tuareg, 1900-tal, total l 31 cm
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bajonett i balja, Danmark M/1889, stämplad Hærens Tøjhus 82220, total l 37 cm
672
Bajonett i balja, Danmark M/1889, stämplad Hærens Tøjhus 82220, total l 37 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Kniv i balja, trä, horn och smide, så kallad Chin, Burma, 1900-tal. rikt dekorerad klinga, total l 63 cm
673
Kniv i balja, trä, horn och smide, så kallad Chin, Burma, 1900-tal. rikt dekorerad klinga, total l 63 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Julservisdelar, Jonson bros, ca 40 delar, bl.a 12 mattallrikar
674
Julservisdelar, Jonson bros, ca 40 delar, bl.a 12 mattallrikar
SlutprisInga bud
Värdering3 800 - 4 000 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1800-talets slut, skulptur/bläckhorn, patinerat järn på svart marmorsockel, dekor av amorin på snigel, l 14,5 cm, smärre nagg, vingar saknas
675
Okänd konstnär, 1800-talets slut, skulptur/bläckhorn, patinerat järn på svart marmorsockel, dekor av amorin på snigel, l 14,5 cm, smärre nagg, vingar saknas
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.