Auktion 30/7 16.00.

28/7 12-19

29/7 12-17

30/7 12-16

Ring, Ragnar, olja, "Akvariestudie", signerad, 33 x 41 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
775
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Taklampa, färgat glas och mässing, höjd 57 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Silvermynt, 1 Öre, Karl XII 1716
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer, telefon/lampbord, Stringliknande modell, teak och metall, bredd 57 cm, bruksslitage
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Vemo industrier, Örkelljunga, barstolar, 1 par, kromad metall med sits i konstläder, höjd 80 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
781
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Qvarsebo, Michael, färgoffset, komposition med slända, signerad och numrerad 51/200, daterad 1976, synlig pappersstorlek 51 x 71 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Koffert, lackerad papp med träbeslag, så kallad Amerikakoffert, 1900-talets början, längd 89 cm
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Parti krus, saltglaserat stengods, Höganäs , Rörstrand mm, höjd 7-21 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Bok, Granberg Per (Petter) Adolf, "Staden Göteborgs historia och beskrifning", tom I-II, halvfranska band, 1815
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
789
SlutprisInga bud
Värdering3 800 - 4 000 SEK
Palmu, Jouni, olja, "Kuja" ("Gränd"), signerad, 35 x 27 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Hjelm, Fanny, olja, tulpaner, signerad, 30 x 21 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Bjertner, Lars, litografier, 2 st, "Musik" resp "Fantasi", signerade och numrerade, synliga pappersstorlekar 29 x 41 resp 39 x 30 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Johansson, Rune, litografi, skrattmåsar, signerad och numrerad 116/260, synlig pappersstorlek 34 x 56 cm
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Gjerløv-Knudsen, Ole och Lind, Torben för IKEA,  fåtölj, vit plast, "Skopan", design 1974, original manchesterklädsel på dyna
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Gjerløv-Knudsen, Ole och Lind, Torben för IKEA,  fåtölj, brun plast, "Skopan", design 1974, senare klädsel på dyna
795
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Lieberman, Max, torrnål, Am Strande (Nordwijk) 1914, synlig pappersstorlek 21 x 26 cm, litteratur: Schiefler 155c
796
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
797
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Olson, Erik, färglitografi, "Ödets verkstad", signerad, numrerad 17/260 och daterad -74, synlig pappersstorlek 50 x 69 cm
798
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Lundin, Ingeborg för Orrefors, glasservis, 14 + 12 delar, 'Silvia', design 1957
799
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Matservisdelar, 12 st, porslin, Royal Copenhagen Sachsisk Blomst, 1800-talets mitt eller 2 hälft, 8 djupa tallrikar, 2 fat, karott med lock samt terrinfat och -lock
800
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Jonsson, Sven, litografi, "Den klara morgonen", signerad, synlig pappersstorlek 25 x 46 cm, något gulnad
801
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Stegpall,  krom med melaminplattor, Verkstads AB Lindquist, Motala, höjd 60 cm, senare folie på steg
802
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
803
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Parti Barbiekläder och attiraljer, 1960-tal
804
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
805
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
806
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
807
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
808
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
809
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
810
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Textilier, 2 st, allmogestil, 1900-talets 1 hälft
811
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
812
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
813
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
814
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
815
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
816
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
817
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
818
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Matta, old/semiantik Persisk, 210 x 140 cm
819
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
820
SlutprisInga bud
Värdering2 600 - 2 800 SEK