Auktion 30/7 16.00.

28/7 12-19

29/7 12-17

30/7 12-16

Stort part frimärken och frimärksklipp, delvis postfriska, medföljer aktiebrev
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Matta, old Hamadan, 120 x 70 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Ytterkrukor, porslin, "Waldemarsudde", 5 st, design Prins Eugen 1915, diameter 10 - 16 cm
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Aftonväska, svart skinn, spänne i metall och onyx, bredd 32 cm
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Matta, semiantik Afshar (?), 170 x 140 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Plafondlampskupa, etsat och delvis bemålat glas i Glössners art, dekor av sjöjungfrur, diameter 67 cm, minimal inre nagg, upphängning saknas
Slutpris600 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Matta, semiantik Teke Turkmen, 390 x 265 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Klocka, brons, Erik Morell, Mora, 1900-talets 1 hälft, gjuten signatur, dia 9,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Matta, old Pakistan, 245 x 160 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Matta, old Beludj, 185 x 120 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Matta, old Pakistan, 175 x 130 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Radiogrammofon, Philips FS 670, medföljer stenkakor bl.a Bill Haley - Rock around the clock, längd 91 cm
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Parti delvis äldre koppar, 1 låda
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, 1900-talets mitt, olja, komposition, signeras N Å-n, 46 x 60 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Nørgård, Lars, färglito, "Carlsberg", signerad, numrerad 1566/2000 och daterad -97, synlig pappersstorlek 53 x 71 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Matta, old Persisk galleri, 330 x 90 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Kulspetspenna, Montblanc för BMW, metall och däckmönstrat gummi, framstår oanvänd i originalförpackning
Slutpris900 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Jespersen, Svend för B&G, figurin, porslin, undulat, polykrom underglasyrdekor, modellnummer 2341, l 14 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Plate Hallermund, Francis Waldemar von respektive Jespersen, Svend för Royal Copenhagen/ B&G, figuriner, porslin, rödhakar, 3 st, polykrom underglasyrdekor, modellnummer 2238 resp 2310, l 4 - 10 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Mortensen, Carl respektive Kyhn, Knud för B&G, figurin, porslin, gråsparvar, 2 st, polykrom underglasyrdekor, modellnummer 1607 respektive 1852, l 7 - 11 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Christiansen, Niels, olja, kor i landskap, signerad, 41 x 62 cm
Slutpris100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd engelsk (?)konstnär, 1800-tal, akvarell, samtalande par, synlig pappersstorlek 21 x 18 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd konstnär, England 1800-tal, smugglare i Marsden Rock, synlig pappersstorlek 17 x 23 cm
Slutpris500 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Bortolozzi, Francesco efter Cipriani, Giovanni Battista, akvatint och linjeetsning, "A sacrifice to Jupiter" 1777,synlig pappersstorlek  16 x 51 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Engström, Vilhelm, olja, sameläger, signerad, 42 x 62 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Parti tallrikar, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), skador
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Mattor, 2 st, semiantika Pou Tou, Kina, 130 resp 125 x 65 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Panel, skuret, förgyllt och bemålat trä, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, höjd 120 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Lampetter, 1 par, koppar och glas, i form av fotogenlampor, modern tillverkning, höjd 26 cm
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ring, 18 karat rödguld, svenska stämplar, innerdiameter 19 mm, vikt 4 gram, ägargravyr
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Jordglob med belysning, glas och krom på träsockel, Columbus DUO, 1900-talets 2 hälft, diameter 26 cm
771
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Örn, Bo, olja, komposition, signerad, 65 x 54 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK