Laddar...
Juliauktion
Auktion 30/7 16.00.
Visning:
28/7 12-19
29/7 12-17
30/7 12-16
Lägsta föremålsnummer
482
Olson, Axel, färglitografi, signerad och numrerad EA, synlig pappersstorlek 44 x 36
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
483
Möbeltyg, bredd 140 cm, okänd längd
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
485
Fåtölj, skuren valnöt med rottingklädsel, Louis XV-stil, 1900-talets början, lös, stoppad sits
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
486
Parti modernt porslin, glas och keramik; Bimbo, Figaro, Valencia mm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
487
Skålfat, porslin, 3 st, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, polykrom dekor, dia cirka 17 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
488
Vaser/skålar, 3 st, fajans, Gouda, 1920-30-tal, polykrom dekor, h 5 - 16 cm, 1 med smärre nagg under botten
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
489
Teaterkostym, delvis metallbroderad textil, justacorps, h 90 cm, storlek M
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
490
Ekselius, Jan för Forsbergs Möbelindustri/A&C Collection, fåtölj, lackerad metall med skinnklädda dynor, etikettmärkt
Slutpris2 400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
491
Cano, Juan, blandteknik, komposition, signerad och numrerad 1/1 (!), synlig pappersstorlek 67 x 28 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
492
Handväska, svart, präglat läder, PATTY, Vogue Collection, bredd 35 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
493
Handväska, läder, Mulberry, bredd 26 cm
Slutpris1 300 SEK
Värdering500 - 600 SEK
494
Gidstam, Björn, litografi, gul iris, signerad och numrerad 254/280, synlig pappersstorlek 36 x 26 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
495
Pettersson, Gunnar, litografi, strandskata, signerad, numrerad 220/300, synlig pappersstorlek 24 x 33 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
496
Servisdelar, porslin, B&G, "Ballerina"?, ca 40 delar
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
497
Öhlén, Susanne för Rörstrand, servisdelar, porslin, Clair de lune, ca 40 delar
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
498
Sarpaneva, Timo för Iittala, ljusstakar/skulpturer, 3 st, glas, "Arkipelago", höjd 8 - 23 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
499
Okänd konstnär för Royal Dux, figuriner, 1 par, porslin, signerad Tjeckoslovakien, höjd 20 resp 21 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
500
Okänd designer, 1950-60-tal, serveringsvagn, krom med dubbla, vikbara brickor, sammanfällbar, total l 65 cm
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
501
Okänd skandinavisk designer, 1960-tal, matbord med 2 utdragsskivor, palisander, bredd 86 cm, längd 150 + 2x52 (totalt 254 cm), normalt bruksslitage med någon fläck, mittskiva solblekt
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
502
Okänd designer för Boltinge Stolefabrik, matsalsstolar, 6 st, palisander med ylleklädsel, modellnummer 86, 1960-tal, brännstämplade
SlutprisInga bud
Värdering6 500 - 7 000 SEK
503
Okänd designer, 1950-60-tal, soffbord, teakskiva med intarsia på svärtat underrede med mässingsskoningar, l 90 cm, smärre slitage
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
504
Okänd designer för ASEA, vägglampetter, 1 par, pressglas med mässingsmontage, "Coquille", musselskalsformade, h 24 cm
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
505
Bordsedekorationer (?) 1 par, förgyld metall, 1800-talets 2 hälft, dekor av lotus, akantus mm, dia 19 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
506
3 delar konstglas, bland annat Sven Palmqvist och Erika Lagerbielke, h 22 - 23 cm
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
507
Medicinboll, läder, 1900-tal, dia 30 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering400 - 500 SEK
508
Matta, semiantik/antik Isphahan, 320 x 195 cm, ställvis slitage
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
509
Matta, semiantik/antik Isphahan, 190 x 140 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
510
Stol, mässing med röd textilklädsel, så kallad Chiavari, Italien, 1900-tal
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
511
Parti flygplansmodeller, metall och plast, mestadels Dinky Toys och Tekno, säljes till förmån för Röda Korset, slitage
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
512
Okänd designer, 1950-60-tal, ljusstakar, 1 par, svartlackerat smide med infattade, gröna glas, h 32 cm, säljes till förmån för Röda Korset
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
513
Inklinometer (Klinometerkompass) samt ekvatorialkompass, mässing, Stanley respektive West , London, 1900-talets 2 hälft, säljes till förmån för Röda Korset
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
514
Berg, Gustav Axel för firma G A Berg, Stockholm, fåtölj, böjträ med canvasklädsel, "Torparen" 1930-tal, höger armlän med torksprickor, sadelgjord i behov av översyn
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
515
Vas, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, blå underglasyrdekor, botten med märkning, h 31 cm
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
516
Sidenbroderi, sengustavianskt, 1800-talets början, dekor av flicka med körsbär, text: "Je l'attrapperai" samt broderad signatur Helena Catharina Engström och datering 1806, 32 x 44 cm
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
517
3 delar nysilver; kaffe- och gräddkanna empirestil samt coquille-St-Jacquesskål med gaffel i etui, kaffekanna h 26 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
518
Gräddkanna, silver, empirestil, svenska importstämplar C F Carlman Stockholm 1929, l 14 cm, vikt 95 gram
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
519
Bägare, 4 st, samt skål, silver, total vikt 330 gram, prisgravyrer
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
520
Spegel, förgyllt trä och stuck, renässansstil, 1800-talets 2 hälft, dekor av tympanonkrön mm, höjd 98 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
521
Penselvas, porslin, Kina, 1900-talets början, polykrom dekor av landskap och skrivtecken, h 28 cm, borrad till el,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
522
Damfickur, 14 karat rödguld, Schweiz, sekelskiftet 1900, innerboett graverad Isak Mobeck Norrköping, diameter 35 mm, vikt 30 gram, glas saknas, i etui av snidat trä medföljer
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
523
Penselvas, porslin, Kina, 1900-talets början, polykrom dekor av landskap och skrivtecken, h 28 cm, borrad till el,
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
524
Bødtker-Næss, Bodil för Georg Jensen, duk samt servietter, bomull, gulddekor på röd botten
Slutpris900 SEK
Värdering400 - 500 SEK
525
Sockerskål med lock, flintgods, Staffordshire, George III, sekelskiftet 1800, l 18 cm, något missfärgad, lock med nagg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
526
Küspert, Georg för Rosenthal, figurin, porslin, sittande taxvalp, modellnr 1909, polykrom underglasyrdekor, signerad, l 11 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
527
Graves, Michael för Alessi, vattenkokare, rostfritt stål och plast #Whistling bird", design 1985, höjd 23 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
528
Okänd designer för Karlskrona Porslinsfabrik, fruktservis, 10 + 1 delar, flintgods, "Linné", förgylld dekor, diameter 19 - 33 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
529
Persson, Folke, litografi, fiskebodar, signerad, daterad -56 och numrerad 223/260, synlig pappersstorlek 53 x 76 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
530
Cigarrskrin, silver, kulhamrad modell, inredning i sandelträd, svenska importstämplar 1927, längd 21 cm
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.