Laddar...
Juliauktion
Auktion 30/7 16.00.
Visning:
28/7 12-19
29/7 12-17
30/7 12-16
Lägsta föremålsnummer
290
Hübner, Jens, blandteknik, komposition, 50 x 70 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
291
Hübner, Jens, blandteknik, komposition, 50 x 70 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
292
Hübner, Jens, blandteknik, komposition, 50 x 70 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
293
Lorentzon, Waldemar, färglito, "Återkomsten", signerad Litografi särtryck, synlig pappersstorlek 40 x 30 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
294
Fruktknivar, 3 st, silver, gammalfransk modell, 1800-tal, 2 st med adliga ättens von Horn vapen, 1 stämplad Gustav Möllenborg 1837, 1 C G Hallber 1897, 1 stämplad Adolf Zethelius Stockholm 1825,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
295
Favart, Antoine Pierre Charles, tillskriven, kolorerad tuschteckning, porträtt av ung flicka, signerad Favart och daterad 1815(?), synlig pappersstorlek 20 x 14 cm, gulnad, smärre defekter
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
296
Vattenbuffelklocka, skuret trä, Indonesien, 1900-tal, l 49 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
297
Vattenbuffelklocka, skuret trä, Indonesien, 1900-tal, l 49 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
298
Gong-gong, metall, Indonesien, diameter 74 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
299
Dahl Jensen, Jens Peter för B&G, figurin, porslin, pekingese, modellnummer 1146, polykrom underglasyrdekor, längd 9 cm
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
300
Okänd konstnär för Royal Dux, figurin, akt, signerad Tjeckoslovakien, längd 19 cm
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
301
Westman, Marianne för Rörstrand, burkar, delvis med lock, 3 st, höjd 6-12 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
302
Wennerberg, Gunnar G:son för Gustavsberg, ytterkruka, porslin, Liljekonvalj, höjd 16 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
303
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda Artist Collection, vas, bemålat glas, "Ribbon", design 1997, signerad, h 27 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
304
Ahlefeldt-Laurvig, Mikael, egen hytta, Kinnared, skål, delvis iriserande glasmassa, signerad, dia 17 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
305
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, kanna, porslin, 1940-talets slut, sannolikt förstudie till "Blå Eld", handsignerad, h 20 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
306
Ljusstakar, 2 par snarlika, mässing, 1800-talets 2 hälft, höjd 22 respektive 22,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
307
Litografier, 2 st: Amerikanska Inbördeskriget; "Uniforms of the Confederate Army" ur "Harper's weekly" 17/8 1861 samt "Recruiting for the war, in the City Hall Park, New York"
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
308
Wärff, Göran för Kosta, glasservis, 30 delar, "Prince", design 1986, 9 rödvins- och 9 starkvins samt 8 selters- och 4 likörglas
SlutprisInga bud
Värdering800 - 900 SEK
309
Lund, Birgitta, Digital C-print, "In transit (Green ivy)", a tergo signerad, daterad 2005 och numrerad 1/8, 45 x 60
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
310
Okänd konstnär, 1800-tal, akvarell, pompejansk stil, svävande nymf, pappersstorlek 22 x 17 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
311
Wyld, James, karta, kopparstucken och handkolorerad, Sweden, Norway and Denmark, publicerad av John Thomson & Co, Edinburgh 1827, pappersstorlek 36 x 26 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
312
Sandercock, Henry Ardmore, tusch, omkring 1870, häst med jockey, signerad, även a tergo, pappersstorlek 15 x 23 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
313
Degorce, Georges-Léo, etsning, "Fez", ed Braun Paris 1923, signerad och numrerad 119/175, pappersstorlek 36 x 26 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
314
Jakobsson, Hans Agne, Åhus, golvlampor, 1 par, mässing, modell S-1871, etikettmärkt, höjd 123 cm, mindre färgrester
Slutpris4 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
315
Zarf, silver, osmanska riket, sekelskiftet 1900, graverad dekor av vapen, byggnad mm, invändigt förgylld, stämplad med Abdulhamids II tughra samt oidentifierad stämpel, h 4 cm, vikt 25 gram
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
316
Strösked, silver, Ryssland, 1800-talets 2 hälft, slät modell, stämplad kyrilliskt YK, kontrollörstämpel St Petersburg 1894, l 18 cm, vikt 50 gram
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
317
Spegel, förgyllt trä och pastellage, empire, 1800-talets 1 hälft, tympanonkrön, flankerande kolonetter, dekor av örn, egupticerande maskaroner mm, h 113 cm, senare bakstycke och glas
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
318
Okänd konstnär, 1800-talets slut, hinterglasmalerei med applikation framför oljemålning, kronhjort, total mått inklusive ram 107 x 55 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
319
Urna, porslin, Chelsea_Derby cirka 1769-84, dekor i guld och kobolt, röd signatur, h 18 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
320
Kaffe- och theservis, 4 delar, försilvrad metall, rokokostil, 1900-talets 1 hälft, dekor av rocailler mm, dekor av spegelmonogram under adlig krona, h 15 - 26 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
321
Silvermynt, Norge, 1 Speciedaler Christian 7 1777, Tönsberg
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
322
Silvermynt, 1 Riksdaler Gustav III 1781
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
323
Silvermynt, 1 Riksdaler Gustav III 1782
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
324
Silvermynt, Italien, 5 Lira Umberto I 1878
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
325
Isskål, glas med nysilvermontage, Rasmus Henrik Tvenstrup, Randers sekelskiftet 1900, dekor av stående man, stämplad, l 21 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
326
Okänd designer för Westbergs Tranås, soffbord, teak och ek, 1950-60-tal, del av etikett, l 170 cm
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
327
Okänd designer för Johansson Design, snurrstolar 4 st samt bord, kromad metall med röd konstläderklädsel, respektive rödlackerad skiva, bord h 72 cm, bord med smärre defekter samt repor
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
328
Strid, Hardy, tempera, "Stadsplan", signerad och daterad 1955, synlig pappersstorlek 57 x 39 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
329
Strid, Hardy, tempera, "Handspegel", signerad och daterad 1954, synlig pappersstorlek 56 x 39 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
330
Lundberg, Andreas, litografi, "Carpe diem", signerad och numrerad 20/90, synlig pappersstorlek 40 x 26 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
331
Hundhalsband, stål, England, 17-1800-tal, märkt RC Tudway Esq Wells Somer Set (Clement Tudway (1734-1815) var borgmästare i Wells och parlamentsledamot 1761-1815, ålderman i parlamentet från 1806,
Slutpris500 SEK
Värdering700 - 800 SEK
332
Parti mynt, medaljer mm i 3 album, delvis silver, hela världen, 1400-tal-
Slutpris13 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
333
Brakteat, Penning, Magnus Ladulås 1275-90
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
334
Lindberg, Stig för Gustavsberg Studio, skål, fajans, polykrom dekor, signerad med Studiohand, målarsignatur för Gofredo Ganini, etikettmärkt, längd 16 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
335
Bägare, silver, trumpetformad, slät modell, stämplad Erik Ramstedt Härnösand 1802, h 8 cm, vikt 25 gram
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
336
Biblioteksur, valnöt med mässingsinkrusteringar och -beslag, England George III-IV, urtavla signerad T Russell Lancaster (Thomas R, verksam 1811-32), , h 46 cm
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
337
Jonson, Sven, färglitografi, "Gryning", signerad och numrerad 70/300, synlig pappersstorlek 40 x 47 cm
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.