Auktion 30/7 16.00.

28/7 12-19

29/7 12-17

30/7 12-16

SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Sedlar, 4 st, Sverige 1800-tal; 2 Riksdaler 1857, 32 Skilling Banco 1858, 5 Riksdaler Riksmynt 1872 samt 5 Kronor 1886
Slutpris5 000 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Sedlar, 5 st, Sverige, 1800-tal; 14 Schilling Kopparmynt 1804, 12 Schilling Banco 1845, 16 Schilling Banco 1847, 10 Kronor 1878 samt assignation 20 Riksdaler Mikael von Törne Östersund 183-..
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Parti mynt i album, koppar och silver, Oskar I - Karl XV, bland annat 1 Riksdaler Specie, 4 Riksdaler Riksmynt 1856
Slutpris5 000 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Sedel, 100 kronor 1917, smärre hål
Slutpris1 400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Trofé, giraffskinn, fodrat, l 175 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Korn, Johan Philip, efter honom, 1700-tal, tuschlavering, romanticerande landskap med borg, vattenstämpel tre kronor, synlig pappersstorlek 28 x 38 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Zorn, Anders, efter honom, litografi efter etsning, "Sjöbloms Eka", synlig pappersstorlek 25 x 16 cm
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Gérome, Jean-Léon, efter honom, litografi, "Tête de fellah, vue de trois quarts", 1800-tal, synlig pappersstorlek 39 x 26 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd tysk (?) konstnär, 1800-talets 2 hälft, akvarell, porträtt av Muhammad Ali Pasha av Egypten, signerad I v. K. 14/5 1881, synlig pappersstorlek 50 x 38 cm
Slutpris2 800 SEK
Värdering3 000 - 2 800 SEK
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Manet, Édouard, efter honom, olja, sekelskiftet 1900, "Sur la Plage" - efter original från 1873 på Musée d' Orsay, 30 x 38 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd konstnär, 1900-tal, olja, komposition, 50 x 65 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Cylinderstop med lock, tenn, antaglige Tyskland, sekelskiftet 1800, oidentifierade stämplar, lock med initialer MZ och datering 1800, h 25 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Mycket stort parti litteratur om mat och dryck, 2 flyttlådor
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Artelius, Helge, akvarell, sagoillustration, signerad 23 x 18 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Krohn, Xan, olja, hamnen i Ragusa (Dubrovnik", signerad och daterad 1923, 46 x 55 cm
Slutpris28 000 SEK
Värdering9 000 - 10 000 SEK
Krohn, Xan, olja, porträtt av pojkscout, signerad, 64 x 50 cm
Slutpris9 500 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Krohn, Xan, olja, porträtt, signerad och daterad 1945, 39 x 34 cm
Slutpris5 500 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Scali, Raffaëllo, byst, patinerad gips, signerad, h 37 cm
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Kaftan, broderat siden (?), h 120 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bratt-Wijkander, Monica för Reijmyre, tillskriven, kanna, grön glasmassa, h 38 cm
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Aalto, Niina för IKEA, textil, 240 x 130 cm
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, 1900-talets mitt, trädgårdsbord, grålackerat smide, fällbart, h 70 cm, dia 60 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Theskedar, 3 st, silver, svensk, rund, stämplar Carl Neuendorff Karlskrona1841, vapenstämpel för adliga ätten Virgin, l 14 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, stolar, 2 + 2 st, Danmark, modern tillverkning,
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Slutpris1 100 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Sedlar, 2 st, 50 kronor 1916 respektive 100 kronor 1960
Slutpris1 900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Sedlar, 3 st, 5 kronor 1915, 1916 och 1917
Slutpris1 500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Sedlar, 4 st; 1 Riksdaler Riksmynt 1869, 2 st 10 Kronor 1912 samt 1 10 Kronor 1914
Slutpris1 100 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Parti antika mynt; Bysans, Grekland mm, någon senare kopia kan förekomma
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK