Auktion 30/7 16.00.

28/7 12-19

29/7 12-17

30/7 12-16

Silvermynt, 8 Skilling, Karl XIV Johan, Norge 1825, smärre repor
Slutpris1 500 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Silvermynt, 8 Skilling, Karl XIV Johan, Norge 1827
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Silvermynt, 12 Skilling, Oskar I, Norge 1846
Slutpris1 100 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Silvermynt, 12 Skilling, Oskar I, Norge 1855
Slutpris1 900 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Silvermynt, 12 Skilling, Karl XV, Norge 1865
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Silvermynt, 24 Skilling, Karl XIV Johan, Norge 1823
Slutpris4 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Silvermynt, 24 Skilling, Karl XIV Johan, Norge 1825
Slutpris6 500 SEK
Värdering3 600 - 4 000 SEK
Silvermynt, 24 Skilling, Karl XIV Johan, Norge 1830
Slutpris14 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Silvermynt, 24 Skilling, Karl XIV Johan, Norge 1836
Slutpris15 000 SEK
Värdering9 500 - 10 000 SEK
Silvermynt, 24 Skilling, Oskar I, Norge 1846
Slutpris900 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Silvermynt, 24 Skilling, Oskar I, Norge 1847, repor
Slutpris1 100 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Silvermynt, 24 Skilling, Karl XV, Norge 1865
Slutpris1 100 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Silvermynt, kroner, Håkon VII, Norge 1907, minne av unionsupplösningen 1905 med korslagda gevär
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering7 500 - 8 000 SEK
Andersson, Johannes för Trensums, soffa, grön, original ylleklädsel på stålben, "Capri" 1960-tal, längd 228 cm, stoppning torkad
Slutpris8 500 SEK
Värdering9 000 - 10 000 SEK
Andersson, Johannes för Trensums, soffa, grön, original ylleklädsel på stålben, "Capri" 1960-tal, plakettsignerad, längd 228 cm, stoppning torkad
Slutpris8 500 SEK
Värdering9 000 - 10 000 SEK
Andersson, Johannes för Trensums, tillskriven, soffbord, ek, välvda sidor, längd 174 cm, proveniens: inköpt tillsammans med föregående två soffor
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Parti koppar- och silvermynt, Norge, 1800-talets 1 hälft och mitt, mestadels Karl XIV Johan
Slutpris4 000 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Silvermynt, 11 st samt 1 kopparmynt, Norge, Oskar I och Karl XV
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Silvermynt, 9 st, Norge, Karl XIV Johan och Oskar I
Slutpris4 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Silvermynt, 6 st, Norge Oskar II, 1800-talets 2 hälft
Slutpris3 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Silvermynt, 5 st, 1 Krone, Norge Oskar II, 1879-92
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Slutpris8 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Huggare i balja, smide och horn med mässingsbeslag,"Endure",  Joseph Beal & Co Sheffield, 18-1900-tal, läderbalja med mässingsskoningar, total l 65 cm
Slutpris2 800 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Huggare, smide med träfäste och mässingbeslag, klingan från kortad huggare, så kallad Pandur, Österrike-Ungern, 1700-tal, graverad dekor devis "V(iva)t Pandur", fäste senare, l 59 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Silvermynt, 7 st, 50 öre, Norge Oskar II, 1875-91
Slutpris3 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Silvermynt, 9 st, 10 öre, Norge Oskar II, 1875-92
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Kopparmynt, 16 st, 1-5 öre, Norge Oskar II, 1875-91
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Kopparmynt, 16 st, 1-5 öre, Norge Oskar II, 1893-1907
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Silvermynt, 13 st, 10-25 öre, Norge Oskar II, 1894-1904
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Silvermynt, 16 st, 50 öre - 1 krone, Norge Oskar II, 1893-1902
Slutpris7 000 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Silvermynt, 10 Öre, 3 Skilling, Norge Oskar II, 1874
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Kopparmynt, 1 Öre, Norge Oskar II, 1885
Slutpris800 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Silvermynt, 10 Öre, Norge Oskar II, 1882
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Silvermynt, 10 Öre, Norge Oskar II, 1888
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Silvermynt, 50 Öre, 15 Skilling, Norge Oskar II, 1874
Slutpris6 500 SEK
Värdering2 600 - 2 800 SEK
Silvermynt, 50 Öre, Norge Oskar II, 1880
Slutpris6 500 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Silvermynt, 50 Öre, Norge Oskar II, 1893
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Silvermynt, 50 Öre, Norge Oskar II, 1904
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering19 000 - 20 000 SEK
Slutpris24 000 SEK
Värdering28 000 - 30 000 SEK