EN
Loading...
Augustiauktion
Söndag 25/8 kl 16.
Visning:
Fredag 23/8 12-19
Lördag 24/8 12-17
Auktionsdagen 12-16
Lowest lot number
98
Malek, Antonin, blandteknik, komposition, signerad och daterad 1970, synlig storlek 30 x 26 cm
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
99
Ordenstecken, 18 karat rödguld och emalj, Riddare 1 klassen av av Kungliga Nordstjärneorden, stämplad C F Carlman Stockholm1963, vikt exklusive band cirka 15 gram
Final bid6,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
100
Kåsa, silver, barock, 1600-tal, stiliserad akantusgravyr, genombruten hänkel, tumgrepp med Medusahuvud, l 15,5 cm, vikt 129 gram
Final bid8,500 SEK
Est9,000 - 10,000 SEK
101
Jacobsen, Cort, olja, begravningståg, signerad och daterad 1947, 32 x 22 cm
Final bid800 SEK
Est400 - 500 SEK
102
Jacobsen, Cort, olja, flanerande nunnor, signerad, 23 x 17 cm
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
103
Teleskopkikare, läderklädd mässing, 1800-tal, total l 101 cm
Final bidNo bids
Est1,800 - 1,900 SEK
104
Engman, Kjell för Kosta Boda limited edition, skulptur, glas, signerad och numrerad 605/700, höjd inkl sockel 28 cm
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
105
Strid, Hardy, tempera, "Grönt rum", signerad och daterad 1954, 50 x 59 cm, a tergo ouevreetikett
Final bidNo bids
Est1,900 - 2,000 SEK
106
Okänd designer för Gense, kanna med issil, samt istång, rostfritt samt rotting, kanna höjd 23 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
107
Okänd designer, fåtölj, krom med svart läderklädsel, modell liknande Le Corbusiers LC3, framstår i närmast nyskick
Final bidNo bids
Est2,400 - 2,600 SEK
108
Sjögren, Christer för Lindshammar, skulpturer, 2 st, glas, 1 signerad, höjd 12-25 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
109
Ehrner, Anna för Kosta Boda, vaser, 2 st, grön glasmassa, höjd 29 - 33 cm
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
110
Sadolin, Ebbe & Jespersen, Svend för B&G, figurin, porslin, Idas blomster, modellnummer 2298, polykrom underglasyrdekor, h 15 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
111
Höglund, Erik, skål samt vas, glas, signerade, diameter 14 - 18 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
112
Gate, Simon för Orrefors, skål, glas, "Tusen fönster" samt Cyrén Gunnar, för Orrefors, vas, "Sofiero", höjd 10 - 19 cm
Final bid300 SEK
Est40 - 500 SEK
113
Skål, flintgods, Hododa, Gold Satsuma, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, dekor av 1000 faces of the imoortals, delvis i relief, signerad, 25 cm
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
114
Le Breton, Louis, litografi, handkolorerad, "La 1ère Division de la Flotte Anglaise de la Baltique partant de Spithead. Mars 1854", synlig pappersstorlek 50 x 72 cm, slaget vid Bomarsund på Åland
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,600 SEK
115
Cyrén, Gunnar för Gense, fiskbestick, rostfritt stål, 18 + 18 st, "Nobel", design till Nobelprisets 90-årsjubileum 1991, i originalförpackning, framstår som oanvända
Final bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
116
Tantalusinredning, glas, 1800-tal, bestående av 3 karaffer med propp samt 12 starkvinsglas, förgylld dekor, karaffer h 20 - 22 cm
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
117
Höglund, Erik för Boda Smide, takkrona till 6 ljus, svartlackerat smide med brunt och klart glas, h 40 cm (125 cm inklusive 5 stänger)
Final bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
118
Armstolar, 4 st, ljus björk, biedermeier, 1800-talets 1 hälft
Final bid1,200 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
119
Ljusstakar, 1 par, tenn, antagligen Tyskland, 1800-tal, h 18 cm, något skeva
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
120
Parti bijouterier, fickur mm, delvis silver
Final bid4,400 SEK
Est400 - 500 SEK
121
Lockask, så kallad Pandan, Bidriware (silverinläggningar i koppar/zinklegering, Bidar, Indien, 18-1900-tal, dia 55 mm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
122
Karaffer med propp, 1 par, glas, 1900-talets 1 hälft, total h 31 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
123
Waddell, Theodore för Cassina, matbord, kromat stål och vajer med rund glasskiva, modell 714, dia 135 cm, h 71 cm, smärre nagg
Final bidNo bids
Est5,500 - 6,000 SEK
124
Volther, Poul M för Erik Jörgensen Möbelfabrik, Svendborg, snurrfåtölj, borstat stål med svart läderklädsel, "Corona EJ-5", h 95 cm
Final bid11,000 SEK
Est11,000 - 12,000 SEK
125
Volther, Poul M för Erik Jörgensen Möbelfabrik, Svendborg, snurrfåtölj, borstat stål med svart läderklädsel, "Corona EJ-5", h 95 cm
Final bid10,000 SEK
Est11,000 - 12,000 SEK
126
Matta, semiantik Bochara, 300 x 240 cm
Final bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
127
Takkrona till 6 ljus, mässing, barockstil, sekelskiftet 1900, h 36 cm (116 cm inklusive stång)
Final bidNo bids
Est1,600 - 1,700 SEK
128
Costa, Franco, färgserigraferad poster, "Get inside at the mark" Americas Cup 1987, signerad, synlig pappersstorlek 60 x 80 cm
Final bidNo bids
Est1,300 - 1,400 SEK
129
Okänd konstnär, katalansk skola, 1900-talets mitt, Barcelonas hamn, osignerad, 57 x 67 cm, a tergo oljeskiss
Final bidNo bids
Est1,300 - 1,400 SEK
130
Matta, old Pakistan, Ghommönstrad, 300 x 195 cm
Final bidNo bids
Est1,500 - 1,600 SEK
131
Kaminur, svart marmor, sekelskiftet 1900, längd 40 cm, gavel med skada
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
132
Okänd designer för Royal Copenhagen, kaffekoppar 48 st samt underfat 10 st, porslin
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
133
Taklampa, bronserad metall med 5 alabasterskärmar och glashängen, art-déco, 1920-tal, höjd 43 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
134
Religiös textil, brodyr på sammet, koptisk (?), daterad 1878, höjd 45 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
135
Okänd fransk (?) konstnär, olja, "La Corniche Marseille", signerad Max och daterad 10/3 1921, 50 x 54 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
136
Nylander, Ingrid, olja, amaryllis, signerad och daterad -43, 74 x 56 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
137
Leandersson, Anna, egen verkstad, Långås, servisdelar, stengods, bland annat 8 thekoppar och 7 assietter, dekor i svart och guld, signerade
Final bidNo bids
Est1,300 - 1,400 SEK
138
Vippbord, bemålat trä, barock, 1700-talets 1 kvartal, balusterstam på tredelad fot, oval skiva med dekor av blomsterurna, längd 96 cm, renoverat
Final bid1,200 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
139
Berkes, Antal, olja, vintergata i Budapest, signerad, 25 x 39 cm
Final bid1,600 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
140
Matta, semiantik Ersari, 325 x 240 cm
Final bid1,200 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
141
Warhol, Andy, efter, "Golden Marilyn 11.44", ed Sunday B Morning, numrerad 257/2000, pappersstorlek 91 x 91 cm, a tergo certifikat
Final bid1,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
142
Donkey Kong, Nintendo collectibles merchAndise by Bensussen Deutch & Associates Inc, i originalförpackning, höjd 35 cm, fungerar vid test
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
143
Paradis, Moa för Paradisverkstaden, Öland, skål/ljusstake, glaserat stengods, dekor av orange fält, signerad samt etikettmärkt, diameter 15 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
144
Isabey, Jean Baptiste, efter, porslinsmålning, drottning Hortense av Holland med sonen, senare Napoleon III, a tergo daterad 1944, 19 x 16 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
145
Qvistgaard, Jens Harald för Dansk Designs, miniatyrljusstakar, 1 par, svart gjutjärn, diameter 11 cm, i originalförpackning
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
CONTACT US
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. +46(0)35-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Opening hours 14-17 on business days
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.