Söndag 25/8 kl 16.

Fredag 23/8 12-19

Lördag 24/8 12-17

Auktionsdagen 12-16

Est3,200 - 3,400 SEK
Ordenstecken, 18 karat rödguld och emalj, Riddare 1 klassen av av Kungliga Nordstjärneorden, stämplad C F Carlman Stockholm1963, vikt exklusive band cirka 15 gram
Final bid6,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Kåsa, silver, barock, 1600-tal, stiliserad akantusgravyr, genombruten hänkel, tumgrepp med Medusahuvud, l 15,5 cm, vikt 129 gram
Final bid8,500 SEK
Est9,000 - 10,000 SEK
Jacobsen, Cort, olja, begravningståg, signerad och daterad 1947, 32 x 22 cm
Final bid800 SEK
Est400 - 500 SEK
Jacobsen, Cort, olja, flanerande nunnor, signerad, 23 x 17 cm
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
Est1,800 - 1,900 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Est400 - 500 SEK
Est2,400 - 2,600 SEK
Est400 - 500 SEK
Ehrner, Anna för Kosta Boda, vaser, 2 st, grön glasmassa, höjd 29 - 33 cm
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Gate, Simon för Orrefors, skål, glas, "Tusen fönster" samt Cyrén Gunnar, för Orrefors, vas, "Sofiero", höjd 10 - 19 cm
Final bid300 SEK
Est40 - 500 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Est1,700 - 1,600 SEK
Final bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Final bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Armstolar, 4 st, ljus björk, biedermeier, 1800-talets 1 hälft
Final bid1,200 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Ljusstakar, 1 par, tenn, antagligen Tyskland, 1800-tal, h 18 cm, något skeva
Est300 - 400 SEK
Parti bijouterier, fickur mm, delvis silver
Final bid4,400 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Karaffer med propp, 1 par, glas, 1900-talets 1 hälft, total h 31 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Volther, Poul M för Erik Jörgensen Möbelfabrik, Svendborg, snurrfåtölj, borstat stål med svart läderklädsel, "Corona EJ-5", h 95 cm
Final bid11,000 SEK
Est11,000 - 12,000 SEK
Final bid10,000 SEK
Est11,000 - 12,000 SEK
Matta, semiantik Bochara, 300 x 240 cm
Final bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Est1,600 - 1,700 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Matta, old Pakistan, Ghommönstrad, 300 x 195 cm
Est1,500 - 1,600 SEK
Kaminur, svart marmor, sekelskiftet 1900, längd 40 cm, gavel med skada
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est600 - 700 SEK
Taklampa, bronserad metall med 5 alabasterskärmar och glashängen, art-déco, 1920-tal, höjd 43 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Religiös textil, brodyr på sammet, koptisk (?), daterad 1878, höjd 45 cm
Est400 - 500 SEK
Okänd fransk (?) konstnär, olja, "La Corniche Marseille", signerad Max och daterad 10/3 1921, 50 x 54 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Nylander, Ingrid, olja, amaryllis, signerad och daterad -43, 74 x 56 cm
Est400 - 500 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Final bid1,200 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Final bid1,600 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Matta, semiantik Ersari, 325 x 240 cm
Final bid1,200 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Final bid1,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Est400 - 500 SEK
Paradis, Moa för Paradisverkstaden, Öland, skål/ljusstake, glaserat stengods, dekor av orange fält, signerad samt etikettmärkt, diameter 15 cm
Est300 - 400 SEK
Est600 - 700 SEK
Est400 - 500 SEK