Söndag 25/8 kl 16.

Fredag 23/8 12-19

Lördag 24/8 12-17

Auktionsdagen 12-16

Okänd designer för Gustavsberg, skålfat, majolika, sekelskiftet 1900, dekor av kalkon med ungar, längd 36 cm
Est500 - 600 SEK
Pastamaskin med tillbehör, Marcato
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Parti julföremål, 3 delar, tomtar, 1 par lergods samt jätteljusstake, höjd 23 - 25 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Matta, rya, maskinvävd, möjligen Kasthall, 160 x 90 cm
Est400 - 500 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Matta, semiantik Ersari, 330 x 255 cm
Final bid1,200 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Final bid1,600 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Smith, Hans Ludvig, olja, hedlandskap, signerad, 34 x 58 cm
Final bid1,800 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est400 - 500 SEK
Stegpall, sk elefantfot, gullackerad metall, diameter 42 cm
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Paraplyställ, Lombard, England, mässing, höjd 48 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Skeppsbarometer respektive skeppsur , mässing, Schatz, diameter 18 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Vattentunna, koppar med smideshandtag, 1900-talets början, diameter 44 cm
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
Parti mynt, silver, total vikt 175 gram
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Linder, Sven, olja, "Västkust-strand", signerad, 30 x 42 cm
Est400 - 500 SEK
Qvarsebo, Michael, offset, komposition med slända, signerad, daterad 1976 och numrerad  65/200, synlig pappersstorlek 60 x 80 cm
Est400 - 500 SEK
Frisk, Thomas, färgserigrafi, komposition med husfasad, signerad och numrerad PT II/III, synlig pappersstorlek 56 x 40 cm
Est300 - 400 SEK
Minnesmedalj, 999/1000 silver, Vilhelm Moberg, vikt 170 gr
Final bid1,000 SEK
Est800 - 900 SEK
Byrå, mahogny med mässingsdetaljer, så kallad Ship´s eller Campaign Furniture, 1900-talets 2 hälft, 4 lådor, längd 56 cm
Final bid900 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Stegpall, krom med blå melaminplattor, AWAB, 1950-60-tal, etikettsignerad, h 59 cm, nagg
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Stegpall, krom med blå melaminplattor, AWAB, 1950-60-tal, etikettsignerad, h 59 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Stegpall, krom med melaminplattor, dessa rödmålade, AWAB, 1950-60-tal, h 59 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Est500 - 600 SEK
Est400 - 500 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Final bid1,400 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Skåp, valnöt, nyrenässans, sekelskiftet 1900, höjd 156 cm
Est1,300 - 1,400 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Skulpturer, 2 st, patinerad brons, kopia efter The flying horse of Gansu respektive gående häst, l 8 respektive 21 cm
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Skulptur, grönpatinerad brons, kopia efter en av de så kallade Byzantinska hästarna i Venedig, h 31 cm, originalen togs som krigsbyte under 4 korståget
Final bid6,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Est400 - 500 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est600 - 700 SEK
Skulptur, skuret trä, antagligen Västafrika, 1900-talets 2 hälft, lejonjakt, h 38 cm
Est400 - 500 SEK
Est700 - 800 SEK
Assietter, 12 st, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, dia 16 cm
Est900 - 1,000 SEK