EN
Loading...
Augustiauktion
Söndag 25/8 kl 16.
Visning:
Fredag 23/8 12-19
Lördag 24/8 12-17
Auktionsdagen 12-16
Lowest lot number
146
Okänd designer för Gustavsberg, skålfat, majolika, sekelskiftet 1900, dekor av kalkon med ungar, längd 36 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
147
Pastamaskin med tillbehör, Marcato
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
148
Parti julföremål, 3 delar, tomtar, 1 par lergods samt jätteljusstake, höjd 23 - 25 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
149
Karlby, Bernt för Lyfa, taklampa, mässing med vit glaskupa, "Kina-pendeln", 1950-60-tal, h 35 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
150
Karlby, Bernt för Lyfa, taklampa, mässing med vit glaskupa, "Kina-pendeln", 1950-60-tal, h 35 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
151
Matta, rya, maskinvävd, möjligen Kasthall, 160 x 90 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
152
Matta, rya, maskinvävd, möjligen Kasthall, 160 x 90 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
153
Okänd designer för Hjort Knudsen, snurrfåtölj, svart läderklädsel på kromad fot, etikettmärkt
Final bidNo bids
Est1,300 - 1,400 SEK
154
Matta, semiantik Ersari, 330 x 255 cm
Final bid1,200 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
155
Okänd designer, (Börge Mogensen?), 1950-60-tal, dokumentkassett, teak, 3 lådor, längd 42 cm
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
156
Glasservis, 48 delar, Newport, Manhattan Collection, Italien, modern tillverkning, 12 vardera av champagne-, vin-, grogg- och selters/whiskyglas
Final bid1,600 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
157
Smith, Hans Ludvig, olja, hedlandskap, signerad, 34 x 58 cm
Final bid1,800 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
158
Avlastningsbord, valnöt, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, h 75 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
159
Stegpall, sk elefantfot, gullackerad metall, diameter 42 cm
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
160
Paraplyställ, Lombard, England, mässing, höjd 48 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
161
Skeppsbarometer respektive skeppsur , mässing, Schatz, diameter 18 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
162
Vattentunna, koppar med smideshandtag, 1900-talets början, diameter 44 cm
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
163
Parti mynt, silver, total vikt 175 gram
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
164
Arman, Fernandez, färglitografi, komposition med fiol och penslar, signerad och numrerad 12/75, synlig pappersstorlek 80 x 58 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
165
Landberg, Nils för Orrefors, glasservis, 31 delar, Prelude, design 1957, 9 röd- samt 11 vardera av vit- och starkvins/snapsglas
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
166
Resegarderob/koffert, AB John A Gahm, Göteborg, 1900-talets början, höjd 107 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
167
Golvur, avlutad fur, 1700-talets 1 hälft, så kallat Stiernsundsur, urtava signerat Anders Polhammar No 417 samt med devis "Sic Volvitur Aetas", höjd 229 cm
Final bidNo bids
Est1,300 - 1,400 SEK
168
Okänd designer för Strömbergshyttan, skål, glas, graalteknik, dekor i rosa och blått, signerad, diameter 23 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
169
Linder, Sven, olja, "Västkust-strand", signerad, 30 x 42 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
170
Qvarsebo, Michael, offset, komposition med slända, signerad, daterad 1976 och numrerad 65/200, synlig pappersstorlek 60 x 80 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
171
Frisk, Thomas, färgserigrafi, komposition med husfasad, signerad och numrerad PT II/III, synlig pappersstorlek 56 x 40 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
172
Minnesmedalj, 999/1000 silver, Vilhelm Moberg, vikt 170 gr
Final bid1,000 SEK
Est800 - 900 SEK
173
Byrå, mahogny med mässingsdetaljer, så kallad Ship´s eller Campaign Furniture, 1900-talets 2 hälft, 4 lådor, längd 56 cm
Final bid900 SEK
Est400 - 500 SEK
174
Nattygsbord, mahogny med mässingsdetaljer, så kallad Ship´s eller Campaign Furniture, 1900-talets 2 hälft, 2 lådor, längd 49 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
175
Stegpall, krom med blå melaminplattor, AWAB, 1950-60-tal, etikettsignerad, h 59 cm, nagg
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
176
Stegpall, krom med blå melaminplattor, AWAB, 1950-60-tal, etikettsignerad, h 59 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
177
Stegpall, krom med melaminplattor, dessa rödmålade, AWAB, 1950-60-tal, h 59 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
178
Barstolar, 4 st, bonad bok, mässing och sits i konstläder, 1960-70-tal, höjd 78 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
179
Spegel, mahogny med mässingsdetaljer, så kallad Ship´s eller Campaign Furniture, 1900-talets 2 hälft, höjd 136 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
180
Slagbord, valnöt, 1700-tal, svarvade ben, dubbla lådor i sarg, skiva totalt 110 x 107 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
181
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, vas/flaska, blåtonat glas, Satellite, dekor av metallfält mot fond av polykroma invälsningar, h 40 (!) cm
Final bidNo bids
Est1,300 - 1,400 SEK
182
Höglund, Erik för Boda Smide, ljusstakar, 1 par, svärtat smide med blått- och klarglas, stämpelsignerade, h 21 cm
Final bid1,400 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
183
Skåp, valnöt, nyrenässans, sekelskiftet 1900, höjd 156 cm
Final bidNo bids
Est1,300 - 1,400 SEK
184
Okänd designer för Gnosjö konstsmide, vägglampor, 3 st, röd- och vitlackerad metall, "Cyklop typ 1900", 1960-tal, justerbara luckor i svart och vit plast, 20 x 20 cm, 1 tryckkontakt defekt
Final bidNo bids
Est1,300 - 1,400 SEK
185
Skulpturer, 2 st, patinerad brons, kopia efter The flying horse of Gansu respektive gående häst, l 8 respektive 21 cm
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
186
Skulptur, grönpatinerad brons, kopia efter en av de så kallade Byzantinska hästarna i Venedig, h 31 cm, originalen togs som krigsbyte under 4 korståget
Final bid6,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
187
Pall, skuret trä, möjligen Kenya, 1900-tal, lagning med bleckplåt, h 28 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
188
Figurin/fetisch, så kallad Maternity Figure, skuret trä, antagligen Senufo, Elfenbenskusten, 1900-tal, sittande kvinna med lös huvudprydnad, h 51 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
189
Figurin/fetisch, så kallad Maternity Figure, skuret trä, antagligen Baulé, Elfenbenskusten, 1900-tal, stående kvinna, h 50 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
190
Skulptur, skuret trä, antagligen Västafrika, 1900-tal, i form av stående kvinna, h 39 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
191
Skulptur, skuret trä, antagligen Västafrika, 1900-talets 2 hälft, lejonjakt, h 38 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
192
Snedklaffsekretär med vitrinöverdel, bemålat trä, barock, 16-1700-tal, 3-delad, 4 lådor, skrivklaff samt vitrindörrar, kulfötter, total h 191 cm, senare bemålning
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
193
Assietter, 12 st, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, dia 16 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
CONTACT US
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. +46(0)35-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Opening hours 14-17 on business days
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.