Söndag 25/8 kl 16.
Fredag 23/8 12-19
Lördag 24/8 12-17
Auktionsdagen 12-16
Lowest lot number
Est300 - 400 SEK
Est400 - 500 SEK
Ljusstakar, 1 par, kromad mässing, Hedlund & Co Eskilstuna, sekelskiftet 1900, h 23 cm
Final bid500 SEK
Est300 - 400 SEK
Tvättservis, 4 delar, flintgods, Göteborg, 1900-talets början; tvättfat, handkanna samt 2 tvålaskar, fat dia 35 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est700 - 800 SEK
Est700 - 800 SEK
Est700 - 800 SEK
Est700 - 800 SEK
Est700 - 800 SEK
Est700 - 800 SEK
Palsby, Ole för Eva Trio, formar, 2 st (1 saknas), porslin, l 29 respektive 36 cm, oanvända i originalförpackning
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Duk samt 8 servietter, Georg Jensen Damask, duk 230 x 160 cm
Est400 - 500 SEK
Johansson, Jan för Orrefors, skål, kristall, "Marin", signerad, l 21 cm
Est400 - 500 SEK
Ostkupa med underfat, glas, 1900-talets 1 hälft, fat dia 26 cm
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Kaffeservisdelar, porslin, B&G Julros, blå underglasyrdekor
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Soppslev, nysilver, Mappin & Webb, 1900-talets 1 hälft, Kings´Pattern, l 35 cm
Est300 - 400 SEK
Öman, Martin, egen smedja, halslänk samt örhänge, silver, stämplade Halmstad 1972, halslänk l 40 cm
Est1,100 - 1,200 SEK
Est700 - 800 SEK
Est700 - 800 SEK
Est500 - 600 SEK
Est700 - 800 SEK
Est500 - 600 SEK
Sarpaneva, Timo för Iittala, ljusstakar, 4 st, gjutet glas, Festivo, design 1966, signerade, höjd 8 - 30 cm
Final bid1,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Parti glas, iittala, bland annat karaff Tapio Wirkkala "Niva", samt olympisk ljusstake
Final bid200 SEK
Est500 - 400 SEK
Wirkkala, Tapio för iittala, whiskyglas 12 st samt ölglas 11 st, Pallas, design 1983, i originalförpackningar
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Oljerock, Barbour Border, stpl C42
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Oljetunnelock, plåt, bemålad text "Gulf", dia 60 cm, bucklor, medföljer reklamskylt, offset modern tillverkning
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Matta, old Turkmen (?), 180 x 95 cm
Est400 - 500 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Askfat, metall, sekelskiftet 1900, ekivok (dubbelsidig) dekor av kvinna, l 15 cm
Est300 - 400 SEK
Kaminur, flintgods, 1900-talets början, h 44 cm
Est300 - 400 SEK
Okänd designer för GEMI, bordslampa, rödlackerad metall, 1950-60-tal, modell 600/5
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK