Loading...

Augustiauktion

Söndag 25/8 kl 16.

Visning:

Fredag 23/8 12-19

Lördag 24/8 12-17

Auktionsdagen 12-16

Augustiauktion
Closed
Pensi, Jorge för AKABA, armstolar, 4 st, pulverlackerat stål med blå klädsel, "Gorka", gjuten signatur
434
Pensi, Jorge för AKABA, armstolar, 4 st, pulverlackerat stål med blå klädsel, "Gorka", gjuten signatur
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Miniatyrkontorsljusstake, 1800-tal, h 7 cm
435
Miniatyrkontorsljusstake, 1800-tal, h 7 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Svipdag, Elin, olja, "Amaryllis", signerad och daterad -47, 61 x 46 cm
436
Svipdag, Elin, olja, "Amaryllis", signerad och daterad -47, 61 x 46 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd designer, vinställ för 6 flaskor, metall, höjd 90 cm
437
Okänd designer, vinställ för 6 flaskor, metall, höjd 90 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Tunnor med lock/pallar, 1 par, bemålat och förgyllt trä, Kina, höjd 38 - 42 cm, skador
438
Tunnor med lock/pallar, 1 par, bemålat och förgyllt trä, Kina, höjd 38 - 42 cm, skador
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd konstnär, antagligen USA, sekelskiftet 1800, sidenbroderi, "Memento Mori", föreställande kvinna vid monument,
439
Okänd konstnär, antagligen USA, sekelskiftet 1800, sidenbroderi, "Memento Mori", föreställande kvinna vid monument,
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Odlingstält, Silverbox, oöppnat i originalförpackning
440
Odlingstält, Silverbox, oöppnat i originalförpackning
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Parti EP/singlar, ca 100 st, bl a Gärdestad, Monkees, Orbison, Steele mm
441
Parti EP/singlar, ca 100 st, bl a Gärdestad, Monkees, Orbison, Steele mm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Naliwajko, Jan, färglitografi, "Fågelkvinna", signerad och numrerad 223/360, synlig pappersstorlek 70 x 60 cm
442
Naliwajko, Jan, färglitografi, "Fågelkvinna", signerad och numrerad 223/360, synlig pappersstorlek 70 x 60 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Kaffeservis nysilver, kanna höjd 30 cm
443
Kaffeservis nysilver, kanna höjd 30 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Öhman, Martin, egen verkstad, ljusstakar, 1 par sterlingsilver, kulhamrad modell, stämplade Halmstad 1977, diameter 6 cm, vikt 105 gram
444
Öhman, Martin, egen verkstad, ljusstakar, 1 par sterlingsilver, kulhamrad modell, stämplade Halmstad 1977, diameter 6 cm, vikt 105 gram
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Vallien, Bertil för Boda, whiskyglas/tumblers, 11 st, glas, "Ballad", design 1975, h 8,5 cm
445
Vallien, Bertil för Boda, whiskyglas/tumblers, 11 st, glas, "Ballad", design 1975, h 8,5 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Filbunksskålar, 12 st, munblåst glas, diameter 14-17 cm
446
Filbunksskålar, 12 st, munblåst glas, diameter 14-17 cm
Final bid1,600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Filbunksskålar, 11 st, munblåst glas, diameter 14-16 cm
447
Filbunksskålar, 11 st, munblåst glas, diameter 14-16 cm
Final bid1,500 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, byrå, teak, 6 lådor, h 121, b 90 cm
448
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, byrå, teak, 6 lådor, h 121, b 90 cm
Final bid1,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Grill, svartlackerad metall, Danroaster, "Professional Pigroaster", l 150 cm, bruksslitage
449
Grill, svartlackerad metall, Danroaster, "Professional Pigroaster", l 150 cm, bruksslitage
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Matservis, cirka 70 delar, B&G "Empire", bland annat terrin med lock, 12 mat- och 8 djupa tallrikar samt 15 assietter
450
Matservis, cirka 70 delar, B&G "Empire", bland annat terrin med lock, 12 mat- och 8 djupa tallrikar samt 15 assietter
Final bidNo bids
Est5,500 - 6,000 SEK
Closed
Okänd ungersk (?) konstnär, olja, sittande akt, otydligt signerad, 65 x 50 cm
451
Okänd ungersk (?) konstnär, olja, sittande akt, otydligt signerad, 65 x 50 cm
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
Closed
Corneille (egentligen Guillaume Cornelis van Beverloo), akvatint, "Couple de l'étè" 1986, ed GKM, synlig pappersstorlek 34 x 29 cm
452
Corneille (egentligen Guillaume Cornelis van Beverloo), akvatint, "Couple de l'étè" 1986, ed GKM, synlig pappersstorlek 34 x 29 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Matta, old/semiantik Kashgai, 155 x 115 cm
453
Matta, old/semiantik Kashgai, 155 x 115 cm
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
Closed
Okänd konstnär, olja, klippkust, Bornholm, signerad Bille? och daterad 1861, 30 x 48 cm, smärre repor
454
Okänd konstnär, olja, klippkust, Bornholm, signerad Bille? och daterad 1861, 30 x 48 cm, smärre repor
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Ytterfoder, flintgods, "Roman", 1900-talets början, h
455
Ytterfoder, flintgods, "Roman", 1900-talets början, h
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Matta, semiantik Teke (?), 105 x 75 cm
456
Matta, semiantik Teke (?), 105 x 75 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Du Mats (Mats Bengtsson), olja, havsmotiv med fåglar, signerad och daterad 98, 39 x 39 cm
457
Du Mats (Mats Bengtsson), olja, havsmotiv med fåglar, signerad och daterad 98, 39 x 39 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Du Mats (Mats Bengtsson), olja, motiv med planet, signerad och daterad -90, 60 x 45 cm
458
Du Mats (Mats Bengtsson), olja, motiv med planet, signerad och daterad -90, 60 x 45 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Matta, semiantik persisk, 190 x 100 cm
459
Matta, semiantik persisk, 190 x 100 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd konstnär, skulptur/relief, blå och klar glasmassa, otydligt signerad och daterad -02
460
Okänd konstnär, skulptur/relief, blå och klar glasmassa, otydligt signerad och daterad -02
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer för Sovet, Italien, spegel, metall och glas, dekor i svart, 200 x 85 cm, smärre nagg
461
Okänd designer för Sovet, Italien, spegel, metall och glas, dekor i svart, 200 x 85 cm, smärre nagg
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Okänd designer för Sovet, Italien, spegel, metall och glas, dekor i rött, 120 x 65 cm
462
Okänd designer för Sovet, Italien, spegel, metall och glas, dekor i rött, 120 x 65 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Okänd designer för Byarums Bruk, Vaggeryd, 4 stolar samt bord, gjutjärn och bemålat trä, etikettsignerade, bord längd 120 cm
463
Okänd designer för Byarums Bruk, Vaggeryd, 4 stolar samt bord, gjutjärn och bemålat trä, etikettsignerade, bord längd 120 cm
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
Closed
Hoff, Paul m.fl för Kosta, skulpturer, 6 st, olikfärgad glasmassa, utrotningshotade djur, skapad till förmån för WWF, medf 3 st med nagg
464
Hoff, Paul m.fl för Kosta, skulpturer, 6 st, olikfärgad glasmassa, utrotningshotade djur, skapad till förmån för WWF, medf 3 st med nagg
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Schackbräde med pjäser, onyx, bräde 34 x 34 cm
465
Schackbräde med pjäser, onyx, bräde 34 x 34 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Matta, old Persisk (?) med bönenisch, 130 x 80 cm
466
Matta, old Persisk (?) med bönenisch, 130 x 80 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd designer, skål på fot, med hänklar, nysilver, Danmark, längd 28 cm
467
Okänd designer, skål på fot, med hänklar, nysilver, Danmark, längd 28 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Matta, old Pakistan, 155 x 100 cm, senare fransar
468
Matta, old Pakistan, 155 x 100 cm, senare fransar
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Matta, old/semiantik persisk, 205 x 105 cm, senare fransar
469
Matta, old/semiantik persisk, 205 x 105 cm, senare fransar
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Damsekretär, valnöt, rokokostil, 1900-talets mitt, läderklädd skiva, bredd 66 cm
470
Damsekretär, valnöt, rokokostil, 1900-talets mitt, läderklädd skiva, bredd 66 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Kompressor, Toolex, 24 l, 2 hk, 8 bar, i (skadad) originalförpackning, förefaller oanvänd
471
Kompressor, Toolex, 24 l, 2 hk, 8 bar, i (skadad) originalförpackning, förefaller oanvänd
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Kompressor, Monzun, 1,5 hk,
472
Kompressor, Monzun, 1,5 hk,
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Kompressor, Polaris MK 282 M, 2.5 hk, 10 bar
473
Kompressor, Polaris MK 282 M, 2.5 hk, 10 bar
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Kamasa, Tadeusz, olja, stadsmotiv, signerad, 38 x 46 cm
474
Kamasa, Tadeusz, olja, stadsmotiv, signerad, 38 x 46 cm
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Backman, Lotta, litografi, komposition med leksakståg, signerad och numrerad 155/270, synlig pappersstorlek 53 x 26 cm
475
Backman, Lotta, litografi, komposition med leksakståg, signerad och numrerad 155/270, synlig pappersstorlek 53 x 26 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Parti miniatyrljusstakar, 5 st bl.a Qvistgaard, Jens Harald för Dansk Designs
476
Parti miniatyrljusstakar, 5 st bl.a Qvistgaard, Jens Harald för Dansk Designs
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Handväska, svart läder med mässingsdetaljer, Chloé Paddington Leather, l cirka 40 cm
477
Handväska, svart läder med mässingsdetaljer, Chloé Paddington Leather, l cirka 40 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Handväska, grönt siden och krokodilpräglat läder, Bottega Veneta "Knot Bag", l 17 cm
478
Handväska, grönt siden och krokodilpräglat läder, Bottega Veneta "Knot Bag", l 17 cm
Final bidNo bids
Est4,200 - 4,400 SEK
Closed
Handväska, violett läder med nitar, Valentino Garavani, "Rockstud Wristlet Clutch", l 28 cm
479
Handväska, violett läder med nitar, Valentino Garavani, "Rockstud Wristlet Clutch", l 28 cm
Final bidNo bids
Est4,200 - 4,400 SEK
Closed
Petersen, Hans Meyer, litografi, komposition, signerad och numrerad 66/150, daterad -95, synlig pappersstorlek 60 x 80 cm
480
Petersen, Hans Meyer, litografi, komposition, signerad och numrerad 66/150, daterad -95, synlig pappersstorlek 60 x 80 cm
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Parti porslin, 3 delar, Royal Copenhagen, musselmalet hel- och halvblonde
481
Parti porslin, 3 delar, Royal Copenhagen, musselmalet hel- och halvblonde
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.