Söndag 25/8 kl 16.

Fredag 23/8 12-19

Lördag 24/8 12-17

Auktionsdagen 12-16

Toikka, Oiva för Nuutajärvi Notsjö, kakfat, pressglas, "Kastehelmi", design 1964, etikettmärkt, h 26 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer, snurrstol,
Okänd designer, snurrstol,
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Skrivbord, idegran med mässingsbeslag och läderklädd skiva, 1900-talets 2 hälft, längd 124 cm
Final bid800 SEK
Est500 - 600 SEK
Hängen med kedjor, 2 st, silver, stämplade Kultaseppa Salovaara, Åbo respektive Juuls Kautokeino, dia 3 respektive 4,5 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
4 delar smycken; silver, brons samt emalj
Est400 - 500 SEK
Reciever, Yamaha RX V661 samt högtalare Proson, 1 par dessa höjd 113 cm
Est900 - 1,000 SEK
Sadel, Kiefer
Sadel, Kiefer
Est700 - 800 SEK
Est700 - 800 SEK
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Est700 - 800 SEK
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Malin", ur serien Larsons ungar från 1962, handsignerad och etikettmärkt, h 18 cm
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Vallien, Bertil för Boda Åfors, lockask, glas, ur "Blå serien" från 1965, etikettmärkt, h 18 cm
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer, hänge med kedja, sterlingsilver med pärla, signerad "b.", h 45 mm
Est300 - 400 SEK
Parti minnesmynt, 925/1000 silver, totalt 410 gram, medföljer 4 silvermynt totalt 60 gram
Final bid3,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Halskedja, 18 karat rödguld, otydliga svenska stämplar, l 43 cm, vikt 11,5 gram
Final bid5,500 SEK
Est4,800 - 5,000 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Svipdag, Elin, olja, Vårflickan, signerad, 100 x 78 cm
Est600 - 700 SEK
Byrå, mahogny med mässingsbeslag, 1900-tal, 5 lådor, b 80 cm, skada
Est300 - 400 SEK
Okänd designer för Mid You, matbord, ek, modern tillverkning, dia 120 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est600 - 700 SEK
Svipdag, Elin, lackmålning, komposition, signerad, 9 x 11 cm
Est300 - 400 SEK
Svipdag, Elin, lackmålning, komposition, signerad, 28 x 10 cm
Est300 - 400 SEK
Est500 - 600 SEK
Fickursställ med förstoringsglas, nysilver, jugend, sekelskiftet 1900, h 10 cm
Est300 - 400 SEK
Dokument, Tyskland WWII, bland annat listor över saknade i strid
Est500 - 600 SEK
Klistermärken, 42 st, Artists for Victory Inc, USA, WWII
Est400 - 500 SEK
Okänd konstnär, vas, rödtonat glas, underfångsdekor i guld, h 25 cm
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Svipdag, Elin, lackmålning, komposition, signerad, 56 x 20 cm
Est400 - 500 SEK
Svipdag, Elin, lackmålning, "Min barndoms hund - Jeppe", signerad, 18 x 13 cm
Est300 - 400 SEK
Svipdag, Elin, lackmålning, komposition, signerad, 15 x 18 cm
Est300 - 400 SEK
Svipdag, Elin, akvarell, komposition, signerad, 11 x 14 cm
Est300 - 400 SEK
Svipdag, Elin, akvarell, "Bland löv i skogen", signerad, 15 x 21 cm
Est300 - 400 SEK
Plånbok/börs, Mulberry, längd 16 cm
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Est700 - 800 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Hylsbajonett i balja, 1800-tal, stukatklinga, total l 51 cm
Est600 - 700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Okänd designer, trädgårdsgrupp, rotting och glas, 4 fåtöljer samt bord, detta diameter 79 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd designer, tidningshylla, glas och rotting, längd 47 cm
Est400 - 500 SEK
Svipdag, Elin, olja, "Våren 1952", signerad, 45 x 40 cm
Est500 - 600 SEK
Svipdag, Elin, olja, "Liljorna", signerad och daterad 1953, 57 x 42 cm
Est500 - 600 SEK
Johansson, Willy för Hadeland, ljusstakar 6 st,  glas, "Bankett", h 14 - 23 cm
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK