Söndag 25/8 kl 16.

Fredag 23/8 12-19

Lördag 24/8 12-17

Auktionsdagen 12-16

Tvärflöjt, Trevor James London, i etui
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Wirkkala, Tapio för Iittala, skålfat, glas, dekor i rosa underfång, l 16 cm
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Stort parti fotografier, USA, WWII, delvis senare avdrag
Est1,100 - 1,200 SEK
Corsini, Barba för Gubi, golvlampa, svartlackerad metall, "Pedrera PD2", design 1955, stämpelsignerad, h 112 cm
Final bid3,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est1,600 - 1,700 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Myntsats, Mynttyper präglade under Karl XIV Johans regeringstid, bland annat 1 i 23 karat rödguld, vikt 4,8 gram
Final bid3,000 SEK
Est2,600 - 2,800 SEK
Est8,500 - 9,000 SEK
Est400 - 500 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Gitarr, Sheffield, akustisk, medföljer stämapparat AT-01A
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Hockeyspel, Stiga 1900-talets 2 hälft, längd 89 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Hydman-Vallien, Ulrica för Boda, vas samt skål, diameter 21 respektive 11 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Flätad korg, Madeira, diameter 54 cm
Est300 - 400 SEK
Bose Sound Link, längd 31 cm
Bose Sound Link, längd 31 cm
Est300 - 400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est600 - 700 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Golvlampa, mässing och teak, Möller Armatur Eskilstuna (MAE), 1900-talets mitt, 1 lampfäste med skärm saknas
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid900 SEK
Est500 - 600 SEK
Est300 - 400 SEK
Richoz, Julie för Hay/Design House, mattor 2 st, längd 94 cm
Est300 - 400 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Blomlådor, 3 st, zink, 1900-tal, l 52 cm
Est1,100 - 1,200 SEK
Est600 - 700 SEK
Minnesdiplom, Baltiska Utställningen Malmö, tilldelat Anna Svensson, Bäckaskog, ed Skånska Lith Akt Bol Malmö, synlig pappersstorlek 58 x 39 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Brödlåda, Västra (!) Bageriföreningen Halmstad, 1900-talets mitt, stämplad Plywood Produkter Handen, l 75 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Matta, old persisk, 190 x 125 cm
Est700 - 800 SEK
Matta, semiantik Pakistan, 190 x 125 cm, visst slitage
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Parti äldre vykort
Parti äldre vykort
Est400 - 50 SEK
Est600 - 700 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est600 - 700 SEK
Humidor, bok och wengé (?), möjligen Donatus, invändigt med fuktgivare, -mätare och cigarrsnoppare, denna stämplad Donatus, l 25 cm
Final bid800 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Est300 - 400 SEK
Est400 - 500 SEK
Est700 - 800 SEK
Est400 - 500 SEK
Etui till 3 cigarrer samt cigarrsnoppare, brunt läder, Mullberry, l 18 respektive 6,5 cm
Final bid800 SEK
Est600 - 700 SEK
Herrarmbandsur, stål, Victorinox Maverick, modell 24136, normalt bruksslitage, ej testad
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK