EN
Loading...
Augustiauktion
Söndag 25/8 kl 16.
Visning:
Fredag 23/8 12-19
Lördag 24/8 12-17
Auktionsdagen 12-16
Lowest lot number
627
Okänd designer för Royal Copenhagen, bordslampa, porslin med metallmontage, polykrom underglasyrdekor av magnolia, modellnummer 1628, h exklusive lamphållare 33 cm, tillverkningsdefekt
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
628
Uppblåsbar reklamskylt, i form av Cola Zeroflaska, h 125 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
629
Damarbetsbord, bambu och rotting, 1900-talets 1 hälft, textilklädd skiva med skyddsglas, l 57 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
630
Brasskärm, bemålad plåt, jugend, 1900-talets början, dekor av irisar, h 90 cm, slitage
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
631
Trofé, gnuskinn?, total l 235 cm, skador
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
632
Stort parti medaljer mm, delvis silver
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
633
Nackstöd/kuddar, 3 st, skuret trä, Afrika 1900-tal, h 16 - 18 cm
Final bidNo bids
Est2,400 - 2,600 SEK
634
Skålfat, porslin, Kina, Jiaqing (?), blå underglasydekor, dia 22 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
635
Parti LP/singlar, bl. a Springsteen, Nanini, Gärdestad, mm, ca 50 st
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
636
Okänd konstnär, olja med collage, komposition, otydligt signerad, 33 x 51 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
637
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda Artist Collection, pokalglas, bemålat glas, "Nevada", design 1994, signerad, h 22 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
638
Englund, Eva för Pukeberg, vas, glas, dekor i polykrom graalteknik, signerad Unik och daterad 1970, h 15 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
639
Reseschatull, bemålat trä med smidda beslag, allmogearbete, Rättvik (?), 17-1800-tal, dekor i kurbitsmåleri, b 53 cm
Final bid600 SEK
Est500 - 600 SEK
640
Vas, porslin, Kina, 1900-tal, fyrsidigt bukig, hänklar i form av elefanter, oidentifierat märke, h 32 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
641
Okänd designer för Strömbergshyttan, skål på fot, glad, dekor i violett graalteknik, signerad Studioglas, h 19 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
642
Okänd polsk konstnär, olja, fiskebåtar, signerad Zukowski och daterad 1979, 48 x 67 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
643
Åslund, Acke, teckning, hästdragen släde, signerad Brattland (Åre) och daterad 1941, synlig pappersstorlek 38 x 58 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
644
Flaska, glas, med patentkork, WWII, märkt "Brasserie A Collin Bastogne", hemförd av amerikansk soldat efter Ardenneroffensiven (Battle of the Bulge) 16/12 1944 - 25/1 1945, höjd 31 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
645
Vapensköld, gjutjärn, 1900-talets 1 hälft, dekor av amazon till häst, höjd 42 cm
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
646
Takampel, gult glas med mässingsmontage, så kallad månskensampel, 1900-tal, höjd 35 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
647
Kähler, Niels A för Herman Kähler, Nästved, thekoppar med fat, 4 st, diameter fat 16 cm
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
648
Okänd engelsk konstnär, akvarell, 1800-tal, gatubild från Boppard am Rhein, Tyskland, otydligt signerad R Tucker (?), synlig pappersstorlek 32 x 23 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
649
Lindstrand, Dan, olja, vågor mot land, 28 x 36 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
650
Hansen Reistrup, Karl Frederik, tusch, tyrolsk hästdragen vagn, signerad och daterad 1908, synlig pappersstorlek 30 x 21 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
651
Hasselgren, Hasse, reliefer/tryckplåtar, 3 st, metall på trä, kompositioner, osignerade, 25 x 31 cm, proveniens: gåva från konstnären, därefter i arv
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
652
Bjørneboe, Agnete, färglito, viggar, signerad och daterad 86, pappersstorlek 42 x 42 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
653
Inramade tryck, 3 + 2 st, hästmotiv, yttermått 35 x 43 cm och mindre
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
654
Hetsch, Gustav Friedrich för Royal Copenhagen, vas, porslin, förgylld dekor, inpressad signatur, höjd 27 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
655
Skrivare, Canon MF4010, med scanner,
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
656
Golvlampa, gulmetall och palisanderimiterande laminat, så kallad klotlampa, 1960-70-tal, höjd inklusive skärm 147 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
657
Bordslampa, mässing, höjd inkl skärm 61 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
658
Jardinière/champagnekylare, flintgods, Villeroy & Boch, Bonn, sekelskiftet 1900, dekor i "Flamande"-mönster, längd 35 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
659
Sidenbroderier, 2 st, Kina, Qing, sekelskiftet 1900, dekor av fåglar respektive personer, 54 x 26 respektive 52 x 28 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
660
Drönare, Smart drone, i originalförpackning
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
661
Tv, Philips, 42#
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
662
Dragspel, Hohner Accordeon, 1900-talets början
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
663
Svensson, Kamma (Karen Margrete), gouache, kvinna vid fruktträd, signerad och daterad -58, synlig pappersstorlek 60 x 39 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
664
Parti minnes och jultallrikar mm, Royal Copenhagen, B&G, Rosenthal, Goebel mm, 2 flyttlådor
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
665
Parti äldre leksaker, tennsoldater mm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
666
Väska, logotypprintad textil och grönt läder, Rolex, l 45 cm, obetydligt slitage
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
667
Halsband, silver, så kallat bunadssmykke, dekor i filigran, stämplat Knut Andreas Rasmussen Oslo
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
668
Ställning för vapen, svartlackerat trä, Japan 1900-tal, medföljer katana, wakisashi samt tanto (samt ytterligare en, ej tillhörande tanto) i baljor, l 32 - 104 cm, skarpslipade klingor
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
669
Fertilitetsdockor, 4 st, svärtad konstmassa, Ashanti-stil, 1900-tal, h 16-19 cm
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
670
Parti militära mössmärken mm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
671
Westman, Marianne för Rörstrand, 14 delar porslin; Mon Amie, design 1952; 9 + 1 kaffekoppar, 2 thekoppar samt sockerskål och gräddkanna
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
672
Westman, Marianne för Rörstrand, kaffefat, 8 st, porslin; Mon Amie, design 1952; diameter 13 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
673
Cassoletter, 1 par, marmor och förgylld brons, empirestil, 1800-tal, höjd 29 cm, skador
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
674
Rökelsekar, 1 par, patinerad brons, Japan, 1900-tal, h 22 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
CONTACT US
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. +46(0)35-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Opening hours 14-17 on business days
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.