Visning

28/6 12 - 19

29/6 12 - 17

30/6 12 - 16

Fickursställ med förstoringsglas, nysilver, jugend, sekelskiftet 1900, h 10 cm
Est500 - 600 SEK
Matta; Lagerheim Ullberg, Gunilla för Kasthall, vävd ull, "Häggå", 130 x 65 cm
Est500 - 600 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
 Foersom, Johannes & Hiort-Lorenzen, stolar, Peter för Lammhults, stolar, 6 st, Campus,  klädsel i röd sammet, ben av metall, hämtas på Halmstad Teater efter överenskommelse
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
 Foersom, Johannes & Hiort-Lorenzen, stolar, Peter för Lammhults, stolar, 4 st, Campus,  klädsel i röd sammet, ben av metall, hämtas på Halmstad Teater efter överenskommelse
Est900 - 1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Okänd konstnär, 18-1900-tal, skulptur, patinerad brons på träsockel, Fortuna, signerad Carlini, h inklusive sockel 61 cm
Final bid2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
(Dräkt?)värja i balja, empiretyp, 1800-tal, förgyllt fäste med dekor av lejonhuvud, putto i kärra mm, svärtad läderbalja med förgylld beslag, total l 91 cm, slitage, kavelplattor saknas
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Ekström, Thea, färglito, komposition, signerad, daterad -71 och numrerad 255/275, pappersstorlek 47 x 63 cm
Final bid1,600 SEK
Est600 - 700 SEK
Lindskoug, Axel Einar, efter, skulptur, förgylld gips, '"Gunilla", originalet utfört till Gunillaparken Halmstad, h 31 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Lindskog, Axel Einar, efter, statyett, förgylld gips, "Danserskan", originalet tidigare i Figaroparken i Halmstad, h 38 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est500 - 600 SEK
Est300 - 400 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Thorén, Esaias, färglito, tuppar, signerad, daterad -53 och numrerad 58/260, synlig pappersstorlek 58 x 68 cm, något gulnad
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Frisk, Thomas, färgserigrafi, Halmia sportbyxor, signerad, daterad -97 och numrerad 8/250, synlig pappersstorlek 48 x 50 cm
Est300 - 400 SEK
Mörner, Stellan, färglito, "Vår", signerad provtryck, synlig pappersstorlek 32 x 38 cm
Final bid500 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Uppsatsskål, porslin, Meissen, 1900-tal, blå underglasyrdekor i lökmönstret, genombruten, h 23 cm
Final bid1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Lockurna, porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst, h 30 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, skulptur, försilvrad metall, "Rencontre", h 33 cm, slitage
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est600 - 700 SEK
Est600 - 700 SEK
Sabelkoppel M/1915 för Kungliga Flottan
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Minfältsmarkör, textil, Tyskland, WWII, med dekor av kranium, h 12 cm
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Kuddar, 1 par, klädsel av fårskinn, 35 x 35 cm
Est300 - 400 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Est400 - 500 SEK
Trofé, Zebrafäll (Hippogritis), längd ca 290 cm
Final bid1,200 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Byrå, palisander med intarsia, bronsbeslag och marmorskiva, så kallad Hauptkopia, gustaviansk stil, 1900-talets mitt, b 86 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Leksak, mässing, elefant med ryttare på hjul, Indien, 18-1900-tal, h 14 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd designer för Alfi, ishink, kromad metall och svart nylon
Est400 - 500 SEK
Skulpturer, 1 par, skuret och förgyllt trä, antgaligen Italien, 1900-tal, sittande putti, h 26 cm
Est1,100 - 1,200 SEK