Visning

28/6 12 - 19

29/6 12 - 17

30/6 12 - 16

Okänd designer för Silkeborg, fåtölj, bok, vinröd dyna, etikettmärkt
Est400 - 500 SEK
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Skulptur, läder, stående dromedar, h 33 cm, slitage
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd designer för Actona, stolar, 4 st, svartlackerad metall med brunmelerad konstläderklädsel
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Herrarmbandsur, stål, Bering, quartz, medf ask samt garantibevis
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Herrarmbandsur, stål, Omega Constellation, quartz
Final bid3,200 SEK
Est2,400 - 2,600 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Est500 - 600 SEK
Bengtsson, Walter, serigrafi på folie, "Cox Pomona & Greve Moltke", signerad och numrerad 33/60, daterad -94, 50 x 70 cm
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Piranesi, Giovanni Battista, kopparstick, Vindicibus et protectoribus Bonarum Artium, ur Vedute di Roma 1756, synlig pappersstorlek 43 x 58 cm, möjligen senare avdrag
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Piranesi, Giovanni Battista, kopparstick, Priscillas grav (felaktigt angiven som Scipios...), ur Vedute di Roma 1756, synlig pappersstorlek 43 x 58 cm, möjligen senare avdrag
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Piranesi, Giovanni Battista, kopparstick, Antiquus circi..., antagligen ur Vedute di Roma 1756, synlig pappersstorlek 43 x 64 cm, möjligen senare avdrag
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Piranesi, Giovanni Battista, kopparstick, Sepolcro delle tre fratelli Curiati...,  ur "Alcune vedute di archi trionfali..." 1778, synlig pappersstorlek 43 x 64 cm, möjligen senare avdrag
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est9,000 - 10,000 SEK
Stefanko, Frank, fotografi, Patti Smith, signerat och numrerat 6/25, synlig bildyta 55 x 45 cm
Final bid10,000 SEK
Est11,000 - 12,000 SEK
Est38,000 - 40,000 SEK
Goldsmith, Lynn, fotografi, Bob Dylan, signerat och numrerat 9/20, synlig bildyta  55 x 41 cm
Final bid8,000 SEK
Est9,000 - 10,000 SEK
Est11,000 - 12,000 SEK
Est19,000 - 20,000 SEK
Övningsfloretter, 2 st, st, 1900-talets 1 hälft, l 107 - 109 cm
Est300 - 400 SEK
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, matbord, teak, dia 115 cm, iläggsskivor saknas
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd designer för Inredningsform, bord, träskiva på fot av metall, diameter 60 cm, höjd 111 cm, hämtas på Halmstad Teater efter överenskommelse
Est600 - 700 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Okänd designer för Inredningsform, bord, träskiva på fot av metall, diameter 60 cm, höjd 111 cm, skada, hämtas på Halmstad Teater efter överenskommelse
Est400 - 500 SEK
Dokument, Tyskland WWII, bland annat listor över saknade i strid
Est900 - 1,000 SEK
Klistermärken, 42 st, Artists for Victory Inc, USA, WWII
Est700 - 800 SEK
Svipdag, Elin, olja, Vårflickan, signerad, 100 x 78 cm
Est900 - 1,000 SEK
Est400 - 500 SEK
Corneille (egentligen Guillaume Cornelis van Beverloo), färglitografi, "Nue Rouge à l'oiseau", signerad, numrerad 108/200 och daterad -89?, synlig pappersstorlek 50 x 65 cm
Final bid1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Matservisdelar, cirka 20 st, porslin, Stadtmeissen, 1900-talets 1 hälft, dekor i lökmönstret, stekfat l 49 cm
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd designer, golvlampa, mässing, justerbar höjd
Brassaï, efter, offset, trappa, Paris, 70 x 50 cm
Est300 - 400 SEK
Sabel (pallasch) i balja, M/ ca 1880, så kallad tillåten modell, förgyllt fäste med kavel i rockaskinn, signerad Militär Ekiperings Aktiebolaget, total l 104 cm
Final bid2,600 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
(Dräkt?)värja i balja, empiretyp, 1800-tal, förgyllt fäste med dekor av lejonhuvud, putto i kärra mm, svärtad läderbalja med förgylld beslag, total l 91 cm, slitage, kavelplattor saknas
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Vaser, 1 par, porslin, Kina, 18-1900-tal, blå underglasyrdeko av mytologisk scen mm, botten med Kangxis fyrakaraktärsmärke, h 31 cm
Final bid4,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Pilgrimsflaska, porslin. Kina, Guangxus (1874-1908) tid och märke, blå underglasyrdekor av dam, Ruyi-formade hänklar, h 20 cm
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Pilgrimsflaska, porslin. Kina, antagligen Guangxu (1874-1908), blå underglasyrdekor av pioner, drakformade hänklar, h 20 cm
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Matta; okänd designer, antagligen för Kasthall, vävd ylle, 150 x 85 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK