EN
Loading...
Juniauktion
Visning
28/6 12 - 19
29/6 12 - 17
30/6 12 - 16
Lowest lot number
434
Okänd designer för Silkeborg, fåtölj, bok, vinröd dyna, etikettmärkt
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
435
Okänd dansk designer, antagligen för Holmegaard/Le Klint, bordslampa, brun glasmassa med mässingsmontage, 1900-talets 1 hälft, förnicklat lampfäste med porslinsvred, h inklusive lampfäste 27 cm
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
436
Skulptur, läder, stående dromedar, h 33 cm, slitage
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
437
Okänd designer för Actona, stolar, 4 st, svartlackerad metall med brunmelerad konstläderklädsel
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
438
Herrarmbandsur, stål, Bering, quartz, medf ask samt garantibevis
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
439
Herrarmbandsur, stål, Omega Constellation, quartz
Final bid3,200 SEK
Est2,400 - 2,600 SEK
440
Okänd designer, (Börge Mogensen?), 1950-60-tal, dokumentkassett, teak, 3 lådor, längd 42 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
441
Nilssen, Finn, olja, "Från gamla Hellesund", signerad och daterad -47, 46 x 55 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
442
Okänd designer för Kinnarps, jalusiskåp, höjd 146 cm, etikettmärkt, nyckel saknas
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
443
Olson, Erik, färglitografi, "Sökaren (alltid på väg)", signerad och numrerad 185/310, daterad 1973, synlig pappersstorlek 47 x 35 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
444
Ekberg, Josef för Gustavsberg, bordslampa, engoberat och slipat stengods, "Sgrafitto", signerad och daterad 1920, h inklusive lampfäste 29 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
445
Okänd designer, aftonväska, guldpräglat läder med förgyllda beslag, 1900-talets mitt, l 20 cm, framstår oanvänd
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
446
Bengtsson, Walter, serigrafi på folie, "Cox Pomona & Greve Moltke", signerad och numrerad 33/60, daterad -94, 50 x 70 cm
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
447
Piranesi, Giovanni Battista, kopparstick, Vindicibus et protectoribus Bonarum Artium, ur Vedute di Roma 1756, synlig pappersstorlek 43 x 58 cm, möjligen senare avdrag
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
448
Piranesi, Giovanni Battista, kopparstick, Priscillas grav (felaktigt angiven som Scipios...), ur Vedute di Roma 1756, synlig pappersstorlek 43 x 58 cm, möjligen senare avdrag
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
449
Piranesi, Giovanni Battista, kopparstick, Antiquus circi..., antagligen ur Vedute di Roma 1756, synlig pappersstorlek 43 x 64 cm, möjligen senare avdrag
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
450
Piranesi, Giovanni Battista, kopparstick, Sepolcro delle tre fratelli Curiati..., ur "Alcune vedute di archi trionfali..." 1778, synlig pappersstorlek 43 x 64 cm, möjligen senare avdrag
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
451
Landy, Elliot, fotografi, gelatin silver print, "Paul Morrissey, Andy Warhol, Janis Joplin, Tim Buckley, Max'S Kansas City, Nyc, 1968", signerad, synlig bildyta 40 x 60 cm
Final bidNo bids
Est9,000 - 10,000 SEK
452
Stefanko, Frank, fotografi, Patti Smith, signerat och numrerat 6/25, synlig bildyta 55 x 45 cm
Final bid10,000 SEK
Est11,000 - 12,000 SEK
453
Agius, Lorenzo, fotografi, "Keith Richards", signerad och numrerad 1/25, synlig bildyta 45 x 55 cm
Final bidNo bids
Est38,000 - 40,000 SEK
454
Goldsmith, Lynn, fotografi, Bob Dylan, signerat och numrerat 9/20, synlig bildyta 55 x 41 cm
Final bid8,000 SEK
Est9,000 - 10,000 SEK
455
Stefanko, Frank, fotografi, Bruce Springsteen, signerat och numrerat 7/25, synlig bildyta 55 x 40 cm
Final bidNo bids
Est11,000 - 12,000 SEK
456
O'Neill, Terry, fotografi, "David Bowie in Hat, Los Angeles" 1975, signerad och numrerad 24/50, synlig bildyta 35 x 45 cm, bilden togs under inspelningen av The man who fell to earth
Final bidNo bids
Est19,000 - 20,000 SEK
457
Övningsfloretter, 2 st, st, 1900-talets 1 hälft, l 107 - 109 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
458
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, matbord, teak, dia 115 cm, iläggsskivor saknas
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
459
Okänd designer för Inredningsform, bord, träskiva på fot av metall, diameter 60 cm, höjd 111 cm, hämtas på Halmstad Teater efter överenskommelse
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
460
Okänd designer för Inredningsform, bord, träskiva på fot av metall, diameter 60 cm, höjd 111 cm, hämtas på Halmstad Teater efter överenskommelse
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
461
Okänd designer för Inredningsform, bord, träskiva på fot av metall, diameter 60 cm, höjd 111 cm, hämtas på Halmstad Teater efter överenskommelse
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
462
Okänd designer för Inredningsform, bord, träskiva på fot av metall, diameter 60 cm, höjd 111 cm, hämtas på Halmstad Teater efter överenskommelse
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
463
Okänd designer för Inredningsform, bord, träskiva på fot av metall, diameter 60 cm, höjd 111 cm, skada, hämtas på Halmstad Teater efter överenskommelse
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
464
Dokument, Tyskland WWII, bland annat listor över saknade i strid
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
465
Klistermärken, 42 st, Artists for Victory Inc, USA, WWII
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
466
Svipdag, Elin, olja, Vårflickan, signerad, 100 x 78 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
467
Fragment av flytväst, Atlantic Pacific Mfg Corp, USA WWII, daterade 13 juli 1944
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
468
Corneille (egentligen Guillaume Cornelis van Beverloo), färglitografi, "Nue Rouge à l'oiseau", signerad, numrerad 108/200 och daterad -89?, synlig pappersstorlek 50 x 65 cm
Final bid1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
469
Organisationschema över krigsfångelägret i Whittemore Service Command Base, USA WWII
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
470
Pamflett, USA WWII, "War Department Pamphlet no 21-31", 1945, "Two down and One to go-, omslagsbild av Arthur Szyk
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
471
Matservisdelar, cirka 20 st, porslin, Stadtmeissen, 1900-talets 1 hälft, dekor i lökmönstret, stekfat l 49 cm
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
472
Okänd designer, golvlampa, mässing, justerbar höjd
Final bidNo bids
473
Brassaï, efter, offset, trappa, Paris, 70 x 50 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
474
Sabel (pallasch) i balja, M/ ca 1880, så kallad tillåten modell, förgyllt fäste med kavel i rockaskinn, signerad Militär Ekiperings Aktiebolaget, total l 104 cm
Final bid2,600 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
475
(Dräkt?)värja i balja, empiretyp, 1800-tal, förgyllt fäste med dekor av lejonhuvud, putto i kärra mm, svärtad läderbalja med förgylld beslag, total l 91 cm, slitage, kavelplattor saknas
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
476
Vaser, 1 par, porslin, Kina, 18-1900-tal, blå underglasyrdeko av mytologisk scen mm, botten med Kangxis fyrakaraktärsmärke, h 31 cm
Final bid4,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
477
Pilgrimsflaska, porslin. Kina, Guangxus (1874-1908) tid och märke, blå underglasyrdekor av dam, Ruyi-formade hänklar, h 20 cm
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
478
Pilgrimsflaska, porslin. Kina, antagligen Guangxu (1874-1908), blå underglasyrdekor av pioner, drakformade hänklar, h 20 cm
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
479
Okänd designer, 1960-tal, taklampa, koppar och palisander, dia 38 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
480
Kanevad, Gunnar, egen verkstad, Linköping, skulptur/pussel, fur, "Mars Liv -72", stämpelsignerad, h 23,5 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
481
Matta; okänd designer, antagligen för Kasthall, vävd ylle, 150 x 85 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
CONTACT US
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. +46(0)35-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Opening hours 14-17 on business days
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.