EN
Loading...
Juniauktion
Visning
28/6 12 - 19
29/6 12 - 17
30/6 12 - 16
Lowest lot number
578
Taipaleenmäki, Jussi, färglitografi, Halmstadmotiv, signerad och numrerad 50/210, synlig pappersstorlek 43 x 55 cm
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
579
Schlyter, Ulf, 'Ulven', olja på plåt, förbudsskylt med djur, signerad, signerad och daterad -92, diameter 97 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
580
Fiskknivar och -gafflar, 9 + 12 st, nysilver, WMF, Faceon, 1900-talets 1 hälft, svenska importstämplar
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
581
Okänd designer för Konsthantverk AB Tyringe, takplafonder, 1 par, modell 3631, plast, vitlackerad metall och trä, diameter 45 cm
Final bid700 SEK
Est700 - 800 SEK
582
Backström, Monica för Kosta Boda, skulptur, glas, signerad, diameter 15 cm, medföljer belysning
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
583
Konsolbord, palisandeer med intarsia och mässingsbbeslag, 1900-talets 2 hälft, b 65 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
584
Spegel, bronserat och bemålat trä och stuck, Glas & Trä, Hovmantorp, 1900-talets mitt, etikettmärkt, h 107 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
585
Herrbetjänt, bonad bok och mässing, Fratelli Reguetti, 1900-talets 2 hälft, signerad, h 102 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
586
Vitrinskåp, palisander med mässingsbeslag, dekor i vernis Martin, Louis XVI-stil, 1900-talets mitt, h 151 cm
Final bid3,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
587
Mandolin, Epiphone
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
588
Okänd konstnär, 1900-talets mitt, stadsbild med tivoli, 40 x 63 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
589
Sadel, Stubben
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
590
Okänd fransk konstnär, olja, komposition, signerad B Henriët, signerad och daterad -54, 30 x 55 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
591
Okänd designer för Nittsjö, bordslampa, mässing och keramik, art-déco, 1920-tal, total h 26 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
592
Sadel, Kiefer
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
593
Okänd fransk konstnär, olja, sekelskiftet 1900, stadsvy, otydligt signerad, 39 x 54 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
594
Wirkkala, Tauno samt Santalahti, Pertti, skålar, 2 st, diameter 19-32 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
595
Medalj, silver, Kungliga Svenska Patriotiska Sällskapets medalj för långvarig trogen tjenst, sannolikt Karl XV Johan, med originalband
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
596
Matta, semiantik persisk, 190 x 125 cm, visst slitage
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
597
Matta, old persisk, 190 x 125 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
598
Okänd konstnär, 1800-tal, kustparti med fästning, 16 x 33 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
599
Okänd engelsk konstnär, 1800-talets 2 hälft, mor och barn i snöstorm, otydligt signerad och daterad 1878, 94 x 73 cm, smärre dukskada
Final bid2,800 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
600
Okänd designer för Hjort Knudsen, snurrfåtölj, svart läderklädsel på kromad fot, etikettmärkt
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
601
Matta: Måås-Fjetterström, Märta, efter henne, reliefflossa, "Vita Spetsporten", design 1934, signerad MMF AB, 125 x 80 cm
Final bid9,000 SEK
Est9,000 - 10,000 SEK
602
Måås-Fjetterström, Märta, efter henne, vävnad, ylle, "Blomlapp", signerad MMF AB, 27 x 29 cm
Final bid1,500 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
603
Måås-Fjetterström, Märta, efter henne, vävnad, ylle, "Bäckahästen", signerad MMF AB, 40 x 40 cm
Final bid3,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
604
Thekanna, saltglaserat stengods, England, 1700-tal, reliefdekor av guirlander mm, l 23 cm, pip med silverlagnng stämplas 1909, spricka
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
605
Berglund, Ture för Skansen glas, vas, gröntonad glasmassa, höjd 20 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
606
Dahl, Peter, färglito, Dans, signerad och numrerad 337/375, pappersstorlek 40 x 57 cm
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
607
Reseväckarur, krom i etui av läder, Japy Frères, 1910-20-tal, höjd 5 cm
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
608
Larsson, Carl efter honom, färglito, "Namnsdag på härbret", ed Swed Art, signerad i stenen samt numrerad 357/790, synlig pappersstorlek 38 x 54 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
609
Markup, Bela för Szolnay, Pecs, Ungern, figurin, porslin, kämpande brunbjörnar, signerad och daterad 1911 i godset, brun underglasyrdekor, h 29 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
610
Okänd designer, art-nouveau, sekelskiftet 1900, väggrelief, tenn, dekor av kvinna i profil, numread 279A, h 22 cm
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
611
Okänd konstnär, 1970-tal, textiltryck på linne, dekor av häst, 115 x 140 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
612
Fürst, Paulus, kopparstick, handkolorerat, "Munera excaecant sapientes Helscheborg..." vy över Helsingborg, Nürnberg omkring 1630, synlig pappersstorlek 15 x 18 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
613
Kopparstick, handkolorerat, Helsheborch (Helsingborg), omkring 1625, efter Braun&Hogenberg, synlig pappersstorlek 13 x 18 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
614
Husman, Johan & Paulli, Daniel, bataljscen, kopparstucken, "Helsingburg wie solches von J. K. Majestæt Christiano Quinto zur über gabe gezwungen worden 1676" nedskuren och sammansatt,
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
615
Matthäus Merian d ä efter Antonia Tempesty Merian, Matthew d ä, kopparstick, "Wildjagd", pappersstorlek 10 x 22 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
616
Okänd designer, biblioteksbord, Swedish Grace, 1910-20-tal, l 150 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
617
Matta, antik Malayer (?), 320 x 225 cm, slitage
Final bid1,600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
618
Bok; Andrén-Hellner-Hernmarck-Holmquist, Svenskt silversmide 1520-1850, Guld- och silverstämplar, 1963, klotband
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
619
Rågfelt Strandberg, Kersti, collografi, "På fall", signerad och numrerad 3/10, synlig pappersstorlek 27 x 27 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
620
Larsson, Carl efter honom, färglito, "Kräftfångst", ed Swed Art, signerad i stenen samt numrerad 357/790, synlig pappersstorlek 38 x 54 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
621
Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, Tom & Willy, polykrom underglasyrdekor, modellnummer 1648, h 19 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
622
Hais, Robert, olja, komposition, signerad och daterad -04, 84 x 66 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
623
Schlyter, Ulf, 'Ulven', olja på kakelplattor, dekor av skidåkare, signerad, 30 x 15 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
624
Barye, Antoine Louis, efter honom, skulptur, brons, cire-perdue-teknik, elefant, gjuten signatur, gjutastämplar Fonderie de Bronze Lauragaise, l 20 cm
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
625
Hais, Robert, olja, komposition, signerad och daterad -04, 84 x 66 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
CONTACT US
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. +46(0)35-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Opening hours 14-17 on business days
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.