Visning

28/6 12 - 19

29/6 12 - 17

30/6 12 - 16

Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid700 SEK
Est700 - 800 SEK
Est700 - 800 SEK
Konsolbord, palisandeer med intarsia och mässingsbbeslag, 1900-talets 2 hälft, b 65 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Spegel, bronserat och bemålat trä och stuck, Glas & Trä, Hovmantorp, 1900-talets mitt, etikettmärkt, h 107 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Herrbetjänt, bonad bok och mässing, Fratelli Reguetti, 1900-talets 2 hälft, signerad, h 102 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Vitrinskåp, palisander med mässingsbeslag, dekor i vernis Martin, Louis XVI-stil, 1900-talets mitt, h 151 cm
Final bid3,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Mandolin, Epiphone
Mandolin, Epiphone
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Est600 - 700 SEK
Sadel, Stubben
Sadel, Stubben
Est1,100 - 1,200 SEK
Est400 - 500 SEK
Est500 - 600 SEK
Sadel, Kiefer
Sadel, Kiefer
Est1,100 - 1,200 SEK
Est400 - 500 SEK
Wirkkala, Tauno samt Santalahti, Pertti, skålar, 2 st, diameter 19-32 cm
Est300 - 400 SEK
Medalj, silver, Kungliga Svenska Patriotiska Sällskapets medalj för långvarig trogen tjenst, sannolikt Karl XV Johan, med originalband
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Matta, semiantik persisk, 190 x 125 cm, visst slitage
Est600 - 700 SEK
Matta, old persisk, 190 x 125 cm
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd konstnär, 1800-tal, kustparti med fästning, 16 x 33 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd engelsk konstnär, 1800-talets 2 hälft, mor och barn i snöstorm, otydligt signerad och daterad 1878, 94 x 73 cm, smärre dukskada
Final bid2,800 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Matta: Måås-Fjetterström, Märta, efter henne, reliefflossa, "Vita Spetsporten", design 1934, signerad MMF AB, 125 x 80 cm
Final bid9,000 SEK
Est9,000 - 10,000 SEK
Måås-Fjetterström, Märta, efter henne, vävnad, ylle, "Blomlapp", signerad MMF AB, 27 x 29 cm
Final bid1,500 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Måås-Fjetterström, Märta, efter henne, vävnad, ylle, "Bäckahästen", signerad MMF AB, 40 x 40 cm
Final bid3,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Thekanna, saltglaserat stengods, England, 1700-tal, reliefdekor av guirlander mm, l 23 cm, pip med silverlagnng stämplas 1909, spricka
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Berglund, Ture för Skansen glas, vas, gröntonad glasmassa, höjd 20 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Est600 - 700 SEK
Fürst, Paulus, kopparstick, handkolorerat, "Munera excaecant sapientes Helscheborg..." vy över Helsingborg, Nürnberg omkring 1630, synlig pappersstorlek 15 x 18 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Kopparstick, handkolorerat, Helsheborch (Helsingborg), omkring 1625, efter Braun&Hogenberg, synlig pappersstorlek 13 x 18 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Husman, Johan & Paulli, Daniel, bataljscen, kopparstucken, "Helsingburg wie solches von J. K. Majestæt Christiano Quinto zur über gabe gezwungen worden 1676" nedskuren och sammansatt,
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Matthäus Merian d ä efter Antonia Tempesty Merian, Matthew d ä, kopparstick, "Wildjagd", pappersstorlek 10 x 22 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Matta, antik Malayer (?), 320 x 225 cm, slitage
Final bid1,600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est600 - 700 SEK
Rågfelt Strandberg, Kersti, collografi, "På fall", signerad och numrerad 3/10, synlig pappersstorlek 27 x 27 cm
Est300 - 400 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est300 - 400 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Schlyter, Ulf, 'Ulven', olja på kakelplattor, dekor av skidåkare, signerad, 30 x 15 cm
Est300 - 400 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Est900 - 1,000 SEK