Visning
28/6 12 - 19
29/6 12 - 17
30/6 12 - 16
Lowest lot number
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid38,000 SEK
Est32,000 - 34,000 SEK
Final bid16,000 SEK
Est17,000 - 18,000 SEK
Final bid40,000 SEK
Est42,000 - 44,000 SEK
Frank, Josef för Firma Svenskt Tenn, sido/nattygsbord, mahogny med mässingsbeslag, modell 1073, 100 x 48 cm
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Okänd designer, soffgrupp, 3 delar, björk (?) medkretongklädsel, soffa l 210 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Salongsmöbel, 4 + 3 delar, mahogny, sengustaviansk, sekelskiftet 1800, soffbänk samt 3 stolar, medföljer 3 stolar 1900-tal, soffbänk l 230 cm, proveniens: familjen von Möllser, Skottorps Slott
Est4,200 - 4,400 SEK
Pååg, Britten för Steninge slott, vas, signerad, höjd 28 cm
Est300 - 400 SEK
Övningshandgranat, lackerad metall, USA WWII, höjd 11 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Parti div personliga hygienartiklar, bl.a tandkräm, tvål, rakblad, mm, WWII
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Parti filmrullar mm, US Army, WWII
Est500 - 600 SEK
Parti diverse, bl.a smådjursfälla, spelkort, övningsammunition mm US Army, WWII
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Est500 - 600 SEK
Parti tennsoldater, WWII, höjd ca 8 cm
Est300 - 400 SEK
Est300 - 400 SEK
Est13,000 - 14,000 SEK
Est7,000 - 8,000 SEK
Kamera med tillbehör, Leica M3, nummer 819814, objektiv numrerat 1357987 (bägge 1956), teleobjektiv Summicron numrerat 1652803 (1959)
Final bid11,000 SEK
Est6,500 - 7,000 SEK
Weckström, Björn för Lapponia, hänge med kedja, sterlingsilver, "Space Barbarella", stämplad 1970, hänge h 9 cm, kedja total l 70 cm
Final bid4,600 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Cigarettetui, förgyllt silver, kulhamrad dekor, pålagt monogram för Carin von Möller née Tersmeden, Skottorps Slott, h 9,5 cm
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Sockerskrin, silver, Tyskland, senempire, 1800-talets mitt, volutformade ben, krönande pumpa, rudimentära stämpla, l 15 cm, vikt 320 gram, nyckel saknas
Final bid2,800 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Final bid1,600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Wiinblad, Björn, egen verkstad, 5 delar fajans, vas, skål, 2 kannor samt flaska med lock, signerade och daterade, h 7 - 20 cm, vas samt flaska med lagning/nagg
Final bid900 SEK
Est400 - 500 SEK
Spilkum, porslin, Royal Copenhagen, 1700-talets slut, polykrom bemålning av slottslandskap, delvis förgylld Alt-Ozier-bård, dia 16 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Okänd designer för Hjort Knudsen, fåtölj, bonat trä med vit läderklädsel
Est300 - 400 SEK
Slagbord, ek, 1900-talets 2 hälft, total längd 187 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Damarmbandsur Gucci 3000L
Est700 - 800 SEK
Malmsten, Carl, sänggavlar, 2 st, teak, Avenue, innermått cirka 90 cm
Est300 - 400 SEK
Okänd designer, stereomöbel, palisander, längd 140 cm
Est500 - 600 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Crêmekoppar med lock och fat, 5 st, porslin, Royal Copenhagen Flora Danica, modelllnummer 3575 respektive 3576, fat dia 11 cm, någon smärre nagg på blommor
Final bid22,000 SEK
Est11,000 - 12,000 SEK
Thekoppar med underfat, 5 + 5 st, Royal Copenhagen halvblonde med förgylld kant, modellnummer 1130, fat dia 15 cm
Final bid4,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Fat, porslin, Royal Copenhagen Helblonde med förgylld kant, modellnummer 1062, dia 25 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Assietter, 6 st, porslin, Royal Copenhagen Helblonde med förgylld kant, modellnummer 1087, dia 17,5 cm
Final bid2,800 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Bordssurtout, porslin och nysilver, Royal Copenhagen Musselmalet, modellnummer 1/62, h 18 cm, två ströare med nagg, 1 saltströare senare
Final bid4,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Tomula, Esteri för Arabia, espressokoppar 7 st samt -fat 12 st, medföljer 3 äggkoppar
Final bid2,800 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Gräddkanna, porslin, Royal Copenhagen musselmalet helblonde med förgylld kant, modllnummer1032, h 11 cm
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Parti porslin, Royal Copenhagen mestadels Musselmalet halv- och helblonde
Final bid2,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd Balinesisk konstnär, olja, dansande kvinna, otydligt signerad, 114 x 99 cm, i rikt skuren ram
Final bid3,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est300 - 400 SEK
Delly, Thezar, olja, sittande balinensiska, signerad och daterad , 100 x 75 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd balinesisk konstnär, skulptur, skuret trä, sittande kvinnor, h 88 cm
Est300 - 400 SEK
Delly, Thezar, olja, balinesisk flicka, signerad och daterad 2005, 154 x 98 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK